SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Niebezpieczna obsesja

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Skarpa Warszawska
Data wydania 2023
Oprawa miękka
Liczba stron 306
  • Wysyłka Kup teraz, a produkt wyruszy do Ciebie już jutro!
    Dotyczy zamówień opłaconych przez PayU, kartą lub za pobraniem.
  • DPD za 5,99

Opis produktu:

Stawscy spełniają swoje marzenie: kupują dom na warszawskiej Ochocie, by nie tylko w nim zamieszkać, ale również urządzić tam galerię sztuki Skarabeusz.

W połowie grudnia małżonkowie organizują pierwszą wystawę.
Ozdobą wydarzenia ma być Kobieta z orchideą Gustave Courbeta.
Po wernisażu Tamara Stawska zauważa, że dzieło zostało uszkodzone, więc przenosi je do pracowni konserwacji malarstwa.

Kilka dni później, gdy cały świat świętuje nadejście nowego roku, ktoś włamuje się tam i kradnie bezcenne płótno.
Śledztwo prowadzą nadkomisarz Michalina Czaplińska i sierżant Zofia Maciejka.
W toku postępowania policjantki dochodzą do wniosku, że w świecie sztuki są ludzie gotowi na wszystko, by zdobyć upragnioną rzecz, fascynacja może graniczyć z obsesją, a miłość do piękna bywa śmiertelnie niebezpieczna. Małgorzata Rogala snując kryminalną intrygę zabiera nas do świata sztuki i wielkich pieniędzy, kolejny raz udowadniając, że w powieściach kryminalnych nie ma sobie równych!

Produkt wprowadzony do obrotu na terenie UE przed 13.12.2024

S
Szczegóły
Dział: Książki
Promocje: Skarpa Warszawska - najlepsze tytuły,  wysyłka 24h
Kategoria: Kryminał,  Polskie kryminały,  książki na jesienne wieczory,  Sensacja, thriller
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Wydawnictwo - adres:
redakcja@skarpawarszawska.pl , http://www.skarpawarszawska.pl , 03-464 , Plac Hallera 5 /7A , Warszawa , PL
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2023
Wymiary: 135x205
Liczba stron: 306
ISBN: 9788383292564
Wprowadzono: 23.10.2023

RECENZJE - książki - Niebezpieczna obsesja - Małgorzata Rogala

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.8/5 ( 5 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

gal*********

ilość recenzji:325

7-12-2023 17:46

Każda książka Małgorzaty Rogali jednakowo mnie zachwyca wyjątkowym i pięknym językiem, doskonale napisanymi dialogami, nieszablonową fabułą i oryginalnym rozwiązaniem intrygi. Urzeka kreacją postaci śledczych, którzy bez wyjątku są mi tak samo bliscy i chcę wraz z nimi, podążać po śladach przestępcy. W ?Niebezpiecznej obsesji? prym wiedzie para Czaplińska i Maciejka. Sympatyczne, dociekliwe, błyskotliwe i pełne empatii policjantki, których nie sposób nie polubić i nie kibicować im w śledztwie. Duetowi nadkomisarz Michalinie Czaplińskiej i sierżant Zofii Maciejce z każdym kolejnym śledztwem współpracuje się coraz lepiej, bo wspaniale się uzupełniają i wciąż zadziwiają niekonwencjonalnym myśleniem.




Stawscy to ludzie zakochani w sztuce i gdy nadarza się okazja, kupują stary dom i zamieniają go w galerię, spełniając tym samym swoje marzenie. Przy galerii Stawscy założyli pracownię konserwatorską, w której pracuje ich córka Ada i jej wieloletnia przyjaciółka Natalia, dziewczyny oddane całym sercem swojej pracy.

Dom Stawskich był niesamowitym miejscem przemienionym w coś niezwykłego. Każde pomieszczenie wyposażone w taki sposób w przedmioty użytkowe, że panowała w nich idealna harmonia. Skarabeusz bardzo szybko stał się jedną z najmodniejszych galerii sztuki. W połowie grudnia małżonkowie organizują pierwszą wystawę, której najważniejszym i najcenniejszym eksponatem ma być obraz słynnego malarza wypożyczony z prywatnej kolekcji. Niestety tuż po wernisażu Florentyna Stawska stwierdza, że ktoś specjalnie uszkodził dzieło. Postanowiła więc przenieść je do pracowni konserwacji malarstwa i powierzyć jego renowację córce. Kilka dni później, gdy wszyscy świętują nadejście nowego roku, ktoś włamuje się do pracowni i kradnie cenne dzieło.

