Każda żywa istotą potrzebuje przestrzeni. Obszaru, na którym nikt nie zburzy spokoju, nie wprowadzi zamętu, nie rozbudzi lęku i nie sprawi, że osobista piramida potrzeb posypie się prowokując tragedię. Chwila samotności potrzebna jest nie tylko ludziom, ale i zwierzętom. Co się stanie jeśli przekroczymy cudze granice lub ktoś niechciany pojawi się na naszym terytorium?
Niedźwiadki należą do wdzięcznej grupy zwierząt, której przedstawiciele często lądują w dziecięcych bajkach, wierszykach czy wyliczankach. Znamy nieporadne misie o małym rozumku i stare niedźwiedzie, które "jak się zbudzą, to nas zjedzą". Oswajamy więc strach przed nieznanym dużym zwierzęciem, próbując przedstawić "przeciwnika" w roli niemądrej istoty. W całym tym "niewinnym ogłupieniu" gubi się szacunek do żywego stworzenia i zanika szansa, na szczery zachwyt, który towarzyszy "bliższemu" poznaniu i uważnej obserwacji.
Niedźwiedź i przestrzeń to pierwsza, książka dla dzieci (z poznanych przeze mnie), która przybliża rzeczywistą postać niedźwiedzia i na jego przykładzie w mądry sposób opowiada o respektowaniu cudzych granic. To nie tylko opowieść o ogromnym zwierzu zamieszkującym bieszczadzki las, ale także lekcja szacunku do przyrody oraz klarowna informacja, że nasze i cudze potrzeby są równie ważne. Ponadto, mamy szansę na pogodzenie ich i dojście do konsensusu (nawet z przedstawicielem innego gatunku). Cudowna historia naszpikowana jest także dodatkową wiedzą. Płynie z niej między innymi mądrość dotycząca poprawnych i złych zachowań ludzkich w kontakcie z napotkanym dzikim zwierzęciem. Ponadto, pojawiają się zdania angażujące małego czytelnika do aktywnego czytania, przez co książka staje się bardziej osobista gdyż dziecko może się wypowiedzieć i wyrazić własne zdanie, odpowiadając na pytania pojawiające się w treści. Nie każdy rodzic pamięta, by podczas czytania zwrócić się do Malucha, więc ten swoisty drogowskaz pozostawiony w książce może być bardzo przydatny. To poniekąd potwierdzenie lekcji o szacunku - w tym wypadku, nawet do bardzo małego człowieka.
Opinia bierze udział w konkursie