SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Mity nordyckie (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo SBM
Data wydania 2023
Oprawa twarda
Liczba stron 368
  • Wysyłamy w 24h - 48h
  • Promocja InpostPay BW

Opis produktu:

Mity nordyckie przez wieki pozostawały nieznane. Obecnie święcą tryumfalny powrót, na nowo zamieszkując w zbiorowej wyobraźni. Czy jest to sprawka olbrzymek przędących nici Przeznaczenia? Czy to sami bogowie chcą powrócić do naszego świata?

Dziś każdy rozpoznaje w dzierżącym magiczny młot wojowniku Thora, wie o skorym do psot Lokim oraz mądrym jednookim Odynie. Ile z tych prastarych, pełnych magii opowieści zostało odmienionych w komiksach, filmach, serialach czy grach?

Dzięki książce Mateusza K. Sawczyna, opartej na tłumaczeniach islandzkich tekstów i opracowaniach naukowych, przenosimy się w świat mitów, o których opowiadali skaldowie.

Odwiedź boską krainę Asgard. Po gałęziach Yggdrasila, Drzewa Życia, dotrzyj do zamieszkanego przez olbrzymy Jaśtunheimu i odkryj, jak spędzają czas karły zamieszkujące Nidawellir. Stań do boju z Losem, poznaj historie pełne miłości, podstępów oraz porażek. Mimo ogromnej mocy bogowie Skandynawii byli ? i wciąż pozostają ? bardzo ludzcy.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Historia,  Religie i mitologie,  Mitologia nordycka
Wydawnictwo: SBM
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2023
Wymiary: 145x205
Liczba stron: 368
ISBN: 9788382227437
Wprowadzono: 15.04.2023

RECENZJE - książki - Mity nordyckie - Mateusz Sawczyn

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4/5 ( 1 ocena )
  • 5
    0
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Agata Rabada.

ilość recenzji:52

31-05-2023 22:28

Mitologia norweska to dla mnie druga po słowiańskiej ulubiona mitologia. Nie żebym była znawczynią, w zasadzie kojarzyłam tylko mrocznych surowych bogów i chwałę śmierci z bronią w dłoni. No i oczywiście dwa kruki Odyna Myśl i Pamięć. Całe szczęście, że powstają takie książki jak "Mity nordyckie" Mateusza K. Sawczyna, wydane przez wydawnictwo SBM.
Książka, jak na dzieło o mitach przystało, ukazuje powstanie świata od Otchłani Ziejącej, gdy istniały tylko dwa żywioły - ogień i lód, po stworzenie wszystkiego, co żyje. Pierwsze żywe istoty powstały gdy olbrzym ognia roztopił bryły lodu czyli niejako gdy oba sprzeczne żywioły połączyły się. Zaskoczyło mnie to, że jedną z pierwszych żywych istot była krowa, a w zasadzie prakrowa Audumli. To, według mnie świadczy o tym jak ważne dla Skandynawów były te zwierzęta. Dość szybko przy tworzeniu świata doszło do rozlewu krwi, co tylko potwierdza jak bardzo wojowniczy był to lud.

Gdy wszystko, co żywe zostało stworzone autor przedstawia nam kolejnych bogów, dzieląc książkę na kolejno poświęcane im części, a części te na rozdziały, o ich przygodach. Nie będę ich tu opisywać, by nie spoilerować, to trzeba po prostu przeczytać samemu! Całość spisana jest językiem, przywodzącym na myśl stare baśnie, opowiadane przez mądrego gawędziarza. Czyta się przyjemnie i satysfakcjonująco, jednak wymaga skupienia.

Samo spisanie wszystkich historii było nie lada wyzwaniem, gdyż mitologia norweska to głównie przekazywane z ust do ust podania. Mimo, iż Skandynawowie znali pismo runiczne, służyło ono do zapisywania zaklęć, a nie spisywania historii więc tym bardziej jestem pod wrażeniem efektu końcowego w tej książce!

Czytałam opinie, że za dużo tu obco brzmiących nazw, jednak według mnie jest to nie do uniknięcia w przypadku obcej mitologii. Poza tym na końcu książki mamy glosariusz, w którym jest opisane kto jest kim. Oprócz tego na okładkach są wklejki z mapą pradawnych krain i drzewem genealogicznym bogów i olbrzymów więc tak naprawdę trudno się w tym pogubić.

W ogóle na uznanie zasługuje wydanie tej książki! Porządna , twarda oprawa, szycie i ozdoby na początku każdej części i każdego rozdziału. Książka opatrzona jest ilustracjami Marcina Kota, które mają chyba imitować płaskorzeźby wikingów. Co prawda do mnie te ilustracje nie przemawiają, ale wszystko to rzecz gustu i wiem, że wielu osobom się one podobają.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?