Śledztwo zostaje powierzone nadkomisarz Michalinie Czaplińskiej i sierżant Zofii Maciejce. Policjantki muszą rozwiązać nie tylko zagadkę kradzieży słynnego obrazu Gustave?a Courberta ? Kobieta z orchideą, ale ująć sprawcę zabójstwa. Tropów i podejrzanych jest kilkoro, ale nie będzie śledczym łatwo trafić na właściwy ślad, bo szybko zdają sobie sprawę, że ludzie, by zdobyć upragnioną rzecz, są gotowi dosłownie na wszystko. Fascynacja łatwo może przerodzić się w niebezpieczną obsesję. Jednym wydaje się, że dzieło, które kiedyś zostało skradzione im przez nazistów, powinno wrócić do dawnego właściciela, innym, że kobieta z obrazu przypomina kogoś bliskiego i chcą mieć obraz za wszelką cenę u siebie, jeszcze innym, by spieniężyć kapitał i wejść w posiadanie obrazu niekoniecznie w legalny sposób.

Śledztwo zostaje powierzone nadkomisarz Michalinie Czaplińskiej i sierżant Zofii Maciejce. Policjantki muszą rozwiązać nie tylko zagadkę kradzieży słynnego obrazu Gustave?a Courberta ? Kobieta z orchideą, ale ująć sprawcę zabójstwa. Tropów i podejrzanych jest kilkoro, ale nie będzie śledczym łatwo trafić na właściwy ślad, bo szybko zdają sobie sprawę, że ludzie, by zdobyć upragnioną rzecz, są gotowi dosłownie na wszystko. Fascynacja łatwo może przerodzić się w niebezpieczną obsesję. Jednym wydaje się, że dzieło, które kiedyś zostało skradzione im przez nazistów, powinno wrócić do dawnego właściciela, innym, że kobieta z obrazu przypomina kogoś bliskiego i chcą mieć obraz za wszelką cenę u siebie, jeszcze innym, by spieniężyć kapitał i wejść w posiadanie obrazu niekoniecznie w legalny sposób.

?Niebezpieczna obsesja? to rewelacyjnie napisany kryminał, przemyślany i wciągający, w którym prawda miesza się z fikcją literacką, tak perfekcyjnie, że wszystko przyjmuje się za pewnik. Całość uwieńczona niecodziennym i satysfakcjonującym finałem z jednym niejasnym akcentem na koniec.

?Niebezpieczna obsesja? to niecodzienna historia opowiadająca o kradzieży obrazu i ludziach, którzy w tę kradzież zostali wplątani. Opowieść o fascynacji i pożądaniu posiadania artefaktów, przekraczających granice przyzwoitości i prawa, o ludziach, którzy w pogoni za rzeczami, które są poza ich zasięgiem, gotowi są nawet zabić. Ta historia to mroczny i niebezpieczny świat sztuki, który z założenia powinien być piękny, ale niestety fascynację od obsesji dzieli bardzo cienka granica.

Autorka przy okazji historii kryminalnej, jak zawsze porusza ważne tematy dnia codziennego. Tym razem na tapet wzięła działania mediów, które zasłaniając się tym, że ludzie mają prawo wiedzieć, tworzą na siłę tanią sensację, byle im wzrosła ilość clickbeitów. Wiadomości wyrwane z kontekstu, często z rzeczywistością niewiele mają wspólnego i społeczeństwo zamiast prawdy otrzymuje zlepek informacji, które niepotrzebnie wprowadzają tylko zamęt.


Małgorzata Rogala także zgrabnie wplotła w fabułę wątek choroby dziecka. Przedstawia dylematy i decyzje zrozpaczonej rodziny, która nie ma środków, by ratować dziecko, podejmuje brzemienne w skutki decyzje, nie bacząc na konsekwencje.
Małgorzata Rogala oddała głos wielu postaciom, co zazwyczaj mi przeszkadza, bo nie potrafię poczuć więzi z żadną z nich, ale tym razem to w ogóle nie miało dla mnie znaczenia. Głównym bohaterem ?Niebezpiecznej obsesji? jest bowiem sztuka i związane z kradzieżą obrazu zagadki. Kolorytu powieści dodają wspaniale opisane smaczki związane ze światem sztuki, mnóstwo wiedzy na temat świata sztuki, słynnych kradzieży obrazów, wieloletniego procederu handlu dziełami sztuki skradzionymi przez nazistów podczas drugiej wojny światowej. Znajduje się tu też sporo informacji o zdarzeniach dotyczących życia, twórczości i współpracy Courbeta z Cherubinem Patą. Chociaż w ?Niebezpiecznej obsesji? prym wiedzie wielka sztuka, to nie zabraknie w niej zbrodni, wielkich namiętności, tęsknoty za utraconą miłością. Na uznanie zasługuje świetnie skonstruowana fabuła kryminalna spleciona ze światem sztuki oraz doskonałe portrety psychologiczne bohaterów. Jednym słowem mówiąc, jest to uczta literacka na najwyższym poziomie.

