SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Nasze ciała, ich pole bitwy Co wojna robi kobietom (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Znak
Data wydania 2022
Oprawa twarda
Liczba stron 416
  • Wysyłamy w 2 - 3 dni + czas dostawy
  • IPP kod Lato25 produkty

Opis produktu:

Zdobywczyni Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego w kategorii nagroda specjalna dla korespondentów wojennych 2021
Finalistka Orwell Prize for Political Writing 2021
Finalistka Baillie Gifford Prize for Non-Fiction 2020
Książka Roku 2020 według `Timesa` i `Sunday Timesa`

Gwałt - najbardziej przemilczana zbrodnia wojenna
Christina Lamb, doświadczona korespondentka wojenna, oddaje głos kobietom z obszarów objętych konfliktami zbrojnymi. Wśród jej rozmówczyń są japońskie niewolnice seksualne (tzw. comfort women), kobiety bengalskiego pochodzenia (birangona) krzywdzone przez pakistańskich żołnierzy w 1971 roku w czasie wojny między Indiami, Pakistanem i Bangladeszem, Jezydki porywane i przetrzymywane wbrew swej woli przez członków ISIS, nigeryjskie uczennice uprowadzone przez Boko Haram, muzułmanki gwałcone przez bośniackich Serbów i kobiety z plemienia Tutsi krzywdzone przez Hutu w czasie ludobójstwa w Rwandzie.

Lamb pokazuje, że przemoc seksualna stanowi uniwersalne narzędzie kontroli. Przedstawia gwałt nie jako `efekt uboczny` wojny, ale potężny instrument zniszczenia, równie skuteczny jak broń chemiczna. Służy on konkretnym celom: ma zmusić kobiety do uległości i upokorzyć je. Świadectwa bohaterek książki są wstrząsające - szczególnie w świetle obojętności światowej opinii publicznej na ich krzywdę.

Bohaterki Lamb nie są ofiarami, ale ocalałymi. Mimo niewyobrażalnego bólu i cierpienia żyją i zmieniają świat - dając jednoznaczny sygnał do działania.


`Kobieta idąca po wodę lub po drewno na opał jest w większym niebezpieczeństwie niż żołnierz na linii frontu` - Margot Wallström, Specjalna Przedstawicielka ONZ ds. Przemocy Seksualnej w Sytuacjach Konfliktu

`Najmocniejsza i najbardziej niepokojąca książka, jaką kiedykolwiek czytałem`.
Antony Beevor, autor Staliningradu

`Gwałt jest jedną z najdłużej ignorowanych zbrodni wojennych. Książka Christiny Lamb pokazuje horrendalną skalę okrucieństwa i przemocy. Historie tych kobiet zmuszają jednocześnie do płaczu i krzyku wściekłości`.
Amal Clooney, prawniczka, obrończyni praw człowieka

`Okrucieństwo opisane w książce Nasze ciała, ich pole bitwy przeraża. I słusznie. Zmuszając nas do patrzenia, Lamb służy całemu społeczeństwu`.
`The New York Times Book Review`

`W czasach MeToo nareszcie wierzy się kobietom. Robi to również Christina Lamb w swojej niezwykle ważnej i wstrząsającej książce`.
`The Guardian`

`Bohaterki Lamb nie są ofiarami, ale ocalałymi. Autorka wysłuchuje ich osobistych historii, nie zapominając ani na moment o szerszej perspektywie. (...) Książka Nasze ciała, ich pole bitwy rzuca światło na niezwykle istotny temat, którego ignorowanie przez tak długi czas jest haniebne`.
`Booklist`

`Znakomita książka. (...) Bolesna i absolutnie niezbędna. Ujawnia, w jaki sposób gwałt jest wykorzystywany w konfliktach zbrojnych, a także pokazuje ogromną skalę niesprawiedliwości, z jaką spotykają się na całym świecie ocalałe`
`Kirkus Reviews`

