SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

MOST PRZEZ CZAS Listy do praprawnuka

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Stapis
Oprawa miękka
Liczba stron 112
  • Wysyłamy w 24h - 48h
  • Promocja InpostPay BW

Opis produktu:

Autorzy książki napisali listy do mających się narodzić za 200 lat praprawnuków. Opowiedzieli w nich o własnych pomysłach na ciekawe, mądre i pożyteczne życie, o wyznawanych zasadach i wartościach, o spełnionych i niespełnionych marzeniach. Napisali takie listy, jakie być może sami pragnęliby otrzymać od dalekich przodków. Ważne sprawy w nich poruszone dotyczą jednak bardziej nas niż naszych potomnych. Nie mamy pojęcia, czy i jacy oni będą, czy w ogóle zainteresują ich rozmyślania dawno zmarłych prapradziadków. Realia, w jakich żyjemy, technika, prawo, obyczaje, sposoby komunikacji, tak szybko się zmieniają. Mimo to warto podjąć próbę zbudowania mostu przez czas, pozostawienia po sobie przesłania dla następnych pokoleń, licząc, być może naiwnie, że nie usną nad nim z nudów ani nie umrą ze śmiechu, dziwiąc się ignorancji, zacofaniu oraz uprzedzeniom prapradziadków i babć. Do współtworzenia Listów... zaproszono różnych ludzi z różnych obszarów życia: pisarzy, poetów, podróżników, polityków, lekarzy, a także kwiaciarkę, szamana, a nawet więźnia. Mamy nadzieję, że to `dzieło`przetrwa na jakiejś półce czy w jakiejś bibliotece i że za dwieście lat któryś z Czytelników zastanowi się, czy to nie jakiś jego przodek jest współautorem tej książki. `Pisanie listów, niezależnie od ich formy - tradycyjnej, papierowej bądź nowoczesnej, elektronicznej - to dla wielu osób ogromna przyjemność, czasami wręcz nałóg. Pisząc list, kontaktujemy się z innym człowiekiem na własnych zasadach. Sami decydujemy o długości wypowiedzi i z pewnością cenzurujemy się w mniejszym stopniu niż podczas rozmowy twarzą w twarz, a z drugiej strony - mamy szansę znacznie lepiej przemyśleć, co i w jakiej formie pragniemy przekazać. Druga strona nie przerywa, nie zarzuca własnymi skojarzeniami z naszą opowieścią, nie krytykuje, nie dziwi się, nie ziewa ze znudzenia. Te wszystkie reakcje mogą nastąpić dopiero po przeczytaniu naszej epistoły i nie będziemy ich do końca świadomi, o ile nasz korespondent nie ujawni ich we własnym liście. W przypadku listu do praprawnuka - który nie odpisze do zaświatów, gdzie będziemy się znajdować za jego życia - tym bardziej nie musimy przejmować się jego reakcją, cenzurować z jej powodu. Możemy pozwolić sobie na całkowitą szczerość, hamowaną jedynie świadomością, że świadkami naszej korespondencji będą jednak współcześni czytelnicy niniejszej książki.` (ze Wstępu)
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Biografie i wspomnienia,  Listy, korespondencja
Wydawnictwo: Stapis
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wymiary: 147x210
Liczba stron: 112
ISBN: 978-83-7967-020-8
Wprowadzono: 20.01.2016

RECENZJE - książki - MOST PRZEZ CZAS Listy do praprawnuka - PRACA ZBIOROWA

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.8/5 ( 4 oceny )
  • 5
    3
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Justyna Gul (Qultura słowa)

