SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Lwowskie Orlęta (twarda)

Czyn i legenda

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja
przeczytaj fragment

książka

Wydawnictwo Iskry
Oprawa twarda w obwolucie
Liczba stron 308
  • Wysyłamy w 24h - 48h
  • Promocja InpostPay BW

Opis produktu:

Opis walk o Lwów w latach 1918-1920, sylwetki bohaterskich obrońców miasta, powstawanie i miejsce legendy Orląt w historycznej świadomości Polaków to treść tej książki.
Legenda Orląt Lwowskich, polskiej młodzieży walczącej o przynależność ich rodzinnego miasta do Polski, powstała tuż po zakończeniu walk o Lwów. Bohaterstwo młodych lwowian inspirowało do działania polityków, pisarzy, poetów, malarzy i rzeźbiarzy. Wyrazem hołdu dla bezgranicznego poświęcenia chłopców i dziewcząt, oprócz wierszy, piosenek, książek i obrazów, stał się Cmentarz Orląt - miejsce patriotycznych obchodów i zadumy nad trudną historią Polski.

Spis treści:
PROLOG
ROZDZIAŁ I Czyj ma być Lwów?
1.Geneza konfliktu
2.Zamach stanu
3.Walka i polskie zwycięstwo
4.Odsiecz
5.Narodziny legendy

ROZDZIAŁ II Panteon Chwały i kość niezgody
1. Idea Panteonu i jej realizatorzy
2. Projektant cmentarza i jego wizja
3. Budowa kaplicy, katakumb i Pomnika Chwały
4. Firma Aleksandra Króla i współpracujący z nią rzeźbiarze
5. Ostatni rok pokoju
6. Okupacja i repatriacja
7. Zagłada cmentarza
8. Jak Feniks z popiołów
9. Kość niezgody
10.Ukraiński łyczakowski Panteon Chwały i Pamięci
11.Trudna droga pojednania
12.Pojednanie nad mogiłami

ROZDZIAŁ III Sławni obrońcy
1. Najmłodsi
2. Sanitariuszki, kurierki, samarytanki
3. Obrońcy Persenkówki - reduty śmierci
4. Ochotnicy znad Wisły i Warty
5. Lotnicy polscy - koledzy Bastyra
6. Lotnicy amerykańscy - eskadra Kościuszki
7. Piechurzy francuscy
8. Obrońcy Zadwórza - polskich Termopil
9.Grób Nieznanego Żołnierza
10.Symboliczny grób rarańczyków
11.Dowódcy i politycy
EPILOG
Aneks


Profesor Stanisław Sławomir Nicieja, historyk, biografista, eseista, długoletni rektor Uniwersytetu Opolskiego, senator V kadencji, jest autorem kilkunastu książek, setek artykułów i wielu dokumentalnych filmów telewizyjnych. Dzięki książkom Cmentarz Łyczakowski we Lwowie, Cmentarz Obrońców Lwowa, Twierdze kresowe Rzeczypospolitej, czy Kresowe Trójmiasto. Truskawiec-Drohobycz-Borysław zyskał rangę wielkiego znawcy Polskich Kresów. Z pasją i literackim wyczuciem pisze o ich trudnej historii, dawnych i współczesnych mieszkańcach i dzisiejszej sytuacji.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Promocje: okazje do -60%,  Tania Książka
Kategoria: Historia,  Historia Polski
Wydawnictwo: Iskry
Oprawa: twarda w obwolucie
Okładka: twarda
Wymiary: 175x245
Liczba stron: 308
ISBN: 978-83-244-0117-8
Wprowadzono: 05.11.2009

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - książki - Lwowskie Orlęta, Czyn i legenda - Stanisław Sławomir Nicieja

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.8/5 ( 9 ocen )
  • 5
    8
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

montgomerry

ilość recenzji:81

brak oceny 1-01-2010 13:27

Nakładem wydawnictwa Iskry wyszła wspaniała książka, której autorem jest profesor Stanisław Sławomir Nicieja. Jest to książka wyjątkowa, bo opowiadająca o jednym z największych patriotycznych polskich mitów historycznych, o legendzie Lwowskich Orląt i obrony miasta Lwowa w listopadzie 1918 roku. Obrona Lwowa przez gimnazjalistów i studentów stał się, bowiem czynem heroicznym, na którego temat z biegiem lat powstała legenda. Autor podkreśla, że wyniki badań naukowych potwierdzają, że legenda Orląt Lwowskich oparta jest na faktach i heroizmie nieco tylko podkoloryzowanym. Młodzież kształcona na ideałach, której imponowały bohaterskie, choć literackie czyny Wołodyjowskiego, Podbięty, Kozietulskiego, Ordona, Kmicica, w chwilach zagrożenia dla miasta, z ochotą sięgnęła po broń, aby bronić sprawy narodowej.

Profesor Nicieja interesuje się tematyką obrony Lwowa w 1918 roku od ponad trzydziestu lat. W sposób prosty, obiektywny, a co najważniejsze z pewnym dystansem, autor przedstawia genezę konfliktu, etapy walk o miasto, a następnie przedstawia dzieje powstawania i losy lwowskiego cmentarza. Czytelnik może dowiedzieć się, jaka była wizja tej nekropolii, kto zaprojektował cmentarz i jak przebiegała jego budowa, jakie napotykano trudności i jakie były problemy podczas tej budowy. Ukazane zostały również losy cmentarza podczas okupacji i wówczas, gdy Lwów był w granicach Związku Radzieckiego. Autor przekazuje trudną drogę do pojednania polsko-ukraińskiego, które nastąpiło w 2005 roku, gdy prezydenci Polski i Ukrainy wspólnie otworzyli Cmentarz Orlat lwowskich. Profesor nawiązuje również do cmentarza łyczakowskiego. Bez zbędnych komentarzy i politycznych aluzji autor ukazuje, więc stosunki polsko-ukraińskie dotyczące fragmentów wspólnej historii.

Czytelnik poznaje również głównych bohaterów tamtych wydarzeń: najmłodsze dzieci, sanitariuszki, kurierki, ochotników z Mazowsza, Małopolski i Wielkopolski, polskich i amerykańskich lotników, francuskich żołnierzach walczących po stronie Polaków. Autor przedstawia również polskich dowódców i polityków jak miedzy innymi komendanta lwowskich Orląt - pułkownika Czeslawa Mączyńskiego, gen. Tadeusza Rozwadowskiego, gen. Wacława Iwaszkiewicza oraz innych spoczywających na Cmentarzu Orląt Lwowskich.

Książka zasługuje na uznanie. Moim zdaniem napisana jest w sposób zrozumiały, prosty i klarowny. W przedstawiono niej fakty i biografie najwybitniejszych postaci, które brały udział w obronie Lwowa i miały wpływ na tworzącą się legendę Orląt Lwowskich. W swojej pracy profesor odwołuje się często do licznych źródeł i bogatej literatury dotyczącej tej tematyki. Podkreśla, że chwałę Orląt głosili szczególnie poeci, malarze, ilustratorzy książek, rysownicy. Dodatkowym atutem jest bogaty zbiór fotografii zamieszczony w książce. Po za tym znajdziemy tu bibliografię, aneks zawierający wykaz szkół noszących imię Orląt Lwowskich i indeks osób. Cała szata graficzna również zachęca do tego, aby po książkę sięgnąć.

Profesor wspomina w epilogu, że pracuje nad monografią poświęconą Cmentarzowi Orląt Lwowskich. Prosi czytelników o pomoc w udostępnianiu prywatnych i rodzinnych dokumentów związanych z tym tematem.

Polecam serdecznie nie tylko historykom!

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?