SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Niezłomni w epoce fałszywych proroków. Środowisko `Tygodnika Warszawskiego` (1945-1948) (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Von Borowiecky
Oprawa twarda
Liczba stron 1010

Opis produktu:

Tygodnik Warszawski był pismem najbardziej bezkompromisowym spośród powojennych pism społeczno-katolickich. Było to pismo - jak piszą Autorzy w przedmowie - które zarówno postawą jego twórców i współpracowników, jak i poprzez głoszone z otwartą przyłbicą poglądy starało się budować Arkę Przymierza między II Rzeczpospolitą a powojenną Polską. Wierzono bowiem, że prędzej czy później będzie to Polska niepodległa... Z Tygodnikiem Warszawskim związani byli ludzie wywodzący się z obozu narodowego, Stronnictwa Pracy i konspiracyjnej organizacji Unia. Od innych pisma katolików świeckich wyróżniały redakcję zdrowy rozsądek połączony jednak z poczuciem misji, jaka spoczywa na Polsce, bezkompromisowa krytyka założeń marksizmu, a zarazem twardo i otwarcie żądanie obecności w życiu publicznym katolickiego wzorca cywilizacyjnego. Tygodnik zgromadził ówczesną elitę intelektualną. Jego redaktorami i współpracownikami byli m.in. ks. Zygmunt Kaczyński (redaktor naczelny), Stefan Kisielewski, Wiesław Chrzanowski, późniejszy Prymas Stefan Wyszyński, Tadeusz Przeciszewski, ks. Jan Piwowarczyk, Józef Maria Święcicki, Jerzy Braun, Stanisław Grabski, Kazimierz Studentowicz, ks. Aleksander Usowicz, ks. Piotr Chojnacki, Paweł Jasienica, Irena Pannenkowa i wielu innych. Każde z tych nazwisk reprezentuje najwyższy poziom moralny i intelektualny ówczesnej Polski. Krótką historię Tygodnika Warszawskiego zakończyły komunistyczne represje. Pismo zamknięto, redaktorów i współpracowników aresztowano i skazano na wieloletnie wyroki. Za swoje bezkompromisowe przywiązanie do zasad cywilizacji łacińskiej i chrześcijańskiej zapłacili zdrowiem, a niektórzy nawet życiem...

Produkt wprowadzony do obrotu na terenie UE przed 13.12.2024

S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Historia,  Historia Polski
Wydawnictwo: Von Borowiecky
Wydawnictwo - adres:
marta@vb.com.pl , http://www.vb.com.pl , PL
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wymiary: 180x245
Liczba stron: 1010
ISBN: 9788360748381
Wprowadzono: 30.07.2013

RECENZJE - książki - Niezłomni w epoce fałszywych proroków. Środowisko `Tygodnika Warszawskiego` (1945-1948) - Tomasz Sikorski, Marcin Kulesza

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.5/5 ( 10 ocen )
  • 5
    8
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    1

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

MonikaKa

ilość recenzji:1

brak oceny 1-10-2014 18:53

Tomasz Sikorski i Marcin Kulesza podjęli się opracowania niezwykłej publikacji, która jest nie tylko świadectwo minionej epoki, ale też, jak piszą we wstępie, opowieścią ?o postawach, dylematach życiowych ludzi, ich nadziejach, aspiracjach i ideałach. U jej źródeł leży wdzięczność dla jej bohaterów, niezłomnych, wiernych i szlachetnych powiernikach społecznego posłania Kościoła, którego przyszło im bronić w epoce fałszywych proroków.? Historia ?Tygodnika Warszawskiego? jest dzisiaj właściwie zapomniana, zepchnięta na margines. Nie licząc kilku małych opracowań, czytelnicy nie dysponowali do czasu ?Niezłomnych?? rzetelnym, naukowym studium poświęconym temu pismu i skupionemu wokół niego środowisku.
Monografia składa się z dwóch części. Pierwsza z nich, obszerna, ponad stu stronicowa, jest poświęcona historii tygodnika oraz losom jego twórców po zamknięciu pisma. Druga zawiera zbiór najważniejszych tekstów publicystycznych ?Tygodnika Warszawskiego?. Na końcu umieszczono także biografię najważniejszych publicystów, ilustracje, wykaz skrótów, bibliografie oraz indeks nazwisk.
Godny podkreślenia jest fakt, że autorzy oddali bezpośrednio głos redaktorom pisma. Przytoczenie tak dużej liczby artykułów z ?Tygodnika Warszawskiego? pozwala każdemu odbiorcy na samodzielny wgląd w klimat ówczesnych lat, spory, które wówczas się toczyły, na poznanie propozycji konkretnych działań i kierunków proponowanych przez katolickie środowiska. Pozwala również na poznawanie rzeczywistości lat powojennych z innych niż postkomunistyczne perspektyw.
Autorzy, przy doborze i układzie tych tekstów, przyjęli kryterium problemowo-chronologiczne. Ustalony został podział na kolejno: zagadnienia dotyczące wizji polskiego katolicyzmu społecznego, koncepcji polityczno-społeczno-gospodarczych, kwestii polityki międzynarodowej oraz tradycji, dziedzictwa i kultury narodowej. Wybrano teksty napisane m.in. przez: Prymasa Augusta Hlonda, bp. Stefana Wyszyńskiego, o. Jacka Woronieckiego, Konstantego Turowskiego czy Jerzego Brauna.
?Niezłomni w epoce fałszywych proroków? to publikacja obszerna, rzetelna i stanowiąca doskonały punkt wyjścia do dyskusji nad miejscem prasy katolickiej we współczesnej Polsce. Lektura książki jest cenną pomocą dla tych wszystkich, którzy nie chcą poddawać się narzucanym, gotowym propozycjom ideologicznym. Społecznicy, wychowawcy i dziennikarze znajdą w niej wiele inspiracji do rozwijania postaw prospołecznych i obywatelskich.
Autorom udało się uchwycić rzeczywistość pierwszych powojennych lat szczególnie poprzez prezentację losów czasopisma, jego twórców. Trzeba jednak przyznać, że tak obszerna rozprawa mogłaby ująć dość istotny dylemat tamtych, a może i nie tylko, czasów z perspektywy postawy zarówno Kościoła rozumianego instytucjonalnie, jak i powszechnie, w którym toczyła się głęboka dyskusja na temat odpowiedzialności i zachowań katolików w powojennej rzeczywistości. Dyskusja niedokończona rozwiązaniami dobrymi, jednym bowiem odebrano głos, inni wcześniej pozbawili się go sami.
Na zakończenie trzeba jednak oddać autorom, że udało im się to, czego wymagała tzn. sprawiedliwość dziejowa. Głos ?Tygodnika Warszawskiego? został oddany szerokiemu gronu odbiorców i pozostaje mieć nadzieję, że z tego źródła będą szeroko czerpali nie tylko wiedzę, ale i inspirację dla swoich działań w odniesieniu do wartości, które nie ulegają przedawnieniu.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?