Recenzja książki Wojciecha Orlińskiego ?Lem w PRL-u, czyli nieco prawdy w zwiększonej objętości?
(Kraków? Wydawnictwo Literackie, 2021)
Książka ta jest przede wszystkim plagiatem, gdyż jej prawdziwym autorem nie jest Wojciech Orliński, a Stanisław Lem i poza tym, to jest ona wręcz beznadziejna, gdyż zawiera ona tylko wybrane mocno tendencyjne listy Lema, bez przypomnienia, że np.:
- Rok 1945 Stanisław Lem przenosi się w lipcu tego roku wraz z rodzicami do Polski, do Krakowa, na ul. Śląską 3 m. 2. Samuel Lem, ojciec Stanisława Lema, wstępuje na służbę do UB, gdzie jest zatrudniony na etacie lekarza do roku 1954 (Sygnatura akt IPN Kr 057/962, dawniej 2973/SB).
- Rok 1946 Stanisław Lem zaczyna kontynuować studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, które kończy bez uzyskania dyplomu w roku 1948.
- Rok 1947 Stanisław Lem zostaje zatrudniony (do roku 1949) jako młodszy asystent w Konwersatorium Naukoznawczym Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadzonym przez doktora Mieczysława Choynowskiego i współpracuje w tym czasie z miesięcznikiem ?Życie Nauki? - organie tegoż Konwersatorium.
- Rok 1948 Stanisław Lem zostaje członkiem Koła Młodych przy krakowskim oddziale Związku Literatów Polskich.
- Lata 1955-1975 Wyjazdy zagraniczne Lema do ZSRR, Grecji, Francji, Norwegii, NRD, RFN, ČSSR, Węgier i Włoch (dane IPN/SB).
- Rok 1944 albo 1956 Stanisław Lem wypływa z żoną w rejs do Danii i Norwegii (Oslo, Bergen, Kopenhaga) statkiem ?Mazowsze?. Niektóre źródła, np. Orliński ?Lem. Życie nie z tej ziemi? (2017 str. 150-151) oraz Praszkiewicz i Borysow 2015 str. 349) podają datę tej wycieczki na lipiec lub lato 1956 roku.
- Rok 1956 Wizyta Lema w NRD i Berlinie Zachodnim. Z NRD przywozi kolejkę elektryczną (zapewne PIKO) czyli ?trzy lokomotywy, wagony osobowe, towarowe, semafory, zwrotnice, skrzyżowania, tory? oraz walizkowy magnetofon.
- Rok 1957 Lem bierze udział w tym roku albo w roku 1956 w zjeździe czechosłowackich pisarzy w Pradze Czeskiej. Mieszka w hotelu Ambassador na Placu Wacława (Václavské náměstí) oraz odwiedza z żoną Karlovy Vary czyli Karlsbad.
- Rok 1958 Stanisław Lem przenosi się w Krakowie z rodziną ze śródmieścia do jednorodzinnego domu w dzielnicy Kliny (ulica Narwik 21), gdzie po roku 1988 mieszka jego siostrzeniec Michał Zych - ten od ?Dyktand?.
- Rok 1959 Na początku tego roku Stanisław Lem wraz z delegacją polskich pisarzy wyjechał do Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Podczas kręcenia filmu ?Milcząca gwiazda? (na podstawie powieści ?Astronauci?) odwiedził on wówczas Berlin Zachodni. Za radą swojego znajomego, Marcela Reich-Ranickiego, przemyca on w jedną stronę waluty a w drugą towary.
- Stanisław Lem dostaje talon na Wartburga 311.
- Wycieczka z żoną jesienią tymże samochodem do Czechosłowacji (głównie Praga ale także Karlštejn, Karlove Vary, Mariánské Lázně, Brno i Bratysława). W Pradze Lemowie mieszkają w hotelu Ambassador na Placu Wacława (Václavské náměstí).
- Rok 1961 Lemowie spędzają jesienią urlop w Jugosławii (Chorwacja a dokładniej Dalmacja).
- Rok 1962 W październiku Lem odwiedza po raz pierwszy Związek Radziecki jako członek delegacji polskich pisarzy. Mieszka w hotelu ?Pekin?. Słynne spotkanie z czytelnikami i studentami w wielkim audytorium Uniwersytetu im. Łomonosowa w Moskwie.
- Rok 1963 Stanisław Lem spędza urlop w Grecji we wrześniu, gdzie spotkał się na Krecie z subkulturą hippisów, której nie był on w stanie zrozumieć.
