SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Obserwatorium

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Znak
Data wydania 2024
Oprawa miękka
Liczba stron 352
  • Wysyłka Kup teraz, a produkt wyruszy do Ciebie już jutro!
    Dotyczy zamówień opłaconych przez PayU, kartą lub za pobraniem.
  • DPD za 5,99

Opis produktu:

MROCZNE KARKONOSZE. NIEWYJAŚNIONE TAJEMNICE. HISTORIA RODEM Z ARCHIWUM X.

Dźwięki przybierały na sile.

Industrialne, basowe tony przenikające każdą komórkę ciała.

Uporczywe i rytmiczne, jakby ktoś nadawał komunikat z bardzo daleka.

Mieczkowski wiedział, że tej nocy już nie zaśnie.

*

Meteorolodzy w obserwatorium na Śnieżce rejestrują serię niepokojących dźwięków, układających się w tajemniczy komunikat. Jednocześnie wokół najwyższego szczytu Karkonoszy pojawia się gigantyczny kokon z chmur. Ludzie, którzy mają kontakt z anomalią, tracą zmysły, cierpią na chorobę popromienną, a niektórzy znikają bez wieści.

Czy zaszyfrowana wiadomość to przekaz od obcej cywilizacji, militarna prowokacja, czy może szansa dla świata, który zmierza ku upadkowi? Czy odpowiedź na to pytanie kryje się w sudeckich legendach i podaniach sprzed wieków?

Piotr Mieczkowski próbuje rozwikłać tę zagadkę. Jednak, aby to zrobić, będzie musiał opuścić obserwatorium i wyruszyć na spotkanie z Nieznanym.

A przecież nigdy nie wiesz, co czeka cię na karkonoskim szlaku.

Zwłaszcza we mgle

*

Jarosław Szczyżowski, miłośnik Sudetów i doświadczony przewodnik, stworzył thriller, w którym na nowo ożywają najmroczniejsze karkonoskie legendy. W mistrzowski sposób oddał klimat górskich szlaków i pokazał prawdziwe, dotąd skrywane, niebezpieczne oblicze Śnieżki.


S
Szczegóły
Dział: Książki
Promocje: wysyłka 24h
Wydawnictwa: Znak
Kategoria: Kryminał,  Polskie kryminały
Wydawnictwo: Znak
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2024
Wymiary: 140x205
Liczba stron: 352
ISBN: 9788324096688
Wprowadzono: 27.08.2024

RECENZJE - książki - Obserwatorium - Jarosław Szczyżowski

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.8/5 ( 8 ocen )
  • 5
    6
  • 4
    2
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

gos*****************

ilość recenzji:121

7-10-2024 16:23

"Obserwatorium" Jarosław Szczyżowski to debiutancka powieść autora, a osobiście uwielbiam sięgać po debiuty i odkrywać nowych autorów, którzy często później zostają ze mną na lata! Przyznam szczerze, że po wątki paranormalne w literaturze nie sięgam często, niemniej jednak zdarza mi się od czasu do czasu. Muszę też przyznać szczerze, że po lekturze tego tytułu będę to robiła znacznie częściej, bo ta historia mnie zaskoczyła i zachwyciła zarazem!
Autor w swojej powieści zabiera nas w Karkonosze, gdzie wraz z tamtejszymi meteorologami na Śnieżce rejestrujemy serię dziwnych, niewyjaśnionych dźwięków, które układają się w przekazywaną wiadomość. Równocześnie wokół Śnieżki pojawia się mgła, która powoduje silne skutki u osób, które miały z nią kontakt, a inni nawet znikają bez śladu. Są to niewyjaśnione sytuacje, na które odpowiedzi będziemy szukać wraz z bohaterami powieści.
Przyznam szczerze, że nie spodziewałam się, że ta historia może mnie tak wciągnąć! Były góry, były tajemnice i zjawiska nadprzyrodzone oraz piętrzące się pytania, na które szukałam odpowiedzi! Nie zabrakło zaskoczenia i emocji, które uwielbiam! Dla mnie jest to świetnie napisany thriller, którego nie odkładamy, póki nie dobrniemy do jego zakończenia! Ciekawość bierze górę nad naszym rozsądkiem i czytamy do samego końca!
Zdecydowanie polecam sięgnąć po ten tytuł, który przypadnie do gustu chyba każdemu! Mnie zachwycił, tym bardziej dziękuję za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki!

