SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Lata dzieciństwa i młodości 1939-1956

Wspomnienia

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Poligraf
Data wydania 2016
Oprawa miękka
Liczba stron 318
  • Wysyłamy w 24h - 48h
  • Promocja InpostPay BW

Opis produktu:

Jerzy Zieliński urodzony w 1935 roku, studiował w latach 1956-1961 na Politechnice Wrocławskiej, którą ukończył ze stopniem mgr. inż. mechanika o specjalności Maszyny Robocze Ciężkie. W życiu zawodowym przepracował ponad 55 lat w przedsiębiorstwach związanych z przemysłem maszynowym. Jest autorem trzech wdrożonych wynalazków z dziedziny mechaniki oraz trzydziestu ośmiu publikacji o tematyce zawodowej drukowanych w czasopismach naukowo-technicznych i branżowych. Spisywaniem wspomnień zajął się na emeryturze w wieku 77 lat. W książce pt. `Lata dzieciństwa i młodości: 1939-1956` opisał swoje życie na Kresach Wschodnich widziane oczami dziecka podczas dwukrotnej okupacji niemieckiej i dwukrotnej radzieckiej, a także wysiedlenie na Śląsk z trudną asymilacją w środowisku autochtonów oraz realizację swoich marzeń o lotnictwie z finałem przystosowywania się do życia w Świdniku, mieście budowanym na szczerym polu przy fabryce samolotów.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Biografie i wspomnienia,  Wspomnienia
Wydawnictwo: Poligraf
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2016
Wymiary: 165x235
Liczba stron: 318
ISBN: 9788378564829
Wprowadzono: 23.09.2016

RECENZJE - książki - Lata dzieciństwa i młodości 1939-1956, Wspomnienia - Jerzy Zieliński

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.3/5 ( 12 ocen )
  • 5
    6
  • 4
    5
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    1

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Tresa

ilość recenzji:1

brak oceny 7-11-2016 12:04

Książka Jerzego Zielińskiego jest próbą uchwycenia i zapisania losy własnego i swojej rodziny, zrealizowania ludzkiego imperatywu określenia własnego miejsca w czasie i przestrzeni. Jest zapisem tożsamości.
Jej geneza wynika ? jak autor pisze we wstępie z potrzeby utrwalenia rzeczywistości w jakiej żył w dzieciństwie i młodości. A że przyszło mu żyć w czasach arcytrudnych i bogatych w wydarzenia historyczne, książka staje się opowieścią o doświadczeniu Polaków, których rodowód związany jest z Kresami. Wpisuje się w nurt pisarstwa pamiętnikarskiego przywołującego kulturę, tradycję i cywilizacyjny poziom życia wschodnich terenów II RP podczas wojny oraz pierwszych lat życia w Polsce Ludowej. Jej autor staje się strażnikiem pamięci.
Historia rodziny widziana oczami kilkuletniego, następnie kilkunastoletniego chłopca jest narracją fragmentaryczną, wybiórczą, często nieuporządkowana, momentami emocjonalną. Wyróżnia ją opis szczegółu, koncentracja na zdarzeniu, np.: opis maszyny, fragmentu skrzydła samolotu, koromysła czyli zapomnianych nosideł na wodę albo technologicznego procesu ?skracania nart?. Sprzęty, detale, pamiątki bibeloty, opisy krajobrazów spełniają funkcję atrybutów, nabierają znaczeń przenośnych, dookreślają świat zapamiętany.
To skupienie się na materialnej stronie kultury życia przedstawiona historia wynika z dziecięcego postrzegania świata mentalnych predyspozycji przyszłego inżyniera i konstruktora oraz wielkiej biedy będącej wynikiem wojny.
W warstwie psychologicznej przedstawiona historia jest zapisem dojrzewania umysłowego i emocjonalnego chłopca, potem młodzieńca marzącego- jak mitologiczny Ikar ? o lotnictwie i pragnącego zostać pilotem. Fascynacja samolotami, zainteresowanie narciarstwem zrodzone w czasach drugiej wojny światowej w dojrzałym życiu o wyborze drogi zawodowej i rozwoju pasji osobistych bohatera wspomnień.
Wojenne i powojenne przygody indywidualnej rodziny poprzez opis wypadków, prezentacje sylwetek bohaterów i cechy charakterologiczne piszącego nabierają znaczenia ponad czasowego.
Przyjazd na ziemie zachodnie, zatrzymanie się w Strzelcach Opolskich, wówczas noszących nazwę Wielkich, osiedlanie się rodziny w Leśnicy i Rozwadzy, nauka w szkole podstawowej, którą autor ukończył w wieku dwunastu lat, to opis świata PRL-u.
Opustoszałe w wyniku działań wojennych i exodusu ludności niemieckiej miasteczka, powszechne gruzowiska i zniszczenia, zwolniona, senna atmosfera życia mijanych miasteczek wpisały się wyraziście w pamięć autora; najstarsi ich mieszkańcy odnajdą w tych wspomnieniach także często zapomniany swój świat. Pokolenie młodsze dzięki tym wspomnieniom może dostrzec cywilizacyjny, technologiczny i socjologiczny przełom, jaki dokonał się w przeciągu kilkudziesięciu lat.
Siermiężna rzeczywistość, trudności ze zdobyciem pracy, z aprowizacją, z powszechnym brakiem wszystkiego oraz obecnością wojsk radzieckich i systemową dominacją służb politycznych w życiu społeczno- zawodowym i prywatnym to kolejne dominanty narracji. W tych aspektach książka jest dokumentem.
Część książki poświęcona młodości, nauce w gimnazjum w Opolu, potem zdobywaniu wiedzy w Liceum Lotniczym w Bielsku -Białej znakomicie prezentuje niełatwe warunki nauczania w szkolnictwie ponadpodstawowym w początkach Polski Ludowej. Konieczność dojeżdżania kłopoty z podręcznikami, różny stopień przygotowania uczniów. Pierwsze przyjaźnie tworzenia się grup towarzyskich, zauroczenie dziewczętami to kolejne doświadczenia będące treścią wspomnień.
Lata spędzone w technikum to następny okres życia autora wspomnień; czas wydarzeń związanych z edukacją technika lotnictwa uwieńczoną egzaminem dojrzałości, szkolnych wycieczek, pierwszych miłości z przywołaniem ówczesnych obyczajowych zachowań wśród młodych ludzi sympatyzujących ze sobą. Nowy etap w życiu autora to początki pracy zawodowej. Przypomina nieznane współcześnie zjawisko tzw. nakazu pracy jakie charakteryzowało wczesny PRL, z jakim piszący trafił do Świdnika by przez trzy lata pracował w WSK. Swoja opowieść zamyka zmaganiami się z dostaniem się na studia na Politechnice Wrocławskiej.
Ten obszerny fragment wspomnień cechuje zwarta narracja, dokładny obszar świata oraz walor osobistego doświadczenia. Zostają w pamięci czytelnika sytuacje i obrazy konstrukcji samolotów - dzieła zrodzonego z odwiecznych ludzkich fascynacji lataniem, atrybutu naszej cywilizacji. Dążenia do zdobycia wykształcenia oraz silne związki uczuciowe łączące trwałą rodzinę, Książkę warto przeczytać.

Teresa Przywoźny
Pedagog, polonista i muzealnik
Naczelny Redaktor-czasopisma ?Obywatel ziemi chrzanowskiej?

Czy recenzja była pomocna?