- Rok 1965 W dniach 5?9 września Lem bierze w Czechosłowacji udział w sympozjum poświęconym Karolowi Čapkowi (Mariánské Lázně - Mariańskie Łaźnie).
- W dniach 17 października - 8 listopada druga wizyta Lema w ZSRR: Moskwa, Leningrad, Charków i Dubna (Instytut Fizyki Jądrowej). W Moskwie mieszka w hotelu ?Warszawa?.
- Wizyta we Francji (Paryż).
- Rok 1966 Udany urlop w Jugosławii (Fiatem 1800).
- Rok 1968 Kolejna wizyta Stanisława Lema w ZSRR, gdzie spotyka on kosmonautów Jegorowa, Fieokistowa i Komarowa i jest jeszcze bardzie fetowany niż w roku 1965.
- Rok 1969 Kolejna wizyta Lema w Berlinie Zachodnim (październik - listopad albo listopad-grudzień). Mieszka wtedy w hotelu Sylter Hof na Kurfürstenstraße 116 i zostaje przyjęty przez ówczesnego nadburmistrza Berlina Zachodniego.
- Stanisław Lem podejmuje stałą współpracę z Franzem Rottensteinerem, redaktorem austriackiego czasopisma literackiego ?Quarber Merkur?. Współpraca ta kończy się w roku 1995 procesem cywilnym, który Lem wytoczył Rottensteinerowi i który Lem przegrał.
- Rok 1972 W listopadzie tego roku Franciszek Szlachcic, wówczas wysoki dygnitarz partyjny i państwowy (druga osoba w państwie), odwiedził Lema i poprosił go o współpracę w zamian za pomoc w nominacji do literackiej Nagrody Nobla.
- Rok 1973 Pobyt w Berlinie Zachodnim, skąd Stanisław Lem przywozi samochód Mercedes 250 (pierwszy Mercedes Lema). W Berlinie Zachodnim spotyka polskich Żydów, którzy wyjechali z Polski w roku 1968 do Izraela, ale nie wytrzymali panującej tam atmosfery militaryzmu, religijnej nietolerancji i braku swobody intelektualnej.
- Rok 1974 Październik - dłuższy wyjazd do Republiki Federalnej Niemiec. Lem przywozi do Polski m. in. ?Playboy?a?. Na targach książki we Frankfurcie nad Menem spotyka swojego starego znajomego Marcela Reich-Ranickiego, personę bardzo wówczas wpływową w RFN, który obiecuje Lemowi pomoc w wydawaniu jego książek na tzw. Zachodzie.
- Rok 1975 Stanisław Lem otrzymuje życzenia noworoczne od Edwarda Gierka - ówczesnego I sekretarza KC PZPR czyli pierwszej osoby w państwie.
- Rok 1977 Lem przebywa przez kilka miesięcy (kwiecień-październik) w Berlinie Zachodnim jako stypendysta tamtejszej Akademii Sztuk (Akademie der Künste). Mieszka w centrum pod adresem Eisenzahnstraße 12. Ma wówczas liczne spotkania z czytelnikami. Jedzie do Frankfurtu nad Menem na targi książki. Wakacje spędza na wyspie Sylt na Morzu Północnym (Niemcy Zachodnie).
- Rok 1978 Wakacje letnie Stanisława Lema w Austrii (Alpy, Wiedeń) z Franzem Rottensteinerem.
- Lem kupuje działkę o powierzchni 0,27 hektara (2700 m2) położoną na ul. Narwik 66 w Krakowie (Kliny) i zaczyna na niej budować w roku 1979 nowy, większy dom.
- Rok 1980 Kolejny wyjazd Lemów na wakacje do Austrii.
- Rok 1981 Stanisław Lem zostaje w tym roku właścicielem samochodu Mercedes 280 SE (drugi Mercedes Lema).
- Rok 1982 Wyjazd Stanisława Lema do Berlina Zachodniego w związku z przyznaniem mu (jeszcze podczas stanu wojennego) paszportu i rocznego stypendium w Wissenschaftskolleg zu Berlin (Instytucie Studiów Zaawansowanych). Lem mieszka w Berlinie w domu jednorodzinnym przy Pacelliallee, blisko Władysława Bartoszewskiego, z którym się wówczas zaprzyjaźnił.
- Rok 1983 Powtórny wyjazd Stanisława Lema z Krakowa do Berlina Zachodniego (na początku miał to być wyjazd ?na zawsze?) a później wyjazd 23 lipca z Berlina do Wiednia, gdzie dociera 28 lipca via Hanower i Bawarię (inna wersja, że samolotem).