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Anna

ilość recenzji:688

14-09-2024 17:49

Czy uda się rozszyfrować przesyłane sygnały zawarte w komunikatach, czy w sudeckich legendach i podaniach ukryta tajemnica sprzed wieków ujrzy światło dzienne, kim okaże się nieznajomy, który przybędzie na spotkanie z Piotrem Miecznikowskim, w jaki sposób będzie dążył do rozwiązania zagadki czujny pracownik tytułowej książki Obserwatorium autorstwa Pana Jarosława Szczyżowskiego?

Najważniejsze będzie to czy debiutujący Pan Jarosław Szczyżowski spełni czytelnicze oczekiwania, gdyż książki należące do gatunku kryminały bywają najczęściej opisane z nutką niepewności, zaciekawienia ze względu na zainteresowanie poznania losów nowych bohaterów, którzy toczą walkę ze złem, aby uratować świat pełen grozy, aby na samym końcu stwierdzić, czy spędzony czas z niebezpiecznymi chwilami był wart poświęcenia mu większej ilości czasu lub był on w zupełności jego utratą cennych minut, w których można było wykonać coś innego, co bywa najczęściej rozwijaniem pasji.

Na samym początku było dla mnie zagadką poznanie pisarza Marcina Flamsa i odkrycie jego tajemnic związanych ze znaleziskami i podzieli się informacjami na ich temat, czy jednak zachowa milczenie.

Odczuwalny jest właściwie na każdym kroku strach, bo nie wiadomo, czy wszyscy bohaterowie będą, umieli, się z łatwością oswoić z nim wiedząc, że czyha na nich niebezpieczeństwo.

Liczyć można pierwszą pomoc ratowników, pracowników obserwatorium, bo oni znają swoje możliwości zawodowe dostosowane do pracy w górach i nigdy nie zostawią nikogo w potrzebie.

Wyczuwalne było wśród szefostwa według mnie brak zaufania do pracowników obserwatorium, służb ratowniczych, społeczeństwa w rozeznaniu się, co może być główną przyczyną negatywnych skutków po zetknięciu się kokonu z chmur i przesyłanych sygnałach zawartych w komunikatach. Nie podobało mi się tempo całościowego przebiegu akcji kierowanej pod ich przewodnictwem.

Warto podkreślić, który z występujących bohaterów wyróżnia się wrażliwością odwagą, działaniami w pojedynkę, pomysłowością, bezsilnością, walecznością, wytrzymałością w trudnej sytuacji, gdzie potrzebne jest doświadczenie połączone z pasją zawodową.

Walorem pozytywnym tego kryminału jest doskonała wiedza autora dotycząca tematyki sudeckich szlaków i nieznanych zakątków Dolnego Śląska, do którego zaprasza czytelnika, aby odwiedził je.

Podobały mi się teksty dialogowe, gdyż dzięki nim można było rozszyfrować, jacy byli z charakteru bohaterowie.

Książkę Obserwatorium autorstwa Pana Jarosława Szczyżowskiego uważam za udany debiut.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

szyszka_czyta

ilość recenzji:113

10-09-2024 20:14

Meteorolodzy na Śnieżce, rejestrują serię niepokojących dźwięków, układających się w tajemniczy komunikat. Równocześnie wokół góry pojawia się kokon z chmur, który całkowicie ją zasłania. Ci którzy próbują przekroczyć tajemniczą barierę znikają, mają objawy choroby popromiennej bądź tracą zmysły.

"Obserwatorium" to mroczna historia, która dzieje się na najwyższej górze Sudetów - Śnieżce. Autor stworzył ciekawą historię, która klimatem przypomina popularne seriale science fiction, o podróżach między wymiarami, podróży w czasie, tunelach czasoprzestrzennych. Nie od dziś krążą plotki o równoległych światach, a co jeśli takowe istnieją?

