SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

O 11 listopada pewnego roku

Świętowanie stulecia odzyskania niepodległości w ujęciu socjologicznym

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Narodowe Centrum Kultury
Oprawa miękka
Liczba stron 266
  • Wysyłamy w 2 - 4 dni + czas dostawy Ten produkt może nie dotrzeć do Ciebie przed Świętami!
  • DPD za 5,99

Opis produktu:

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości była niepowtarzalną okazją do obserwowania aktywności społecznej związanej z obchodami święta państwowego. Jubileusz przypadający w 2018 roku dawał sposobność do uczestnictwa w kulturze oraz wyrażania i (re)konstruowania pamięci i tożsamości.

Autorzy, opierając się na wynikach badań socjologicznych (sondażowych, etnograficznych, ilościowej analizie treści i analizie sieci społecznych), nakreślili ciekawy obraz uczestnictwa Polaków w obchodach świąt narodowych. Przybliżyli tło teoretyczne, historię obchodów Święta Niepodległości w Polsce, przygotowania do obchodów wyjątkowej - setnej - rocznicy (na poziomie instytucji centralnych, samorządowych czy obywatelskim), sposoby jej fetowania oraz emocje, jakie towarzyszyły w tym dniu Polakom. Pogłębiona analiza postaw wobec obchodów narodowego święta pozwoliła na wyciągnięcie wniosków na temat ich więziotwórczej funkcji.

Badacze docierali do dużych, średnich i małych miejscowości. Towarzyszyli respondentom. Analizowali dane z lat wcześniejszych. Są to pierwsze tego typu kompleksowe badania dotyczące świętowania narodowych rocznic. Publikacja ukazuje procesy konstruowania podmiotowości polskich obywateli w codziennym życiu poprzez konieczność refleksyjnego spojrzenia na swój kraj, społeczeństwo, symbole państwowe, historię. To jest publikacja o Polsce, w której trwają społeczne i kulturowe negocjacje dotyczące tożsamości i pamięci.

dr hab. Małgorzata Bogunia-Borowska, prof. UJ

Produkt wprowadzony do obrotu na terenie UE przed 13.12.2024

S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Historia,  Historia Polski,  Polski XX wieku,  Nauki społeczne,  Socjologia
Wydawnictwo: Narodowe Centrum Kultury
Wydawnictwo - adres:
nck@nck.pl , http://www.nck.pl , 01-231 , ul. Płocka 13 , Warszawa , PL
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wymiary: 170x230
Liczba stron: 266
ISBN: 9788379823796
Wprowadzono: 18.06.2020

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - książki - O 11 listopada pewnego roku, Świętowanie stulecia odzyskania niepodległości w ujęciu socjologicznym - PRACA ZBIOROWA

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

1/5 ( 1 ocena )
  • 5
    0
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    1

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

p.p*****************

ilość recenzji:1

5-09-2023 13:34

To książka jaka beznamiętnie przechodzi jedynie przez ręce grona "wybranych" specjalistów, a gdy któryś przypadkiem wczyta się w jej treść, doświadczyć może jedynie skonfundowania i niesmaku intelektualnego. To próba wprowadzenia socjologicznej scholastyki, dyskusji nad wydumanymi problemami i mierzenia ich toporną miarką nowoczesnych aparatów badawczych, nijak mających się do konkretu i rzeczywistej próby zmierzenia się z problemem. Zarówno zbieranie danych jak ich prezentacja jest mnożeniem bytów ponad miarę, dla samej tylko "sztuki" socjologicznej, podczas gdy realnej wiedzy o problemie jest tam po prostu bardzo znikomy odsetek. Wątpię by autorzy przeczytali nawet nawzajem ze zrozumieniem wypociny swoich kolegów, raczej jest to tylko próba wyłudzenia pieniędzy; zaczarowania czytelnika i pozostawienia z niczym. Fakt, że naczelny wydaje takie bzdury sumptem przez siebie samego prowadzonej instytucji zdaje się tylko potwierdzać tę tezę. Praca wtórna i bezowocna, miarkowana raczej pod kątem zdobycia tytułu niż realnie wnosząca coś do Socjologii, zdecydowanie nie polecam.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?