SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Liga Niezwykłych Dżentelmenów Czarne akta (twarda)

Tom IV

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Egmont
Data wydania 2022
z serii Mistrzowie komiksu
Oprawa twarda
Liczba stron 192
  • Wysyłamy w 2 - 3 dni + czas dostawy
  • Promocja InpostPay BW

Opis produktu:

Drugie wydanie wyjątkowego albumu Alana Moorea i Kevina ONeilla. Dzieło pełne aluzyjnego humoru i nawiązań do współczesnej i dawnej sztuki, a jednocześnie, dzięki dołączonym okularom i specjalnej technice druku, oferujące ciekawe efekty wizualne. Akcja komiksu rozpoczyna się w Wielkiej Brytanii pod koniec lat 50. XX wieku. Powróciwszy do Londynu po długiej nieobecności, dwoje członków dawno rozwiązanej Grupy Murray szuka ściśle tajnej książki opisującej wszystkie fakty związane z ich niezwykłą Ligą, legendarnego tomu znanego jako `Czarne Akta`. Czy mogą liczyć na sukces w jakże obcym XX wieku... i czy w ogóle zdołają ujść z życiem z Anglii? Album `Czarne Akta` zawiera nie tylko komiks, w którym ukazuje przygody Miny i Alana, ale także jest zbiorem tekstów, notatek, map, rysunków, które pozwalają czytelnikom poznać członków Ligi Niezwykłych Dżentelmenów i ich niezwykły świat. Scenarzystą serii jest słynny brytyjski twórca Alan Moore, autor takich bestsellerów jak `Strażnicy`, `Promethea`, `V jak vendetta`, `Providence`. Rysunki są dziełem stałego grafika cyklu, Kevina ONeilla (`Nemezis the Warlock`, `Marshal Law`), zdobywcy wielu wyróżnień komiksowych, w tym dwóch Nagród Eisnera. Album zawiera materiały wydane pierwotnie jako `The League of Extraordinary Gentlemen: Black Dossier`. Komiks dla dorosłych.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwa: Egmont
Kategoria: Komiks,  Fantasy,  Klasyka,  Kryminał,  Sensacja
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2022
Wymiary: 175x270
Liczba stron: 192
ISBN: 9788328170995
Wprowadzono: 25.10.2022

Alan scen. Moore, Kevin O`Neill - przeczytaj też

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - książki - Liga Niezwykłych Dżentelmenów Czarne akta, Tom IV - Alan scen. Moore, Kevin O`Neill

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.6/5 ( 9 ocen )
  • 5
    7
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Froszti

ilość recenzji:1247

5-12-2022 10:37

Alan Moore od samego początku tworzenia przygód niezwykłych bohaterów lubił bawić się formą i często w ten sposób zaskakiwać czytelnika. W recenzowanym albumie postanowił on w pełni wykorzystać swój twórczy umysł, aby dostarczyć odbiorcy coś więcej niż tylko zwykły komiks. Czarne Akta są bowiem mieszanką widowiskowości, niesamowitości, emocjonalności, pomysłowości i wylewającego się z każdej strony humorystycznego kulturowego absurdu.

Album jest połączeniem tradycyjnego komiksu i niezwykłego, ale również nader ciekawego książkowego eposu. Trzonem komiksowej części historii są tytułowe Czarne Akta. Zbiór tajnych materiałów dotyczących Ligi i jej członków (która została już rozwiązana ? akcja rozgrywa się w 1958 roku). Dokumenty te stanowią łakomy kąsek dla wszystkich agencji wywiadowczych. Jednocześnie są ogromnym zagrożeniem dla byłych bohaterów ratujących Anglię. Nic więc dziwnego, że dwójka z nich (Mina Murray i Allan Quatermain) postanawia zrobić wszystko, aby przejąć tę książkę. Jeśli ktoś czytał poprzednie tomy serii, z pewnością może być mocno zaskoczony odmłodzonym wyglądem tych postaci. Zapewniam jednak, że zostało to wyjaśnione w fabule (czy dobrze to już inna sprawa), niekoniecznie jednak na samym początku dzieła.

