?Myśl jak Einstein? jest pierwszą książką z serii ?How To Think Like? Daniela Smitha wydaną w naszym kraju. Wcześniej pojawił się jedynie audiobook ?Myśl jak da Vinci?, jeśli się mylę, to sprostujcie. I powiem Wam, że choć książka ta jest zakwalifikowana do poradników, to jest to niesamowicie ciekawa forma biografii z jednej strony ukazująca nam życie osobiste, odkrycia i światopoglądy geniusza, jakim był Einstein, z drugiej podpowiadając jakie cechy należałoby rozwijać, by zacząć myśleć, jak on.
Pewnie nie wszyscy z nas byliby w stanie rozpoznać portrety Galileusza czy Newtona, ale każdy bezbłędnie odgadnie kim jest mężczyzna z rozwichrzoną czupryną siwych włosów, który automatycznie ?kojarzy się z typem sympatycznego, kochanego, szalonego profesora?. I wielu z nas pewnie jest świadomych jak bardzo wstrząsnął światem publikując teorię względności i tworząc podwaliny mechaniki kwantowej.
Jego buntowniczy charakter, dziecięca ciekawość świata, podważanie status quo, ?awersja do naginania się do wymogów otoczenia?, myślenie intuicyjne, ale też systematyczna praca pozwalały mu patrzeć dalej, szerzej, nieszablonowo. Jego chęć odkrycia odpowiedzi na ważne pytania o działanie niewidzialnych sił we wszechświecie była nieposkromiona, poświęcał jej każdą chwilę. "Chciał lepiej zrozumieć harmonię Kosmosu i to właśnie udało mu się osiągnąć ".
Nie każdy jednak wie, że Albert Einstein miał dwie żony i kilkoro dzieci. Że był niemieckim Żydem w czasach gdy narastał antysemityzm. Że był humanistą i przeciwnikiem wojen "i starał się powstrzymać rozpowszechnianie niszczycielskiej broni, jaka pojawiła się na świecie częściowo za sprawą jego pracy?. I że za sprawą jego listu do prezydenta Roosevelta powstał program Manhattan, który doprowadził do stworzenia broni atomowej.
Jakim był jednak człowiekiem, mężem i ojcem? Kim zostałby, gdyby nie dane mu było zajmować się fizyką? Dlaczego nigdy nie nosił skarpetek? Jak taki geniusz nauki postrzegał religię i Boga?
W tej fascynującej książce przedstawiającej wiele faktów i ciekawostek z życia Einsteina dowiadujemy się tego wszystkiego i wiele, wiele więcej, a wszystko podane w przyjemnej, jasnej formie, przystępnym językiem. Bo i przecież Einstein potrafił niesamowicie jasno i czytelnie wytłumaczyć werbalnie swoje teorie, co było ewenementem, podobnie jak zawsze szukał prostych rozwiązań dla wielkich problemów.
Czy po lekturze tej książki będzie można zacząć myśleć jak geniusz? Z pewnością jest na to szansa, jeśli zastosuje się zawarte w niej rady w praktyce, bo w tym przypadku nie wystarczy być teoretykiem, jak Einstein. Mam nadzieję, że zostaną u nas wydane inne książki z tej serii, bo ta była niesamowicie interesująca i szczerze polecam ją Waszej uwadze.
Opinia bierze udział w konkursie