Już sam opis mnie zaintrygował, ciekawy temat i do tego akcja powieści osadzona w górach, a konkretnie moich ulubionych Karkonoszach. Do tego same Karkonosze, są bardzo ciekawym miejscem, pełnym legend i tajemnic. Z każdą czytaną stroną czułam się coraz bardziej zaintrygowana sprawą. Mamy dziwną anomalie przez, którą wszystko wokół ulega destabilizacji: pogoda wariuje, a nad miasto nadciąga szarańcza. Meteorolodzy z obserwatorium wraz z władzami parku i odziałem żołnierzy, próbują rozwikłać zagadkę tego zjawiska, nawet z narażeniem życia. Między śledztwem, poznajemy historie głównych bohaterów, przez co znaleźli się w tym miejscu, którym są teraz oraz jak wyglądała ich przeszłość i motywacje.

Autor splata kilka gatunków, by otrzymać nieszablonową i ciekawą powieść, która urzeka mistycyzmem i mitologią, a legendy o Duchu Gór ożywają; gdzie zaciera się linia między światem fizycznym a metafizycznym. Czuć też ogromną miłość autora do gór, co nie dziwne skoro jest przewodnikiem, ale bardzo podoba mi się jak wplótł tę pasję do tej historii oraz jak wielokrotnie zwracał uwagę na to jak ludzie nie doceniają potęgi gór i bagatelizują je. Gorąco polecam i czekam na kolejne wspaniałe powieści!

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Hana

ilość recenzji:35

26-08-2024 20:00

Wysoko w górach, na szczycie Śnieżki, stoi Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne. To ono i jego okolice stały się miejscem gdzie rozgrywa się akcja powieści Jarosława Szczyżowskiego "Obserwatorium". Pracujący tam meteorolodzy doświadczają różnych, niecodziennych doznań dźwiękowych i niepokojących widziadeł. A że dmie wiatr, sypie śnieg, mgła otula okolicę, to niepokój w obserwatorium i leżącym poniżej schronisku Domu Śląskim narasta. Pojawia się też szary kokon, który niektórych ludzi pochłania, innych wypluwa z chorobą popromienną, innych oddaje w zdrowiu. Co się dzieje? Co to jest? Na Śnieżkę ściągają wszelkiej maści specjaliści oraz wojsko, by zbadać tę mającą w sobie coś nienaturalnego anomalię, która zagraża życiu i zdrowiu. Jest zimno. Jest tajemniczo. Jest niebezpiecznie. Nikt nie ma nawet bladego pojęcia z czym mamy do czynienia. Z obcą cywilizacją? Z militarną prowokacją? Metafizycznymi objawieniami? Masową iluzją? Tkwimy na Śnieżce i w schronisku z uczuciem grozy, niepokoju i obawy, wsłuchując się w atakujące zewsząd dźwięki, wpatrując się w wizje i halucynacje. Obserwujemy ten surrealistyczny i abstrakcyjny, szary kokon. Ludzie są zdezorientowani. Mają więcej pytań niż dostają odpowiedzi. Naszymi przewodnikami po okolicy, po Karpaczu i Jeleniej Górze, są Piotr Mieczkowski Marcin Flams, i Tomasz Górski. Dzięki nim poznajemy drogę na Śnieżkę tak malowniczo opisaną. Nasi bohaterowie po spotkaniu z anomalią doświadczają nienaturalnego spokoju i ukojenia. Autor skupił się na aspekcie wieloświatów i równoległych rzeczywistości zgrabnie łącząc fikcję z nauką. Opowieść powiązał też z karkonoskimi legendami. Powieść choć niepokojąca jest bardzo ciekawa. Jest połączeniem horroru, fantastyki i metafizyki. Nadaje jej to osobliwy klimat i atmosferę. Jeden z bohaterów, Kriszna, widział i rozumiał więcej. Czyżby osoby uduchowione, medytujące, mające otwarte czakry, mają większe szanse na zrozumienie świata? Jeśli tak to te drzwi są dla mnie zamknięte.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