Wątek ten przerywany jest prezentacją (najczęściej w formie pisanej ? ale nie tylko) zawartości wspomnianych akt. Dzięki czemu czytelnik ma okazję zapoznać się z historią samej Ligi i różnymi losami jej członków.

Taka forma dzieła ma swoje plusy i niestety również pewne minusy. Na pewno pozwala to odbiorcy na jeszcze intensywniejsze wsiąknięcie w niezwykły świat wykreowany przez autora. Przerywana akcja sprawia jednak, że historia jest mniej intensywna/widowiskowa niż poprzednich albumach. Nie umniejsza jednak to jej niesamowitości i umiejętności zapewnienia odbiorcy naprawdę dobrej dawki przemyślanej rozrywki.

Na pewno nie zmienia się za to nic w kwestii implementacji przez Moore?a w tytule całej masy kulturowo-polityczno-historycznych nawiązań. Robi on to oczywiście w formie pastiszu (niejednokrotnie dość absurdalnego), ale na pewno nie można mu odmówić tego, że potrafi on rozbawić czytelnika, a podawane treści są idealnie ze sobą spasowane.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

mil**********

ilość recenzji:1989

29-10-2022 06:39

ODNALEŹĆ TAJNE AKTA

?Liga niezwykłych dżentelmenów? wraca. Po raz kolejny. I to od razu z czterema tomami wydanymi na raz. Ja sięgnąłem po ten konkretny, bo to jeden z tych, których wcześniej nie znałem. Więc poznałem i jak zawsze bawiłem się znakomicie. Bo może to i nie największe dzieło Moore?a, ale nawet w takiej bardziej rozrywkowej formie autor ten jest znakomity i serwuje czytelnikom ? szczególnie tym rozeznanym w poruszanej przez niego tematyce ? naprawdę świetną zabawę.

Lata 50. XX wieku. Do Londynu wraca dwójka z nieistniejącej już Grupy Murraya, poszukując tzw. ?Czarnych akt?, w których zawarte są informacje o Lidze. Ale czy ich misja ma szansę powodzenia? I czy ją przeżyją?

W przypadku ?Ligi niezwykłych dżentelmenów? jest podobnie jak z ?Top 10? tego samego scenarzysty: w skrócie, mamy tu do czynienia z zabawą motywami i schematami, odtwórstwem nastawionym nie na rewolucję, a po prostu dobrą zabawę. Moore jest tu, jak dziecko, biorące do rąk figurki swoich ulubionych bohaterów, nie wyrywając ich ze świata, do którego należą, ale umieszczając na styku literackich rzeczywistości i historycznych realiów, zestawia ze sobą w opowieści łączącej elementy z ich ?rodzimych? dzieł. Bawi go odtwarzanie motywów, łączenie fikcji z faktami i żonglowanie tym, co w popkulturze ? tym razem nie wiktoriańskiej (o ile można mówić o czymś takim, jak ?wiktoriańska popkultura?), a tej z lat 50. XX wieku, a jednocześnie robi to w sposób i inteligentny, i fascynujący. I taki, by nawet nowi czy stawiający na czystą rozrywkę bez pretensji do czegokolwiek czytelnicy nie poczuli się tu zagubieni.

Do tego rzecz jest uzupełniona o całą masę dodatków, które nie tylko rozbudowują opowieść, ale i dodają jej posmaku realizmu. I świetne są też ilustracje. Cartoonowe, dość proste, momentami kojarzące się z klasycznymi grafikami, uzupełnione o dobrze dobrany kolor, świetnie pasują do całości. Tak samo nie zawodzi i wydanie, ale to już standard. Chociaż standard warty wspomnienia przecież, bo też wpada w oko.

Podsumowując, kto nie zna tego komiksu, a chce dobrej, inteligentnej rozrywki w najlepszym tego słowa znaczeniu, nad którą spędzi mile czas, a jeszcze więcej poświęci go na poszukiwanie niezliczonych odwołań popkulturowych, będzie zachwycony. Dobrze więc, że rzecz doczekała się wznowienia. Dobrze, że cała seria jest wznawiana, bo to jeden z tych komiksów, które warto odświeżać raz na jakiś czas. I przypominać nam, jak może wyglądać komiksowa rozrywka, niby niezobowiązująca, a jaka wyśmienita i wysmakowana.

Czy recenzja była pomocna?