Recenzja Dominika Sołowieja
Główną bohaterką książki jest Julia ? znana dziennikarka i działaczka polityczna, szykanowana przez służby bezpieczeństwa PRL. Po wybuchu stanu wojennego kobieta zostaje internowana, a później, kiedy wychodzi na wolność, wciąż poddawana jest przesłuchaniom. Kiedy generał Jaruzelski oświadcza, że internowani mogą udać się na emigrację, Julia przez moment się waha. Ale krytyczna sytuacja, w jakiej znalazła się po wyjściu z więzienia, zmusza ją do opuszczenia kraju. Dzięki pomocy międzynarodowych organizacji, Julia wraz z córką Joasią wyjeżdża do Niemiec, a później do Stanów Zjednoczonych. Po przyjeździe do Phoenix wprowadza się do Natalii ? Polki żyjącej w toksycznym związku z Amerykaninem. Tam opiekować się będzie domem, odpracowując w ten sposób datek, jaki jedna z fundacji, pomagających emigrantom, przekazuje właścicielce domu. Niestety wyjazd do Stanów Zjednoczonych nie będzie dla Julii i Joasi spełnieniem marzeń. Emigrantki zetkną się bowiem z trudną amerykańską rzeczywistością, w której nie ma miejsca na litość dla obcych. Dlatego Julia będzie musiała przełknąć gorzką pigułkę. W kraju była znaną i cenioną dziennikarką, a w Stanach pracuje jako pomoc kuchenna i sprzątaczka. Na domiar złego spotyka nieuczciwych mężczyzn, którzy próbują wykorzystać naiwną nieco kobietę (na jednym ze spotkań Julia zostaje zgwałcona). Jej spotkania z facetami to pomysł Natalii, która twierdzi, że kobieta powinna ułożyć sobie życie, wiążąc się z jakimś bogatym Amerykaninem i uzyskując w ten sposób obywatelstwo. Kiedy na jej drodze staje przystojny, inteligentny Dan Wrabletz ? Amerykanin polskiego pochodzenia, Julia jest wobec niego nieufna. Ale mężczyzna okazuje się sympatycznym, otwartym człowiekiem, więc kobieta z dnia na dzień myśli o nim coraz częściej. Czy złączy ją z Danem prawdziwy związek oparty na miłości? A może mężczyzna okaże się zwyczajnym draniem?
Książka Jagielnickiej-Kamienieckiej to mądra opowieść o emigranckich losach. Wyobraźmy sobie sytuację: z dnia na dzień jesteśmy zmuszeni do opuszczenia kraju, rodziny i przyjaciół. Przed nami totalnie obca rzeczywistość, nieznani ludzie i zaskakujące sytuacje. A na dodatek musimy zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo naszego jedynego dziecka. Właśnie z takim wyzwaniem musi zmierzyć się Julia. Chociaż wyjazd do Stanów Zjednoczonych wydaje się być najlepszym życiowym rozwiązaniem, przyjazd do mekki emigrantów to zapowiedź koszmaru. Kobietaspotyka przede wszystkim Polaków, którzy z przyjemnością odegrają się na kobiecie za krzywdy, których sami doświadczyli. A jeśli już przyjdzie jej spotkać sympatycznych ludzi z własnego środowiska, to są to, podobnie jak ona, ludzie samotni, zagubieni i niepewni przyszłości. Jak więc radzić sobie w sytuacji, kiedy człowiek nie ma możliwości powrotu do ukochanej ojczyzny, a w nowym miejscu czuje się podle?
Warto sięgnąć do książki Niebezpieczna miłość, by przekonać się, co znaczy życie w wolnym, niepodległym kraju, w którym człowieka nie zamyka się w więzieniu za jego poglądy polityczne i religijne. Dzięki tej powieści mamy szansę porównać dzisiejszą Polskę z tą z czasów PRL-u. To porównanie zdecydowanie wypada na korzyść teraźniejszości. Niestety wszyscy lubimy narzekać, więc może po lekturze tej książki zmienimy zdanie i docenimy to, co nas spotyka?
Jest jeszcze jeden powód, dla którego powinniśmy przeczytać Niebezpieczną miłość. Otóż wiele wydarzeń opisanych przez Jagielnicką-Kamieniecką wydarzyło się naprawdę. Chociaż nie da się jednoznacznie stwierdzić, które fakty są autentyczne, a które nie, możemy być pewni, że Niebezpieczna miłość to historia z życia wzięta. I dla niej warto poświęcić swój czas.