ilo99

ilość recenzji:2511

24-08-2024 19:24

Obserwatorium na Śnieżce w kształcie spodka w mojej pamięci istniało od zawsze. Z dużym zdziwieniem przeczytałam, że nie jest to bardzo stary budynek, ponieważ budowa została ukończona 13 listopada 1974. Autorem projektu jest Witold Lipiński, którego ulubioną bryłą była kula, a przynajmniej tak można się domyślać patrząc na inne jego prace. Natomiast prawdą jest, iż aktualny budynek jest następcą, ponieważ pierwsze obserwatorium na Śnieżce powstało już pod koniec XIX w. Dlaczego o tym piszę? Z tego względu, że Śnieżka i wszystkie budowle na niej umieszczone to cisi bohaterowie tej powieści. Zupełnie na marginesie czytelnik dowie się na czym polega praca w obserwatorium, co tak naprawdę oznacza skrót IMGW a także o tym, że pogoda na najwyższym szczycie Karkonoszy jest kapryśna wielce, a dni bezwietrzne należą do rzadkości. Obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce jest jednym z dwóch polskich obserwatoriów IMGW włączonych do światowego systemu stacji wysokogórskich i jest przez Międzynarodową Organizację Meteorologiczną (WMO) zobowiązane do ich nieprzerwanego prowadzenia. Na tej informacji zasadza się akcja powieści. To z tego względu, pomimo niepokojących dźwięków, pracownicy nie mogą opuścić budynku. To dlatego dyrekcja parku narodowego stara się wyjaśnić czym jest stalowoszara chmura odgradzająca wejście na szlak wiodący na szczyt. Powieść czyta się sama. Wątpliwości dręczące bohaterów szybko udzielają się czytelnikowi. Razem z nimi stara się wyjaśnić pochodzenie zagrożenia. Czy uda się wam podać właściwą odpowiedź? A może autor was zaskoczy. Polecam.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

zac*********************

ilość recenzji:57

28-07-2024 11:02

Schronisko na Śnieżce, pracownik znajdującego się tam obserwatorium meteorologicznego, Piotr Mieczkowski, odnotowuje dość osobliwą anomalię. Dziwne dźwięki, które jak się wydaje wydobywają się z aparatury, zaczynają ogarniać obserwatorium, potem wręcz całą górę. Dźwięki początkowo chaotyczne, okazują się być zaszyfrowanym przekazem. Tylko od kogo?
Dodatkowo Śnieżka zostaje spowita chmurą, która wydaje się nie być wytworem naturalnym. Ewidentnie coś złego zaczyna się dziać na najsłynniejszej górze Karkonoszy.
Osoby, które postanawiają podejść bliżej anomalii popadają w obłęd i zaczynają poważnie chorować. W całej okolicy zostaje wprowadzony stan wyjątkowy, ogłoszono zakaz wejścia w wyższe partie gór, a okoliczne władze i policja podejmują próbę wyjaśnienia zagadki. Tylko czy sprawa, którą trudno ogarnąć rozumem da się wyjaśnić?
?Obserwatorium? to thriller oparty o stare legendy, wierzenia i zjawiska nadprzyrodzone. Mamy tutaj ciekawie skonstruowaną historię kataklizmu, który miał miejsce w samym sercu Karkonoszy, tak lubianych i znanych przez polskich turystów. Opowieść raczej z pogranicza s-f, ale okraszona pięknymi opisami gór i szlaków górskich, po których mieliśmy okazję podróżować.
Dwa lata temu, w wakacje spędzałem urlop w Karpaczu, gdzie niestety przywitała mnie niezbyt przyjemna i nie sprzyjająca wędrówkom aura pogodowa. Właśnie zdjęcia z tej wyprawy zamieściłem do tej recenzji. Klimat z tych zdjęć pokazuje co działo się w opisanej w tej książce historii.
Nie jest to klasyczna opowieść z kategorii kryminału czy thrillera. Jest to bardziej psychologiczny thriller, w którym do samego końca nie wiemy kto tak naprawdę nam zagraża. Idealna pozycja dla fanów klaustrofobicznych opowiadań z pola parapsychologii czy s-f.
Wydaje się, że czasami turystom brakuje instynktu samozachowawczego i respektu do tych monumentalnych wytworów natury jakimi są góry. Autor właśnie w taki sposób chciał nam pokazać piękno i potęgę polskich gór.
Książka godna uwagi ? polecam.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

mommy_and_books

ilość recenzji:778

18-07-2024 14:26

" [...] Zobaczyć świat w ziarenku i niebo w dzikiej lilii, pomieścić nieskończoność w ręku i wieczność w jednej chwili [...]"