ilość recenzji:467

brak oceny 17-01-2017 20:22

Dla przyszłych pokoleń
?Ludzie zejdźcie z drogi, bo listonosz jedzie / Może ktoś na ten list czeka kilka długich lat / Dostanie go może dziś? ? śpiewali Skaldowie, choć nikt wówczas nie był świadomy tego, że te listy z roku na rok będą cieszyły się coraz mniejszą popularnością, że zostaną one wyparte nawet nie przez e-maile, ale przez lakoniczne wiadomości tekstowe. Tym samym zostaliśmy pozbawieni radości oczekiwania na list niosący wieści od bliskich nam osób, również i my przestaliśmy się dzielić swoimi przeżyciami, tęsknotami, przestaliśmy przelewać swoje myśli na papier. Tym samym być może pozbawiamy przyszłe pokolenia możliwości uczestniczenia w naszym życiu, odbieramy im opowieść o naszej codzienności i problemach, jakich w trakcie tej egzystencji nie brakuje. Pozbawiamy ich wreszcie możliwości uczenia się na naszych błędach, wyciągania wniosków i zmiany dotychczasowego sposobu postępowania.
Kilkanaście osób zyskało jednak taką szansę, by podzielić się przemyśleniami ze swoimi praprawnukami, z osobami które jeszcze długo nie pojawią się na świecie bądź też nie pojawią się w ogóle. Tu i teraz swoją mądrością dzielą się lekarze i pisarze, informatycy i trenerzy, ludzie wielu zawodów, kobiety i mężczyźni, słowem wszyscy, którzy zdecydowali się wziąć udział w wielkiej akcji pisania listów do potomków. Wszystkie te wspaniałe listy: wzruszające i brutalne, boleśnie realne i optymistyczne, rozwiewające złudzenia i niosące nadzieję, znalazły się w wyjątkowym zbiorze, opublikowanym nakładem wydawnictwa Stapis.
Książka ?Most przez czas. Listy do praprawnuka? to interesująca pozycja, która mówi o życiu, jego cieniach i blaskach, zmusza również nas do refleksji, do zastanowienia się, czym chcielibyśmy podzielić się z potomkami, a także skłania do ?rachunku sumienia? i weryfikacji życiowej drogi. Choć listy adresowane są do przyszłych pokoleń, to po ich zbiór, opracowany przez Stanisława Pisarka, sięgnąć możemy już dziś, odkrywając w tych zapiskach wiele życiowych prawd, mądrości, wskazówek, które być może pomogą i nam w obraniu właściwego kierunku.
Zbiór otwiera piękny i wzruszający list autorstwa Zbigniewa Piotrowicza, pełen wspomnień i odniesień do jego życia, do chwil radosnych, ale i smutnych, do osób, które wywarły wpływ na życie tego mężczyzny wielu zawodów, talentów i przeżyć. Sięgamy również po list Marty Fox, znanej poetki i eseistki, która w kilkudziesięciu zdaniach oddała sens życia i przesłanie, którym warto się kierować każdego dnia. Pełen niepokoju jest tekst Tomka, zaś ten adresowany do potomków Agnieszki Rachwał-Chybowskiej emanuje spokojem codzienności. Do spełniania marzeń przekonuje Barbara Janas-Dudek, a w zbiorze znajdziemy również listy doktora nauk medycznych, Agaty, poruszający m.in. temat służby zdrowia i ochrony życia, pisarki Marii Guzik, która swoje słowa kieruje do Sofii ?nadzieją, że zrozumie?. Do głosu serca odwołuje się siostra karmelitanka, zaś Paweł Orkisz zawiera swoje przesłanie dla potomnych w czterech pełnych treści punktach.
To tylko kilka z ponad trzydziestu listów, trzydziestu tekstów odpowiadających na pytanie jak żyć, czego unikać, jakimi wartościami się kierować, ale też listów pełnych ciekawości świata ? również tego istniejącego za lat dwieście. Wszystko to składa się na wyjątkową książkę ?Most przez czas?, będącą w istocie pomostem łączącym teraźniejszość z przyszłością, zapewniającym przyszłym pokoleniom poczucie bezpieczeństwa, stałości, trwałości korzeni, ale i odpowiadającym współczesnym ludziom, w jaki sposób funkcjonować w tym pełnym wyzwań, pokus i niebezpieczeństw świecie. A kiedy już odłożymy lekturę, kiedy wypełni ona nasze myśli, serce i dusze, zasiądźmy do pisania. Podzielmy się z naszymi potomkami tym, co mamy najcenniejszego ? sobą.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?