Miśka buduje z klocków. Kocio bardzo chciałby dołączyć, ale koleżanka mu nie pozwala. Jednak to dopiero początek kłopotów. Najpierw Miśka pokazuje Kociowi język, później Kocio nazywa Miśkę głupią. A na koniec w ruch poszły i klocki, i zęby, wszyscy są więc smutni i zapłakani. Czy wspólna, zgodna zabawa naprawdę nie jest możliwa?
?Kto się złości?? to kolejny tytuł cyklu ?Niewielka książka o wielkich emocjach?, która opowiada o ważnym i częstym problemie najmłodszych. Z jednej strony trudno się dzielić, z drugiej zaś fajnie jest pobawić się z ulubionym kolegą czy koleżanką atrakcyjną zabawką. Jak się dogadać w takiej sytuacji? Historia Miśki i Kocia będzie tu świetnym wstępem do rozmowy o zgodnej zabawie z rówieśnikami.
"Czyje spodnie?", "Kto decyduje?", "Kto się złości"? i "Komu leci krew?" to krótkie opowiadania, poświęcone ważnym problemom, które często dotykają najmłodszych. Czasem są to trudności dnia codziennego, jak samodzielne ubieranie się, a czasem trudne konflikty z rówieśnikami czy rodzicami lub starszym rodzeństwem. Przygody Kocia, Ptaszyny, Miśki, Miświnki, Królika i dwóch misiów będą świetną okazją do rozmowy o opisywanych w książeczkach sytuacjach. Z każdego opowiadania płynie bowiem cenny morał, warty tego, by pochylić się nad nim z najmłodszymi.
Krótkim historyjkom towarzyszą bardzo charakterystyczne obrazki Stiny Wirsén. Mocno wpisują się one w kanon ilustracji, które spotkamy w skandynawskiej literaturze dla dzieci. Prosta kreska, niewiele kolorów, za to dużo emocji ? myślę, że to najbardziej rzuca się w oczy, gdy patrzymy na obrazki w książeczkach z tej serii. I choć pierwsze wrażenie może być nie najlepsze, to po przeczytaniu wszystkich opowiadań muszę powiedzieć, że się z nimi oswoiłam. Nie nazwałabym tych ilustracji ładnymi, jednak moim zdaniem nie są one po to, by urzekać, tylko po to, by wzmocnić przekaz i pokazać emocję. I to zadanie zdecydowanie spełniają.
Mikrohistorie Stiny Wirsen bardzo nam się spodobały. Są bardzo prawdziwe i z pewnością każdy z nas przypomina sobie sytuację, w której był świadkiem podobnych problemów u swoich dzieci. Wszystkie opowieści łączy jedno ? każda niesie wartościowy przekaz, w każdej z nich znajdziecie też fragment, który z pewnością wywoła uśmiech i u małych, i u starszych czytelników.
Książeczki Stiny Wirsén będą odpowiednie dla czytelników od 2. roku życia. I choć nie są w całości kartonowe, to mają zaokrąglone rogi, więc maluchy mogą je swobodnie przeglądać samodzielnie! Gandalf.com.pl
Opinia bierze udział w konkursie