Kocham oglądać piękne obrazy, kocham czytać pięknie napisane książki, zatem ?Niebezpieczna obsesja? zaspokoiła moje pragnienie obcowania z pięknem. Pani Małgorzata Rogala jest dla mnie niekwestionowaną mistrzynią polskich kryminałów bez rozlewu krwi i opisów brutalnych morderstw. Nie epatuje brutalnością i przemocą, ale za to przemyca mnóstwo swoich spostrzeżeń na temat otaczającej nas rzeczywistości. Jeśli ktoś lubi świetnie napisane kryminały bez rozlewu krwi z rozbudowanym tłem obyczajowym, to książki Małgorzaty Rogali idealnie trafią w jego gust.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Baasiulaa_reads

ilość recenzji:12

29-11-2023 20:24

???? Autorka po raz kolejny mnie nie zawiodła, przeniosła mnie w świat sztuki, dając naprawdę niemałą zagwozdkę do rozwiązania. Od początku razem z policjantkami, podążałam za każdym danym nam tropem. Świetny kryminał zamknięty w świecie sztuki. Nietypowy pomysł na fabułę, który nam serwuje wprowadza powiew świeżości w gatunek kryminalny. A do tego zaskakujące, nieprzewidywalne zakończenie. ???? Kreacja bohaterów na najwyższym poziomie. Nawet jeśli nie znacie dwóch poprzednich tomów, spokojnie odnajdziecie się w fabule. Narracja trzecioosobowa poprowadzona przez autorkę, daje nam możliwość spojrzenia na historię z perspektywy wielu bohaterów. ???? Nie dostaniemy tutaj brutalnej zbrodni, ale dobrze uknuta intrygę, tajemniczość i zwroty akcji z dreszczykiem. Historia trzyma nas w emocjach do samego końca. Wielowątkowe, zawiłe śledztwo pełne tropów to właśnie to buduje świetny kryminał, a do tego ewidentnie autorka ma smykałkę. Ale wyjątkowość tej książki to przede wszystkim umiejętne zaprezentowanie świata sztuki, chociażby, takich jak kierunki malarstwa, znajomość technik malowania obrazów i ich konserwacji. ????, Jeśli miałabym znaleźć, jakikolwiek minus to język, autorka ma swój swoisty styl, który każdemu nie przypadnie do gustu. ???? To naprawdę dobry kryminał, zarówno czytany jako seria, ale również jako pojedyncza historia nie traci na swojej wartości. Zdecydowanie mogę go polecić wszystkim fanom kryminałów chcącym przeczytać coś mniej brutalnego, ale równie intrygującego i zawiłego.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Biegający Bibliotekarz

ilość recenzji:195

13-11-2023 18:15

Po kryminały autorstwa pani Małgorzaty Rogali mogę sięgać w ciemno. Każdy, który do te pory przeczytałem, dał mi odpowiednią dawkę emocji, kryminalną zagadkę, ciekawe tło obyczajowe, a dodatkowo często mogłem czegoś ciekawego się dowiedzieć. Takie same odczucia mam po przeczytaniu książki Niebezpieczna obsesja.

Małgorzata Rogala to autorka powieści kryminalnych i thrillerów psychologicznych, które w większości stały się bestsellerami na rynku wydawniczym. Prywatnie uwielbia ciszę i spokój, łono natury i zwierzęta. Zna język francuski i... jest miłośniczką muzyki jazzowej. Nie odmówi na pewno kawy z kardamonem.

Okładka nawiązuje do fabuły, o której wkrótce. Widzimy na niej mężczyznę odwróconego tyłem do "czytelniczej widowni", który wpatruje się w pustą ramę obrazu. Po przeczytaniu lektury, na pewno zajrzycie na okładkę i uśmiechniecie się po nosem...

Niebezpieczna obsesja to trzeci tom cyklu z dwiema policjantkami w rolach głównych. Są nimi Michalina Czaplińska, wraz z partnerką Zofią Maciejką. Od razu dodam, że nie odczułem potrzeby zajrzenia do wcześniejszych tomów. Po przeczytaniu tekstu z okładek z dwóch poprzednich tomów mogę śmiało rzec, że każda część zawiera odrębną kryminalną intrygę.

A o czym będzie właśnie ta trzecia?

Jest zima, czasy jak najbardziej współczesne. Ochota, dzielnica Warszawy, ulica Langiewicza. Tam znajduje się niedawno kupiona willa przez państwo Stawskich. W piętrowym budynku właściciele znaleźli miejsce na galerię sztuki, które było ich ogromnym marzeniem. Ich marzenia spełniają się, a miejsce zwane Skarabeusz, staje się ważnym punktem na kulturalnej mapie stolicy. Zbliża się czas pierwszej zaplanowanej wystawy, a najważniejszym i najcenniejszym obrazem podczas wernisażu i kilkutygodniowej wystawy, ma być Kobieta z orchideą francuskiego malarza Gustavea Courbeta. Obraz ten znajduje się w posiadaniu księgarza Pawła Kołodziejczyka. Stawscy próbują wypożyczyć obraz, ale właściciel nie odpowiada na ich prośby. Wreszcie otrzymują pozytywną odpowiedź i mogą się cieszyć, że taka perełka stanie w ich galerii.

