SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Nieznośna lekkość bytu

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo W.A.B.
Data wydania 2014
Oprawa miękka
Liczba stron 300
  • Dostępność niedostępny
  • DPD za 5,99

Opis produktu:

Wydana po raz pierwszy w 1984 roku Nieznośna lekkość bytu jest najsłynniejszą powieścią Milana Kundery oraz swego rodzaju ukoronowaniem jego twórczości. Zbiegają się w niej wszystkie tematy, do których pisarz w swojej twórczości nieustannie powraca. Splot życiorysów kilku postaci (i psa), które na różne sposoby dochodzą do wniosku, że jedynym, co zostaje im dane jest właśnie tytułowa lekkość.

Głównym problemem, który interesuje Kunderę w tej książce jest kwestia przypadku jako czynnika, który determinuje ludzkie losy. Miłość jest przypadkiem. To przypadek decyduje, że zakochujemy się właśnie w tej, a nie w innej osobie. Przypadek decyduje również o tym, czym zajmujemy się przez całe życie, kim jesteśmy, z jakimi ludźmi się stykamy. W epoce totalitaryzmu zaś czynnik losowy jest tym bardziej paradoksalny, im bardziej wszechwładny ustrój stara się go wyeliminować i narzucić obywatelom sztuczne ograniczenia. Pomiędzy tymi dwoma żywiołami - prawdziwym i wymyślonym - poszczególne biografie wirują jak folia na wietrze.

Sposób w jaki napisana jest Nieznośna lekkość bytu doskonale koresponduje z tematem - napisana jest lekko, pozornie chaotycznie. Wypełniona stwierdzeniami o charakterze ogólnym, których nie można traktować inaczej niż jako stwierdzenia właściwie nieważne...

Wtedy, w Paryżu, Milan dał mi rękopis Nieznośnej lekkości bytu. Przeczytałam go z ogromnym przejęciem. Nie tylko przypomniało mi to moje doświadczenia z Pragi w 1968 roku, ale jakoś niebywale korespondowało z emigracją i polskim Sierpniem. Wydawało mi się, że w tej powieści zawarta jest suma doświadczeń, które mogą być cenne dla polskiego czytelnika, i spytałam Kunderę, czy zgodzi się, bym przetłumaczyła powieść na polski. Zgodził się z entuzjazmem, a potem bardzo uważnie przeczytał przekład, chociaż polskiego nie zna, więc nie mógł ocenić jego jakości.

Agnieszka Holland, `Newsweek`

Milan Kundera (ur. 1929) - jeden z najbardziej znanych pisarzy czeskiego pochodzenia. Uczestnik Praskiej Wiosny. Dwukrotnie wstępował i zostawał wydalany z Czeskiej Partii Komunistycznej. W 1975 roku wyemigrował do Francji. W 1981 roku przyjął obywatelstwo francuskie. W 1990 roku opublikował swoją ostatnią powieść w języku czeskim. Od tej pory pisze tylko po francusku i nie pozwala tłumaczyć na język ojczysty swoich nowych książek. Do najbardziej znanych dzieł Kundery należą powieści: Żart (wyd. 1967), Śmieszne miłości (1970), Księga śmiechu i zapomnienia (1978), Nieznośna lekkość bytu (1984) oraz Nieśmiertelność (1990), a także esej Sztuka powieści (1986).
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: W.A.B.
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2014
Wymiary: 123x195
Liczba stron: 300
ISBN: 9788377479100
Wprowadzono: 25.10.2019

RECENZJE - książki - Nieznośna lekkość bytu - Milan Kundera

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

3.6/5 ( 8 ocen )
  • 5
    3
  • 4
    1
  • 3
    3
  • 2
    0
  • 1
    1

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Tympanon

ilość recenzji:3

16-06-2022 22:41

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Książka niezwykła i intrygująca. Kundera nadał jej pozornie skomplikowana formę powieści polifonicznej, lecz ilość wątków, bohaterów i historii która początkowo onieśmiela z czasem staje sie kolejnym elementem wciągającym głębiej w fabułę. Książka nie jest jednak tyko grafomańskim popisem. Autor wykreował na jej kartach ciekawe skomplikowane postaci o bardzo ludzkich problemach. Jestem pewien, że każdy czytelnik będzie w stanie utożsamić sie z przynajmniej jednym z nich. Opus magnum Kundery porusza cały wachlarz motywów i tematów, od roli artysty i sztuki w świecie, przez pytania o wolność i tożsamość człowieka, aż po rodzinne traumy i problemy związkowe. Polecam każdemu.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

ret*********************

ilość recenzji:1

27-03-2022 22:52

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

"Nieznośna lekkość bytu" to z pewnością jedna z moich ulubionych książek jakie kiedykolwiek przeczytałem. Pozornie opowieść tylko o losach miłości dwojga ludzi, lecz kryje piękne (albo i czasami przygnębiające czy okrutne) rozważania o życiu, zagubieniu, traumie, przypadku. A głównie o nas, ludziach, i problemach które wszyscy znamy. Pióro Kundery jest zdecydowanie niepowtarzalne. Jego książki traktują bowiem raczej o poważnych tematach natury filozoficznej, lecz równocześnie autor zachowuje w tej powadze niewyobrażalną lekkość. Gdy czytam jego dzieła, czuję się jakbym rozmawiał ze starym przyjacielem. Przez kilka miesięcy żyłem tą historią, myślami w niej zawartymi, i chyba nigdy się tych rzeczy z głowy nie pozbyłem. Książka zostanie ze mną na zawsze, i będę polecać ją każdej osobie która tylko będzie chciała słuchać.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

ilo99

ilość recenzji:2511

4-03-2021 11:44

Zmęczyła mnie ta książka, a właściwie jej końcowe rozdziały. O ile początkowo mnie zaciekawiła, to potem zaczęła się robić przegadana, przeintelektualizowana i niebezpiecznie blisko kiczu, w rozumieniu autora. Powtarzanie tych samych scen, myśli, sformułowań, również nie wpływa na pozytywny odbiór, już prędzej odstręcza albo usypia czytelnika. Fragmenty o wkroczeniu wojsk radzieckich do Czech ? cenne. Opis tego jak zachowywali się mieszkańcy Pragi, jak wyglądały protesty ? znakomity. Podejście autora do protestów samych w sobie, tak zwanego Wielkiego Marszu, wcale nie straciło na aktualności. Podsumowując, uwagi rzucone poza głównym wątkiem, takie marginalne ? wyśmienite. A sama historia miłosna trochę na doczepkę. Poczytać można, lecz specjalnie zachęcać nie będę.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?