SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Lękowi Osobiste historie zaburzeń

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Data wydania 2024
Oprawa miękka
Liczba stron 288
  • Wysyłamy w 24h - 48h
  • Promocja InpostPay BW

Opis produktu:

Kołatanie serca, duszności, bóle brzucha to typowe objawy płynące z ciała, jakie może wywoływać lęk. Zwykle osoby dotknięte zaburzeniami lękowymi, dawniej nazywanymi powszechnie nerwicą, dopiero na końcu swojej długiej drogi po gabinetach lekarskich trafiają do psychiatry lub psychoterapeuty.

Ta książka ma to zmienić. Zaburzenia lękowe są obecnie najczęstszym psychicznym problemem Polek i Polaków. Występują częściej niż depresja. A jednak to o niej wydaje się być głośniej. Choć u jej podłoża często może leżeć lęk.

Autor opisuje własne zmagania z nadmiarowym lękiem i pyta inne osoby dotknięte zaburzeniami lękowymi: Jak wam się żyje? Co dla was oznacza lęk? Ile wam odebrał? Ile odebrać nie zdołał? Na jaką pomoc możecie liczyć?

Być może jest to książka także o Tobie. Choć może jeszcze tego nie wiesz

Arkadiusz Lorenc reporter, absolwent Polskiej Szkoły Reportażu oraz Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie studiował niemiecki i hiszpański. Publikował między innymi w Dużym Formacie Magazynie Reporterów Gazety Wyborczej, Polityce, Tygodniku Powszechnym. W miesięczniku National Geographic Traveler pisał o podróżach. Autor pierwszego na polskim rynku multiformatu reporterskiego Morderca z pikiety. Finalista siódmej edycji Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwa: Prószyński
Kategoria: Biografie i wspomnienia,  Wspomnienia
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2024
Liczba stron: 288
ISBN: 9788383522234
Wprowadzono: 16.02.2024

RECENZJE - książki - Lękowi Osobiste historie zaburzeń - Arkadiusz Lorenc

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.7/5 ( 3 oceny )
  • 5
    2
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Ksiazkolandia

ilość recenzji:176

13-06-2024 18:15

Jeśli czytacie moje recenzje to wiecie, że nie jestem wielbicielką książek tego gatunku. Od wszelkiego rodzaju poradników trzymam się raczej z daleka. Czasem robię wyjątek i ... najczęściej utwierdzam się w tym, że to nie moja bajka, bo książki takie mnie po prostu nudzą. Czemu zatem mimo wszystko czasem podejmuję się recenzji? Ano najczęściej wtedy, gdy tematyka książki w jakiś sposób mnie dotyka. Tak też jest w tym przypadku. Gdy wsród najbliższych jest osoba, która boryka się ze stanami lękowymi, ta lektura to po prostu obowiązek. I nie wiem czy to dlatego że faktycznie mam do czynienia z tym problemem, czy dlatego że autor przedstawił temat w bardzo ciekawy i przystępny sposób, tym razem nie tylko się nie nudziłam, ale wręcz połknęłam książkę błyskawicznie.

Autor podzielił książkę na dwie części. Pierwsza przedstawia problem w sposób ogólny, wskazuje metody leczenia i mówi gdzie szukać pomocy, w drugiej możecie poznać realne historie osób dotkniętych stanami lękowymi.

Znacie to uczucie, gdy w pośpiechu wyszliście z domu, jesteście w połowie drugi do celu i nagle myśl "czy zamknąłem drzwi? czy zakręciłem gaz?". Albo siedzisz zrelaksowany w domu po pracy i nagle "czy wysłałem tego maila z zamówieniem?". Pamiętacie ten skok ciśnienia, serce staje, a twarz oblewa gorąco? I za moment ulga, bo umysł podpowiada że ufff, wszystko ok. A teraz pomyślcie, że są osoby, którym to uczucie nie mija, a umysł zamiast zgasić pożar podsyca go, nieustannie podrzucając wciąż nowe czarne scenariusze. Powodów takich lęków może być mnóstwo. Ciężkie dzieciństwo, jakieś traumatyczne przeżycie, a ostanie wydarzenia na świecie, pandemia, wojny to potęgują. Obecnie na całym świecie z różnego rodzaju fobiami, nerwicami i stanami lękowymi zmaga się ogromna ilość ludzi w bardzo różnym wieku. Jak bardzo wpływa to na życie ich i ich bliskich i jak mocno zakłóca normalne funkcjonowanie, wiedzą tylko zainteresowani i ich lekarze czy terapeuci.
Lektura książki nie pozwoli się wyleczyć, ale tym, którzy nie są świadomi problemu może pomóc zrozumieć co dzieje się z nimi lub ich bliskimi. Może pozwoli szybko zareagować i skierować do specjalisty, co jest tym bardziej ważne, że na wizyty na NFZ czeka się w Polsce skandalicznie długo. A przede wszystkim, pomaga uświadomić osobie chorej że nie jest sama, że są inni którzy mają identyczne lęki, co sprzyja zrozumieniu, że to faktycznie tylko wymysł umysłu a nie realne zagrożenie.

Bardzo dziękuję Autorowi za świetne przedstawienie tematu.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

pat***************

ilość recenzji:147

11-04-2024 11:35

Zapewne każde z Was w swoim życiu doświadczyło uczucia lęku. To najzupełniej naturalne. Przestaje takie być kiedy lęk nie mija. Zostaje z człowiekiem na dłużej i przejmuje kontrolę nad jego życiem. Często osoba dotknięta zaburzeniami lękowymi nie zdaje sobie z tego sprawy. Uważa, że jej odczucia są najzupełniej normalne. Co więcej zdaje jej się, że wszyscy wokół też tak mają. Wynika to z bardzo niskiej świadomości na temat zaburzeń psychicznych innych niż depresja. Tymczasem osób zmagających się z zaburzeniami lękowymi jest więcej niż osób chorujących na depresję. Często stany lękowe wywołują objawy psychosomatyczne, a osoby nimi dotknięte często szukają pomocy w gabinetach lekarzy przeróżnych specjalizacji. Do psychiatry czy psychoterapeuty trafiają najczęściej na końcu. Przerażające w tym wszystkim jest też bardzo słaba dostępność lekarzy psychiatrii oraz terapeutów. W ramach funduszu jest to przynajmniej kilka miesięcy oczekiwania, czasami nawet kilka lat. Tego wszystkiego dowiedziecie się z książki Arkadiusza Lorenca zatytułowanej Lękowi. Osobiste historie zaburzeń. Autor nie jest medykiem zajmującym się zdrowiem psychicznym, ale sam doświadczył stanów lękowych. Opisał je w swoim reportażu oraz znalazł inne osoby, które opowiedziały własne historie. Uważam, że jest to książka bardzo życiowa i dla każdego. Wiele osób nie uświadamia swoich problemów z lękiem lub nie dostrzega osób z takimi problemami w swoim otoczeniu. Dzięki też książce łatwiej będzie można dostrzegać czerwone flagi i pomóc sobie lub innym. Dobra, zmuszająca do refleksji lektura.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?