- Lem jest bardzo niezadowolony z życia w Austrii, narzeka na panującą tam ksenofobię, co jest w kontraście z jego uprzednim, niemalże bezkrytycznym zauroczeniem się tym samym Zachodem, w tym tą samą Austrią.
- Lata 1983-1988 Pobyt Stanisława Lema z rodziną (żona i syn) w Wiedniu od września 1983 roku do października 1988 roku - najpierw w czteropokojowym mieszkaniu komunalnym w czwartej dzielnicy przy Freundgasse, blisko Margaretenstraße i Uniwersytetu, ale w budynku, gdzie mieszkali poza nimi tylko Turcy i Cyganie (?Romowie?), a później od października 1983 roku przez 5 lat w domu jednorodzinnym przy Geneegasse 10 w dzielnicy Hietzing blisko parku i pałacu Schönbrunn.
- Rok 1984 Wielkanoc Lemowie spędzają w Polsce.
- Rok 1988 Powrót (w grudniu tego roku) Stanisława Lema do Krakowa - przenosi się do swojego nowego domu na ul. Narwik 66 w dzielnicy Kliny.
Oto lista odznaczeń i innych benefitów otrzymanych przez Lema od komunistów w czasach PRL-u:
Czasy Bieruta:
- Rok 1955 Stanisław Lem zostaje odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.
Czasy Gomułki:
- Rok 1957 Stanisław Lem otrzymuje nagrodę literacką miasta Krakowa za całokształt twórczości, ze szczególnym uwzględnieniem socrealistycznego ?Czasu nieutraconego?.
- Rok 1958 Stanisław Lem otrzymuje od Partii i Rządu w połowie września tego roku pierwszy talon na samochód (P 70).
- Rok 1959 Stanisław Lem zostaje odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (Polonia Restituta).
- Rok 1960 Stanisław Lem otrzymuje od Partii i Rządu talon na swój drugi samochód (Wartburg 311).
- Rok 1965 Stanisław Lem otrzymuje Nagrodę II stopnia od Ministra Kultury i Sztuki.
- Rok 1968 Stanisław Lem otrzymuje razem z Andrzejem Wajdą nagrodę ?Złoty ekran? Przewodniczącego Komitetu d/s Radia i Telewizji za (odpowiednio) scenariusz i reżyserię filmu ?Przekładaniec?.
- Rok 1970 Stanisław Lem zostaje odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. (Polonia Restituta) oraz otrzymuje Nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych za popularyzację polskiej kultury za granicą.
Czasy Gierka:
- Rok 1972 Stanisław Lem zostaje członkiem Komisji Polskiej Akademii Nauk ?Polska 2000?.
- Rok 1973 Stanisław Lem otrzymuje Nagrodę I stopnia Ministra Kultury i Sztuki w dziedzinie literatury.
- Rok 1976 Stanisław Lem otrzymuje Nagrodę Państwową I stopnia w dziedzinie literatury.
- Rok 1979 Stanisław Lem otrzymuje Order Sztandaru Pracy II klasy.
Czasy Jaruzelskiego:
- Rok 1981 Stanisław Lem otrzymuje Doktorat Honoris Causa Politechniki Wrocławskiej.
- Rok 1987 Rada Państwa nadaje Stanisławowi Lemowi tytuł ?Zasłużony dla kultury narodowej?.
Orliński pisze też, że ?PRL był piekłem, w którym obywatel mógł tylko przenieść się z jednego kręgu do drugiego. Ale każda próba poprawienia sobie losu pod jednym względem, prowadziła do pogorszenia pod innym.? Ale zapomniał on dodać, że dziś to PO-PiS-owska Polska jest piekłem dla bezrobotnych, bezdomnych i zarabiających w okolicach płacy minimalnej.
Poza tym, to Orliński (rocznik 1969) pamięta z PRL-u tylko lata 1980-te, kiedy to na skutek ?solidarnościowych? strajków i blokady ekonomicznej ze strony tzw. Zachodu, które rozłożyły gospodarkę Polski ?na łopatki?, Polska znajdowała się w kryzysie, najgorszym od lat 1930-tych.
W sumie - Stanisław Lem zasłużył sobie chyba na lepsze upamiętnienie setnej rocznicy jego urodzin, niż to ?dzieło? magistra Orlińskiego.
Opinia bierze udział w konkursie