?Nowe jutro? to powieść adresowana przede wszystkim do młodzieży, ale sięgnąć po nią mogą także dorośli. Całość czyta się szybko i z emocjami dzięki interesującej akcji i lekkiemu stylowi.
Główną bohaterką i narratorką jest Oliwia, uczennica trzeciej klasy liceum, która ma za sobą bardzo dramatyczne przeżycia. Przed trzema laty wypadek samochodowy całkowicie odmienił życie jej rodziny, a bolesne wspomnienia i wyrzuty sumienia wciąż sprawiają, że dziewczynie trudno uporać się z codziennością.
Kłopoty finansowe, niepewna praca matki i awantury wywoływane przez popadającego w alkoholizm ojca ? to największe kłopoty młodej bohaterki, a także powód do wstydu przed rówieśnikami. Jedynie najbliższej przyjaciółce Oliwia może zwierzyć się ze wszystkiego, jednak Tamara ostatnio sama zaczyna popadać w kłopoty i to jej trzeba pomagać, chociaż z zupełnie innych przyczyn.
Miejscem, w którym Oliwia znajduje wytchnienie, jest przedszkole, gdzie pracuje jako wolontariuszka. Przy rozbrykanych, ale lubiących ją maluchach czuje się jak ryba w wodzie i nawet udaje jej się czasem zapomnieć choć na chwilę o problemach.
To właśnie w przedszkolu dziewczyna poznaje przypadkowo chłopaka, któremu od razu wpada w oko. I chociaż sama długo nie chce się do tego przyznać, jest to uczucie odwzajemnione. Czy jednak ma szansę przetrwać, skoro Mikołaj nie ma opinii aniołka, a jego matka słynie z odstraszającego charakteru?
Perypetie Oliwii i jej bliskich śledzimy przez rok, towarzysząc im w szkole, w domach i na wieczornych imprezach, podczas których dochodzi do różnych ekscesów. Dla przyszłych maturzystów to nie tylko okazja do zabawy, ale i sprawdzenia się w trudnych sytuacjach. Będzie to zatem rodzaj testu i dla przyjaźni między dziewczętami, i dla młodzieńczych uczuć.
Powieść Agaty Polte pokazuje codzienność młodych ludzi, ich nadzieje, marzenia, ambicje, ale także rozczarowania i niepokoje.
W najtrudniejszej sytuacji jest Oliwia, która może liczyć tylko na siebie, a w pewnym momencie to ona staje się wsparciem dla własnej matki, a nie odwrotnie. Dla obarczonej licznymi obowiązkami i stresami nastolatki jest to ciężar, który trudno udźwignąć.
Autorka pisze o problemach młodzieży w sposób naturalny i przekonujący; udaje się jej także wzbudzić w czytelniku spore emocje, zwłaszcza we fragmentach przedstawiających wewnętrzne przeżycia, kłótnie, życiowe wybory i decyzje, od których zależy przyszłość.
Ważnym elementem są tu nie tylko wzajemne relacje między rówieśnikami, ale i ich problemy rodzinne. Nie zawsze bowiem okazuje się, że wszystko wygląda tak, jak wydawać się może na pierwszy rzut oka.
Polecam lekturę i młodym, i znacznie starszym czytelnikom. BEATA IGIELSKA