Kiedy dostałam od wydawnictwa paczkę, a w niej publikację naukową "Słowa, które zmieniły Polskę", mocno się zdziwiłam. Po pierwsze, nijak nie wpisuje się to w krąg moich zainteresowań, a po drugie otrzymałam ją razem z "Zagadką trzech czwartych" Sophie Hannah i "Napadałem na banki. Prawdziwa historia" Greka - najbardziej nietypowy zestaw lektur, jaki kiedykolwiek mi przysłano.
Co kryje się za tym szumnie brzmiącym tytułem? Praca zbiorowa pod redakcją Joanny Wojdon to zbiór tekstów źródłowych obejmujący różnego rodzaju przemowy, które miały mieć istotny wpływ na historię naszego kraju. Znajdziemy tu 33 wystąpienia, od mów z "Kroniki polskiej" Wincentego Kadłubka oraz "Roczników" Jana Długosza począwszy, kończąc na przemówieniach z okazji przystąpienia Polski do NATO i do Unii Europejskiej. Każdy z nich opatrzono najważniejszymi informacjami o prelegencie oraz komentarzem wyjaśniającym okoliczności towarzyszące danemu wydarzeniu.
Publikacja ta została naprawdę starannie wydana. Twarda oprawa oraz szyte (a nie klejone) strony sprawiają, że otwiera się ją z prawdziwą przyjemnością i nie trzeba się obawiać, że przy częstszym korzystaniu zaczną nam wypadać strony. Każdy rozdział wzbogacono ilustracją przedstawiającą autora mowy bądź osoby, których dany tekst dotyczy. Na końcu znajdziemy krótkie notki o autorach komentarzy, źródła wykorzystanych tekstów i ilustracji, oraz całkiem bogatą bibliografię i spis treści.
Nie mogę powiedzieć, żeby antologie tekstów źródłowych zaliczały się do grona moich ulubionych lektur, po publikacje naukowe raczej już nie sięgam. Niemniej wcale nie uważam czasu spędzonego z tą książką za stracony. Część komentarzy przeczytałam z autentycznym zainteresowaniem, a moja wiedza wzbogaciła się o kilka ciekawostek. Nie ulega wątpliwości, że znalazły się tu wydarzenia o istotnym znaczeniu dla historii naszego kraju. Natomiast nie czuję się do końca przekonana co do wyboru niektórych tekstów. Owszem, są one związane z tymi ważnymi momentami w dziejach Polski, ale tylko część z nich wydawała się faktycznie mieć jakąś moc sprawczą, reszta po prostu towarzyszyła tym zdarzeniom lub stanowiła potwierdzenie tego, co już się dokonało.
Podsumowując, "Słowa, które zmieniły Polskę" stanowią całkiem interesujący zbiór tekstów powiązanych z szeregiem istotnych dla dziejów naszego państwa wydarzeń. Towarzyszące im zwięzłe, a jednocześnie bogate w informacje komentarze czynią z tej publikacji wartościowe źródło naukowe. Może okazać się przydatnym narzędziem dla uczniów, studentów czy naukowców pragnących przyjrzeć się zebranym tekstom bardziej szczegółowo. To z pewnością cenna lektura dla osób pasjonujących się historią Polski i przemowami, które wywarły na nią istotny wpływ. Jeśli i Wy zaliczacie się do tego grona, polecam.
Opinia bierze udział w konkursie