Christina Lamb od ponad trzydziestu lat relacjonuje konflikty zbrojne, poświęcając szczególne miejsce kobietom. Jest jedną z czołowych brytyjskich korespondentek zagranicznych, została pięciokrotnie uhonorowana nagrodą British Press dla najlepszego zagranicznego korespondenta roku, a także wyróżnieniami What the Papers Say Award, Prix Bayeux Calvados, Foreign Press Association i Amnesty International za swoje reportaże z różnych stron świata. Na co dzień pełni funkcję głównej korespondentki wojennej w `Sunday Timesie`. Na swoim koncie ma wiele znakomitych tytułów, jest autorką m.in. książki To ja, Malala napisanej wspólnie z laureatką Pokojowej Nagrody Nobla Malalą Yousafzai. Za swoje zasługi została odznaczona przez królową Elżbietę II Orderem Imperium Brytyjskiego (OBE).
S
Szczegóły
Dział: Książki
Promocje: nagrody literackie
Wydawnictwa: Znak
Kategoria: Literatura faktu, publicystyka
Wydawnictwo: Znak
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2022
Wymiary: 155x235
Liczba stron: 416
ISBN: 978-83-240-8275-9
Wprowadzono: 11.04.2022

RECENZJE - książki - Nasze ciała, ich pole bitwy Co wojna robi kobietom - Christina Lamb

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 1 ocena )
  • 5
    1
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Ilona Wolińska.

ilość recenzji:167

21-06-2022 12:08

Christina Lamb ? zdobywczyni Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego 2021, Finalistka Orwell Prize for Political Writing 2021, Finalistka Baillie Gif ford Prize for Non Fiction 2020, zdobywczyni nagrody Książka Roku 2020 według ?Timesa? i ?Sunday Timesa?. Christina jest doświadczoną korespondentką wojenną. W swoim reportażu ?Nasze ciała, ich pole bitwy? oddaje głos kobietom z obszarów objętych konfliktami zbrojnymi. Jej rozmówczynie pochodzą z Bangladeszu, Japonii, Nigerii, Konga, Birmy, Rwandy. Bohaterki reportażu nie są ofiarami, a ocalałymi. Mimo bólu i cierpienia, które ciężko jest sobie wyobrazić, żyją i zmieniają świat ? dając tym samym jednoznaczny sygnał do działania.

?Nasze ciała, ich pole bitwy? to reportaż przepełniony niewyobrażalną męczarnią i strapieniem. Czytanie tej książki musiałam sobie dawkować, nie da się jej przeczytać jednym tchem. Choć każda z tych kobiet przeszła przez piekło i wiele z nich odważyło się o tym opowiedzieć, to były też takie, które nie mają odwagi mówić o tym, co je spotkało. Bohaterki Lamb dzisiaj walczą o sprawiedliwość, w imieniu swoim, swoich matek, córek, znajomych a także w imieniu tych, które o swojej tragedii nie potrafią opowiedzieć.
?Nasze ciała, ich pole bitwy? to bardzo trudna, przerażająca i rozrywająca serce lektura. Wierzę i rozumiem to, że nie każdy będzie w stanie ją przeczytać. Ale mam nadzieję, że takie osoby się znajdą. Nie da się przejść obojętnie obok okrucieństwa, które spotyka kobiety w czasie wojny. Gdzieś czytałam, że gwałt to broń cięższa i zadająca głębsze rany od karabinu. I muszę się z tym zgodzić. Rany, które po sobie pozostawia nie zabliźnią się nigdy.
Wstrząsający, przerażający, mocny. Taki jest reportaż Lamb, który bardzo polecam i uważam, że powinien go przeczytać każdy. Jeżeli już zdecydujecie się na przeczytanie tej niefikcyjnej pozycji, pamiętajcie, żeby ubrać się w ogrom cierpliwości i mocnych nerwów, bo skala okrucieństwa opisana w reportażu jest ogromna. Niniejszym, jednak ogromnie warto przez ten tytuł przebrnąć, by dowiedzieć się, co wojna robi kobietom, bo o tym nie słyszy się tak często jak powinno.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?