Opis produktu:
Kto wymyślił nasz świat? Kto wymyślił tę upiorną, amfiteatralną strukturę życia, w której każdy organizm żywi się innymi organizmami, samemu będąc nieuchroonie skazanym na podobny los, co jego ofiary? Kim jest ten kosmiczny projektant, który tak pomysłowo i oszczędnie zaplanował biosferę naszej planety jako gigantyczne, żywe perpetuum mobile?
Miniatura Marii Grodeckiej jest misternie skleconym konstruktem filozoficznym, w którym autorka, używając pełnej gamy środków stylistycznych dostępnych doświadczonej pisarce-filozofowi, wiedzie czytelnika subtelnie pomiędzy skrajnymi obszarami ludzkiej myśli, skoncentrowanej oczywiście wokół najważniejszej dla pisarki sprawy, czyli kwestii obrony prawa zwierząt do godnego życia (no i przy okazji naszej własnej godności, bo godnym, przecież, może być tylko ten, kto godnie postępuje).
Niezwykle dosadna w swej treści argumentacja napiętnuje postawę konformizmu, ignorancji i hipokryzji współczesnego człowieka względem spraw tak istotnych dla każdego z nas, jak: filozofia czy postawa wobec życia i wobec cierpienia. Posługując się przykładami i cytatami z dzieł literackich tak różnych autorów, jak: Jung, Konwicki, Suzuki czy Lem, autorka zręcznie prowadzi do pytania: Czy nadal jesteśmy ludźmi, czy tylko sami siebie nimi nazywam? I co tak naprawdę sprawia, że nimi jesteśmy? Co sprawia, że różnimy się od gatunków niższych? Czy przypadkiem nie popadliśmy w bałwochwalczą rutynę oceniania siebie wyżej, bo jesteśmy skłonni do większej przemocy niż inne gatunki?
Grodecka zarysowuje również ze sporą dawką poczucia humoru sytuację hipotetyczną, w której zamieniamy się miejscami z istotami, które mamy za zadanie chronić. Zręcznie interpretując cytaty z Pisma Świętego, każe nam spojrzeć z różnych perspektyw na nasze własne - niezręczne - próby interpretacji kwestii religii, eschatologii, Boga i mitów stworzenia. Czy przypadkiem sami nie uważamy się już za "bogów"? A jeśli tak, to co by się z nami stało, gdyby "prawdziwi bogowie" byli tacy jak my? Albo gorsi? Być może nasz gatunek jest dziełem mniej lub bardziej udanego eksperymentu genetycznego zaawansowanych technologicznie i niepozbawionych serca, a jednak nie do końca doskonałych przedstawicieli pozaziemskiej cywilizacji?
Choć wizja Grodeckiej wyzierająca z kart książki niekiedy przyprawia o "gęsią skórkę", autorka jednak ostatecznie kończy wywód w optymistycznych tonach. Pośród różnych interpretacji Słowa, istnieje przecież coś takiego jak prawda, którą jest samo Słowo. Z jednym zastrzeżeniem - w poszukiwaniu tej prawdy nie możemy zdać się na innych, lecz odnaleźć zobowiązani jesteśmy ją sami.
SPIS TREŚCI:
1. Ta królewska niepowtarzalność
2. Podążać za marzeniem
3. Trud istnienia
4. Koany
5. My z kosmosu
6. Duch nie spadł z nieba
Produkt wprowadzony do obrotu na terenie UE przed 13.12.2024