Jeżeli lubicie góry, a zwłaszcza Karkonosze, to nie powinniście przegapić najnowszej powieści Jarosława Szczyżkowskiego pod tytułem "Obserwatorium". Jest to ciekawy thriller rodem z serialu "Z Archiwum X". Czy mamy tutaj do czynienia z przybyszami z obcej planety? Biorąc do ręki "Obserwatorium" staniecie oko w oko z przerażeniem. Krew w waszych żyłach zacznie mocniej płynąć, a strach wyzwoli w was nieznane dotąd uczucia. Wow! "Obserwatorium", to jest powieść, na jaką długo czekałam. Jeżeli uwielbiacie serial "Z Archiwum X" i lubicie mroźny górski klimat Karkonoszy, to ta historia jest idealna dla was.
Jeżeli macie już dosyć męczących upałów, to śmiało sięgnijcie po "Obserwatorium". Tutaj mroźny klimat powinien was ochłodzić. Tę historię idealnie czyta się wieczorową porą przy muzyce z wyżej wymienionego serialu. Dosłownie, to jest idealne połączenie.
Jarosław Szczyżowski stworzył coś wyjątkowego, od czego nie da się oderwać, nim nie pozna się zakończenia.
Jego bohaterowie są bardzo dobrze przedstawieni i mocno zdesperowani, żeby odkryć prawdę, na temat tego, z czym mają do czynienia.
Bohaterami tej książki są:
Marcin Flams, który pisze książki. Potrzebuje spokoju i inspiracji do napisania kolejnej powieści. Czy odnajdzie to czego szuka w Karkonoskim klimacie? A może górskie powietrze stanie się przeszkodą dla jego kolejnego dzieła?
Kolejną postacią występującą w tej książce jest Piotr Markowski, który pracuje w obserwatorium meteorologicznym na Śnieżce. Jak sam mówi, to nie jest jego praca, tylko drugi dom. Jest meteorologiem. Zajmuje się komputerami i urządzeniami pomiarowymi. Czy jesteście gotowi dowiedzieć się więcej o jego pracy? Odsyłam was do książki pod tytułem "Obserwatorium". Warte uwagi jest również jego drugie hobby.
Oczywiście poznacie tutaj jeszcze inne postacie, ale je niestety już musicie odkryć sami.
Czy kiedykolwiek byliście w Obserwatorium na Śnieżce? Jeżeli nie, to Jarosław Szczyżowski serdecznie was zaprasza. Tylko bądźcie ostrożni, bo tutaj dzieją się rzeczy dosłownie nie z tej ziemi. Czy jesteście odważni, żeby tam przebywać? Ja, szczerze mówiąc, miejscami byłam przerażona, bo nie wiedziałam, z czym dokładnie mam do czynienia.
Autor pięknie opisał Obserwatorium. Dzięki temu można się rozmarzyć i oczami wyobraźni przenieść się w tamto miejsce. Dziękuję za to autorowi. Cieszę się, że po 30 latach ponownie mogła znaleźć się w tamtym miejscu.
Poznacie tutaj tajemnicze dźwięki i inne niepokojące zjawiska, czy to wszystko zwiastuje koniec świata?
Autor również w swoim dziele wspomniał troszeczkę historii o Wałbrzychu. Dla mnie to były bardzo przydatne informacje.
Tutaj również w dziwnych okolicznościach giną ludzie. Czy mamy do czynienia z UFO? Czy raczej z celowym działaniem drugiego człowieka?
Zobaczcie jak niewytłumaczalne zjawiska, scalają ze sobą ludzi wielu specjalizacji. Autor w idealny sposób to przedstawił.
Po tej książce wiem, że chcę sięgnąć po jego poprzednie dzieła. I oczywiście z niecierpliwością będę czekała na przyszłe powieści Jarosława Szczyżkowskiego.
Kolejny autor warty waszej i mojej uwagi. Zapiszcie sobie jego nazwisko. Jeszcze o nim będzie głośno.
Czy pracownicy naukowi wyjaśnią przyczynę dziwnych zjawisk występujących na Śnieżce? Ja już znam odpowiedź na to pytanie, a wam jeszcze raz polecam "Obserwatorium".
Ps.
Uważajcie na dziwne pogodowe zjawiska w górach, ponieważ może was spotkać, podobny los, co bohaterów tej książki.
Czy w 100% ufacie górom?
Na końcu książki znajdziecie ciekawe zadanie od samego autora. Myślę, że czytając uważnie "Obserwatorium" nie będziecie mieli problemu z jego poprawnym wykonaniem.
Brawo dla autora za to, że na końcu książki nie zapomniał o swoich czytelnikach. To dla mnie bardzo dużo znaczy.
Podsumowując, biorąc do ręki najnowsze dzieło Jarosława Szczyżkowskiego pod tytułem "Obserwatorium" otrzymacie oryginalną górską historię z paranormalnymi zjawiskami.
Polecam tę powieść nie tylko górskim miłośnikom.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

