Pierwsze skojarzenie z pobytem ojca i syna na niezamieszkanej wyspie Sukkwan to film z 2007 ?Wszystko za życie? (Into the wild). Roy i ojciec byli przygotowani, niedźwiedzie i Alaska miała nie być dla nich straszna. Filmowy Christoper mniej, Alaska go pokonała i pochłonęła. I tak książka jak i film stanowią zbiór przypowieści, które razem tworzą obraz psychiki głównych postaci, odkrywając ich najgłębsze zakamarki, a odbiorcy uświadamiając stałe wyobcowanie na Ziemi.
Bazą dla powieści jest autentyczna śmierć ojca autora powieści. Można wnioskować, że ?Legenda o samobójstwie? to próba rozliczenia się z przeszłością, zamknięcie pewnego etapu (szczególnie, że powieść tworzył blisko dziesięć lat). Tematy dotykające przemijania i radzenia sobie ze stratą do łatwych nie należą. Nie ma uniwersalnego przekazu, nie ma wyuczonej reakcji. Dlatego też Vann mówi o tym po swojemu ? czasem wprost, czasem brutalnie, nie oszczędzając dosadnych opisów.
Historia opowiedziana w ?Legendzie? ma kilka wersji, przez co zaciera się granica między tym co faktycznie się wydarzyło, a tym co nigdy nie miało miejsca. Sprawia wrażenie powieści, jednak okazuje się zbiorem opowieści. Jedyne co je łączy, to ci sami bohaterowie, w różnych momentach życia, po rożnych stronach barykady i wiodący tytułowy temat.
Dużo miejsca autor poświęca opisom przyrody, okładkowe ryby zajmują tu sporo miejsca, podobnie opisy broni. Gdy Roy i ojciec trafiają na wyspę aby przeżyć najlepszy rok życia (ojciec rezygnuje z miejskiej praktyki stomatologicznej, Roy na rok porzuca szkołę), na nowo muszą nauczyć się żyć w mocno spartańskich warunkach surowej Alaski jak i zbudować relacje na linii ojciec-syn.
Dużą zaletą książki jest prostota i szczerość. Mniej więcej od połowy książki następuje zwrot, który dotknął mnie na wskroś, co przypieczętowałam zwykłym ?Jak to?!?. Tu zmienia się dynamika opowieści. Autor odwraca role, aby jeszcze dosadniej przedłożyć wszystkie etapy i elementy tragedii członków rodziny. Sama opowieść wzbudza emocje, na początku mniejsze, później dochodzi do kulminacji. Nie jest to dla mnie książka życia, roku, ani nawet tygodnia. Z pewnością przez swoją konstrukcję i sposób przedstawienia odbierania sobie życia, zasługuje na uwagę.
?Legenda o samobójstwie? to debiut młodego wydawnictwa Pauza, które obiecuje przyszłym czytelnikom wydawać literaturę, która wzbudza emocje. Gratuluje Pauzie odwagi i trzymam kciuki za więcej, gdyż decydują się wydawać autorów dotąd nie znanych na polskim rynku (dodam, że ?Legenda? to również debiut pisarski Davida Vanna). A czytanie zawsze niesie za sobą emocje. Bo warto czytać.