Wyobraźcie sobie, że nagle Wasze ulubione książki zostają ocenzurowane ze względu na treści jakie są w nich poruszane. I to tylko dlatego, że ktoś wyższy rangą ma taki kaprys, bądź doświadczył w życiu czegoś złego np. spóźnił się na pociąg i postawił, że w żadnej książce nie może być wzmianki o pociągach. Brzmi absurdalnie, prawda? Dlatego cieszmy się, że istnieje coś takiego jak wolność słowa, bo ja np uwielbiam różnorodność poruszanych tematów w książkach, a Wy?
"Marcelina Kolanko ratuje książki" to z pewnością bardzo mądra pozycja dla najmłodszych ukazująca czym jest cenzura, inwigilacja, czy despotyczne rządy. Wszystko oczywiście opisane w sposób lekki i zrozumiały dla małego czytelnika. Bohaterami tej książki są myszy, zaś główna bohaterka Marcelinka to miłośniczka książek. Najbardziej uwielbia książki podróżnicze i detektywistyczne, a w jej biblioteczce znajduje się cała masa pozycji, które były przez nią czytane nawet 14 razy! Gdy pewnego dnia Marcelinka zauważa, że w jej książkach zaczyna brakować stron, a niektóre linijki tekstu są zamazane czerwoną kredką, za wszelką cenę chce się dowiedzieć, kto stoi za tym karygodnym działaniem. Wraz z rodziną udaje jej się przyłapać na gorącym uczynku sprawcę tego zamieszania, a to czego się dowiadują, mocno ich zaskakuje. Postanawiają położyć temu kres i dowiedzieć się, dlaczego "wyższym sferom", tak bardzo przeszkadzają treści poruszane w większości książek...
"Marcelina Kolanko ratuje książki" to pozycja, która będzie doceniona nawet przez dorosłych czytelników. Prawda, którą ukazuje ma niestety odzwierciedlenie w realnym życiu, które niestety nie zawsze jest kolorowe. Warto uświadamiać o tym dzieci od najmłodszych lat. Powiem szczerze, że nie jestem zwolennikiem rodzaju ilustracji w tej książce, bo wole jednak "disneyowskie obrazki", aczkolwiek sama treść jest niezwykle mądra i pouczająca, także choćby dlatego polecam sięgnięcie po tę pozycję. Anna Wiśniewska-Grabarczyk w naprawdę ciekawy sposób ukazuję prawdę, jaką jest cenzura, a to może być ciekawym wstępem do rozmów z dzieckiem o wolności słowa i tym, jakie szare mogłoby być życie, gdyby tej wolności w życiu zabrakło.
Opinia bierze udział w konkursie