Opis produktu:
Opublikowana w 2016 roku przez wydawnictwo Simon & Schuster biografia zmarłej w zeszłym roku wybitnej amerykańskiej prawniczki, aktywistki i sędzi Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych w latach 1993-2020. To pierwsza książka wydana przez Ginsburg po jej nominacji na sędzię Sądu Najwyższego w 1993 roku. Ta najsłynniejsza liberalna amerykańska sędzia, druga w historii kobieta nominowana do Sądu Najwyższego USA i pierwsza Żydówka, zasłynęła jako rzeczniczka praw kobiet i mniejszości oraz `niestrudzona i zdecydowana orędowniczka sprawiedliwości`, jak nazwał ją prezes Sądu Najwyższego USA John Roberts.
Trzon książki stanowią teksty autorstwa Ginsburg, w opracowaniu i z komentarzem jej biografek: Mary Hartnett i Wendy W. Williams. Jedną z niepodważalnych zalet tej biografii jest bogactwo materiałów źródłowych przeanalizowanych przez współautorki: licznych wywiadów (również tych przeprowadzonych przez nie z autorką), materiałów prasowych i filmowych, dokumentów i tekstów prawniczych.
O książce:
Ruth Bader Ginsburg - osobowość, feministka, przez lata sędzia Sądu Najwyższego USA. Barwna postać, na którą wpływ miał zarazem pisarz Vladimir Nabokov, jak i Robert E. Cushman, politolog i konstytucjonalista. Przyjaźniła się z osobami, które różniły się od niej poglądami, ale nigdy wartościami. Dostrzegała dobro w każdym człowieku, ale bywała nieustępliwa, kiedy chodziło o sprawy najwyższej wagi, jak choćby prawo do samodecydowania. Ikona kobiecej walki o równość, której życie to fascynująca opowieść o zmianach społecznych i tych, które zachodzą w nas samych, kiedy zdobywamy doświadczenie. Moimi słowami to inspirująca lektura dla wszystkich tych, które wątpią w sens protestowania i walki o równość - zawsze jest nadzieja na zmianę i lepszy świat.
Sylwia Chutnik
Ruth Bader Ginsburg ciężko walczyła o uznanie jej inteligencji, talentu i pracowitości. Angażowała się w Radzie ds. Kobiet Amerykańskiego Stowarzyszenia Wydziałów Prawa w walkę na rzecz równouprawnienia kobiet i ich dostępu do przyzwoitego traktowania. Nie chodziło o czysto formalne `podciągnięcie` kobiet do tego, co prawo przyznaje mężczyznom. Ginsburg domagała się zmiany standardu traktowania obu płci tak, aby miarą nie była wyłącznie męska perspektywa. Oponowała więc przeciw `romantycznemu paternalizmowi` przy dyskryminacji kobiet, nakazującego pobłażliwie traktować `ochronne` wykluczenie kobiet `dla ich dobra`. Takie ujęcie było nowością w USA. Podobny paternalizm bywa tolerowany w Polsce.
Ze wstępu prof. Ewy Łętowskiej
Moimi słowami to fascynujący fresk o tym jak w Stanach Zjednoczonych na salach sądowych wykuwała się równość dla wszystkich obywateli i obywatelek, stworzony ze słów sędzi Ruth Bader Ginsburg, nie tylko wybitnej prawniczki, ale też ikony popkultury. Jej droga życiowa może być inspiracją dla wszystkich tych, którym społeczeństwo wmawia że: nie mogą, nie da się, nie powinni i nie teraz. Bierzcie, czytajcie, cytujcie.
Bart Staszewski