przyrodaz

ilość recenzji:907

7-07-2024 20:02

Będę z wami szczera. To pierwsza książka w tym roku, która zmroziła mnie do szpiku kości. Co strona, to zaczęłam wierzyć w to, że natura ma dla nas jeszcze wiele nieodkrytych zjawisk i najlepiej by było, gdyby za szybko nam ich nie pokazywała. To książka dla ludzi, którzy lubią czuć nieustanny dreszczyk na ciele, a także ciekawią ich zjawiska pogodowe. Ja od zawsze fascynowałam się scenami paranormalnymi, a również ten temat został tutaj poruszony. Czytałam ją w takim skupieniu, jakby od tego miało zależeć moje życie.

,,Górski nie przeszedł więcej niż dwadzieścia metrów, gdy tuż przed nim wyrosła gigantycznych rozmiarów ściana o stalowoszarym kolorze. Przesuwała się bardzo powoli, niezależnie od prędkości wiatru, jakby była osobną strukturą, niereagującą na warunki atmosferyczne panujące w górach. Rozciągała się od Kotła pod Śnieżką i ginęła we mgle po czeskiej stronie Karkonoszy".

Historia przedstawia niepokojące zjawiska, które obserwują ludzie pracujący w Obserwatorium. Wpierw słyszą jakieś dźwięki, które dopiero po przełożeniu je w odpowiedni odczyt dają im mroczny komunikat, którego przez dłuższy czas historia nam nie zdradza. Następnie zauważają jakąś dziwną chmurę, która w całości pokrywa jedną z gór. Co ciekawe, gdy jest się niedaleko niej, czują ogromne przyciąganie, jakby jakieś szczęście kazało im tam wejść. Jednak wchodząc tam wszystko zanika, cały świat przestaje być widoczny, nawet odczuwanie swojego ciała. Jednak jeśli w porę się z niej nie wyjdzie... Nie zdradzę co się dzieje. To było ogromnie niebezpieczne, niczym syreni śpiew na morzu, podczas którego wszyscy wariują zatracając zdolność logicznego myślenia. Ona kryła w sobie coś jeszcze, ale zbyt szybko autor nie poczęstuje nas tymi wiadomościami, jedynie podsyca naszą ciekawość, dokładając coraz to bardziej mroczne sytuacje. Powrócimy też do notatek z przeszłości, gdzie będzie opisane podobne zjawisko. Jeśli więc macie ochotę poznać tą zaszyfrowaną wiadomość, oraz dowiedzieć się kto już dawno ją do nas wysyła, to koniecznie musicie przeczytać tą książkę! Już dawno się tak nie bałam!

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?