Opis produktu:
Imperium Osmańskie. 1901 rok. Perła Lewantu - Minger. Niewielka wyspa, wielkie podziały. Różni ich zbyt wiele - Greków i Turków, chrześcijan i muzułmanów. Ujednolica ich czarna śmierć - dżuma. Orhan Pamuk w
Nocach zarazy z rozmachem snuje opowieść o pandemii, polityce, podziałach i propagandzie.
Czarna Śmierć
Dżuma. Niewidzialny, śmiertelnie niebezpieczny zabójca. Dostrzeżenie go oznacza niechybną śmierć. Wiosna 1901 roku to czas, o którym mieszkańcy wyspy Minger chcieliby zapomnieć jak najszybciej. Czarna wiosna czarnej śmierci. Liczba ofiar wzrasta w zastraszającym tempie. Blask perły Lewantu zbladł, przygaszony gęstym dymem zgonów w ognisku dżumy. Próby wprowadzenia izolacji i kwarantanny kończą się niepowodzeniem. Ludzie są przerażeni, bezradni i sfrustrowani. Poszukują winnego, obracając się przeciwko sobie na liniach podziałów narodowych i religijnych. Prasa idzie w ślady choroby, która dziesiątkuje mieszkańców; tyle tylko, że nie zabija ludzi, tylko ich solidarność. Mordercza kompilacja. Historia snuta w
Nocach zarazy przez Orhana Pamuka daje świadectwo ogromu bólu w obliczu śmierci i tego, jak bardzo nie liczy się to w oczach tych, którzy próbują zyskać coś na nieszczęściu podzielonego społeczeństwa.
Brak wyłączności na zabijanie
Orhan Pamuk w
Nocach zarazy odbiera dżumie wyłączność na zabijanie mieszkańców Minger. Życie traci Bonkowski Pasza - główny inspektor sanitarny. Nie umiera jednak w wyniku choroby, lecz przez żądzę mordu nieznanego człowieka. Dopadła go choroba gorsza niż czarna śmierć - zimna, nieludzka nienawiść prowadząca do zabójstwa. Niedługo po tej tragedii dochodzi do następnej - otruty zostaje asystent zamordowanego. Dwie zbrodnie, dwie ofiary na podobnych stanowiskach. Czy te incydenty mają coś wspólnego z szalejącą epidemią? Kto pokusił się w morzu wszechobecnej, niezawinionej śmierci wziąć na siebie winę za dwie z nich? Śledztwo w tej sprawie - podobnie jak próby kwarantanny i izolacji - spełzają na niczym.
Walka o przetrwanie
W otchłani choroby i śmierci wciąż znajduje się miejsce na ludzkie emocje. Obok ogniska dżumy rozpala się także płomień namiętnej miłości, który strawi część politycznych rozgrywek i obróci je w popiół. W wirze walki o przetrwanie w chaosie pandemii, polityki i propagandy nikt już nie jest w stanie odróżnić prawdy od mitu - a co mówić o przyszłości, kiedy już to wszystko się skończy?
Noce zarazy to wielka literatura o rzeczach zarówno wielkich i odległych, jak i małych i całkiem nam bliskich. Orhan Pamuk w mistrzowski sposób prowadzi czytelnika przez niebezpieczny świat chorób ciała i umysłu.
Produkt wprowadzony do obrotu na terenie UE przed 13.12.2024