Na wernisaż przybywają tłumy spragnione napawania się pięknem malarstwa. Jednak jest ktoś, kto uszkadza wybitne dzieło francuskiego mistrza realizmu. Nacięcie ostrym narzędziem zauważa konserwatorka, a zarazem córka państwa Stawskich. Informują o tym właściciela, który zgadza się na naprawę przez fachowca, którą jest młoda Stawska. W noc sylwestrową obraz stoi w pracowni konserwatorskiej, znajdującej się w Skarabeuszu. W budynku są tylko Florentyna Stawska i jej koleżanka Natalia Domańska. Punktualnie o północy ktoś włamuje się do pracowni i kradnie obraz. Natalia próbuje gonić złodzieja, ale kończy się to dla niej tragicznie.

Kto będzie zatem zamieszany w kradzież obrazu? Kto będzie winny śmierci Domańskiej? Jak pracować będą nad sprawą Czaplińska i Maciejka? Świetnie nakreślona kryminalna fabuła! Dodatkowo wątek związany z malarstwem bardzo interesujący, który umożliwia laikom poznanie tej dziedziny sztuki, jakim jest malarstwo i ich przedstawicieli. Idąc dalej, jak wygląda naprawa płótna i inne prace związane z konserwacją obrazów. Oczywiście nie byłbym sobą, gdybym od razu nie szukał informacji o malarzu i jego obrazach. Jeśli czegoś nie znalazłem to... w posłowiu pani Małgosia wszystko wyjaśnia, co i jak! Ważnym wątkiem dla mnie jest też ten, który dotyczy moralności. Wiele przecież można zrobić, by ratować najbliższych, ale czy trzeba posuwać się do czegoś, co może zakończyć się tragicznie?

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Kama

ilość recenzji:420

11-11-2023 13:44

Taniec jest jak muzyka lub malarstwo: nie ma celu. Ale czy możemy żyć bez tańca? Nie. Tak samo, jak nie możemy żyć bez sztuki. To jest powietrze.

Państwo Stawscy są pasjonatami sztuki. Niedawno nabyli dużą, przestronną willę i spełnili swoje największe marzenie otwierając galerię "Skarabeusz ", zgromadzili i wypożyczyli wiele cennych przedmiotów, a teraz zapragnęli by z dziełami mogli się cieszyć również inni.
Właśnie dlatego organizują wystawę zatytułowaną "Realizm w malarstwie polskim".
Ozdobą ekspozycji ma być "Kobieta z Orchideą" pędzla Courbeta, obecnie znajdująca się w rękach właściciela księgarni internetowej, Pawła Kołodziejczyka.
Mężczyzna dlugo zastanawia się czy udostępnić ulubiony obraz ze swych zbiorów, jednak po namyśle przystaje na propozycję muzealników.
Co nim kierowało? Czy czegoś się obawia?

Kilka dni później Florentyna Stawska zauważa na płótnie rozdarcie,co wiązało się z koniecznością konserwacji, którą zajmuje się córka Stawskich , Ada.
Niestety w noc sylwestrową dochodzi do włamania w wyniku którego arcydzieło znika z pracowni konserwatorskiej..
Śledztwo w sprawie prowadzą Michalina Czaplińska i Zofia Maciejka.
Rozwikłanie zagadki nie będzie proste..
Do czego zdolni są ludzie by dostać to na czym im zależy?
Kto jeszcze będzie próbował dostać "Kobietę" w swoje ręce?
Kiedy pasja przeradza się w obsesję? I czy uda się odzyskać zrabowany zabytek?
Tego dowiecie się sięgając po najnowszą powieść Małgorzaty Rogali.
Bardzo polubiłam pióro autorki, która tworzy historie kryminalne ze sztuką w tle. Tym razem z ciekawością śledziłam wraz z bohaterami losy XIX-wiecznego marynistycznego pejzażu oczami bohaterów.
Policjantki oraz ich partnerzy a także rodzina Stawskich wzbudzają sympatię a intryga naszkicowana przez Panią Małgorzatę jest dopracowana i ciekawa. Fabułę czyta się bardzo szybko ,zaś zakończenie jest nieoczywiste, co niewątpliwie jest dużą zaletą "Niebezpiecznej obsesji."
Polecam serdecznie wszystkim miłośnikom kryminałów.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?