Książka ,,Las przeznaczenia 43", której autorem jest Michał Lelonek premierę miała w 1 września 2021, a 22 lutego 2023 miało miejsce wznowienie wydawnicze w nowej szacie graficznej jako ,,Las 43", które zostało przeze mnie z przyjemnością objęte patronatem.
Z czym kojarzy się II wojna światowa ?
Zapewne ze śmiercią, cierpieniem, holocaustem, hekatombą ludzkości, okrucieństwem i bestialstwem nazistów. Jedno z haseł podczas drugiej wojny światowej głosiło, że ,,Dobry Niemiec to martwy Niemiec", ale czy na pewno ?
73 Regiment Artylerii Przeciwlotniczej przeczy temu stwierdzeniu. Żołnierze tego Regimentu nie uważają się za lepszych od innych ludzi, nie popierają ideologii nazistowskiej, eksterminacji Żydów, ataku na innej kraje. Chcą przeżyć wojnę. Ale co jeśli zostaną zmuszeni do podjęcia decyzji o zabiciu drugiego człowieka ? Konsekwencją odmowy wykonania tego rozkazu może być dla żołnierzy ich własna śmierć, a także bliskich.
,,Żołnierze maszerowali po terenie jednostki z piwem w ręce (...). Wieczorem gromadzili się w kantynie, upijali piwem, palili niezliczoną ilość papierosów i śpiewali chórem w atmosferze gęstej od dymu i radości. To był ich najlepszy czas. Nie wiedzieli, że są to ich ostatnie spokojne dni."
Nietypowy i oryginalny sposób przedstawienia II wojny światowej z perspektywy Niemców, którzy po prostu chcą przeżyć wojnę nie narażając się. Jednak nie jest to typowa powieść wojenna, a beletrystyka wojenna, w której na taką nietypową fabułę można sobie pozwolić. Pojawia się walka dobra ze złem oraz niespodziewane zwroty akcji. Niemcy starający się przeciwstawić nazizmowi. Pojawiają się również elementy grozy, między innymi mroczny las, w którym tkwi zło.
,,Dwie osoby, które do niego weszły, zginęły. A trzecia... A trzecia została tym lasem skażona. (...) czuł, że ten mrok wchodzi również w niego, że prastare zło, sączące się każdej nocy z czeluści lasu zatruwa jego umysł. To wszystko przez ten pieprzony las!"
,,Ten las żyje, mieszka w nim mroczna istota."
Żołnierze 73 Regimentu staną przed trudnymi wyborami moralnymi. Czy postąpią wbrew swojej moralności aby przeżyć ? Czy żołnierz może odmówić wykonania rozkazu ? Kto ponosi odpowiedzialność za śmierć ? Dowódca wydający rozkaz czy żołnierz pociągający za spust ?
Po odpowiedź na te i na wiele innych pytań odsyłam do lektury ,,Las 43".
Warto również zwrócić uwagę, że książka swoją fabułą wpisuje się w aktualne wydarzenia. To jak nienawiści zwiodła wiele osób i doprowadziła do tego co działo się na początku i w połowie XX wieku, tak często jesteśmy świadkami tego w XXI wieku. Odległe czasy dawno minione mogą wrócić w każdej chwili z dnia na dzień. Książka ,,Las 43" oprócz warstwy wierzchniej niesie również ze sobą głębię w wielu aspektach.
,,Ale przecież nie jesteśmy zwierzętami! Mamy sumienie!"
Gorąco polecam!
Opinia bierze udział w konkursie