SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Oczy Mony

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Literackie
Data wydania 2024
Oprawa miękka
Liczba stron 496
  • Wysyłka Kup teraz, a produkt wyruszy do Ciebie już jutro!
    Dotyczy zamówień opłaconych przez PayU, kartą lub za pobraniem.

Opis produktu:

Mona, dziesięcioletnia mieszkanka Paryża, stanęła przed diagnozą, które nadało jej młodemu życiu zupełnie nieoczekiwany wymiar. Mierzy się z chorobą zagrażającą utratą wzroku. Zostały jej zaledwie pięćdziesiąt dwa tygodnie, by odkryć i zagłębić się w tajemnicę piękna, nim ciemność otuli jej świat. W tym przejmującym wyścigu z czasem, jej dziadek Henry staje się nie tylko przewodnikiem po labiryncie dzieł sztuki, ale i duchowym mentorem, ukazującym Monie bogactwo ludzkich emocji i doświadczeń ukrytych w pędzlu artystów.

Każda środa staje się dla Mony dniem magicznym, gdyż wtedy wraz z dziadkiem przekracza progi największych paryskich muzeów - Luwru, Orsay, czy Centrum Pompidou - aby tam, wśród tłumów zwiedzających, obejrzeć największe dzieła sztuki. Henry, posiadający niezwykłą umiejętność przekładania zawiłości historii sztuki na język zrozumiały dla młodej duszy, wprowadza Monę w świat, w którym Botticelli, Vermeer, Goya, Courbet, Claudel, Kahlo, a nawet Basquiat stają się nie tylko twórcami, ale też nauczycielami życia.

Przez te wyjątkowe spotkania Mona uczestniczy w rodzaju inicjacji, która ma jej otworzyć oczy nie tylko na estetyczne, ale przede wszystkim na głęboko ludzkie wymiary sztuki. Dzięki temu procesowi dziewczynka, mimo groźby nieuchronnej ciemności, zaczyna dostrzegać światło nie tylko zewnętrzne, ale też płynące z wnętrza człowieka, jego emocji, marzeń i dążeń. W tej niezwykłej podróży, pełnej emocjonalnych wzlotów i upadków, Mona uczy się, że talent, wątpliwości, melancholia, a nawet bunt mogą być cennymi skarbami, które dziadek pragnie w niej zachować na zawsze.

Oczy Mony - uniwersalna powieść dla każdego czytelnika

Oczy Mony Thomasa Schlessera, francuskiego historyka sztuki, to opowieść odkrywająca przed czytelnikami uniwersalne prawdy o sztuce i życiu, splecione w pełną miłości i mądrości rodzinną więź. To także mistrzowska synteza pięciu wieków historii sztuki, przedstawiona w sposób zrozumiały i poruszający, zdolny zachwycić czytelników bez względu na wiek czy pochodzenie. Uznana za fenomen na skalę światową, książka zdobywa serca czytelników od Stanów Zjednoczonych po Japonię, przekraczając bariery kulturowe i językowe, stając się obiektem pożądania w ponad trzydziestu krajach.

Jeśli szukasz książki, która Cię wzruszy, zainspiruje i skłoni do refleksji, Oczy Mony są właśnie dla Ciebie.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Promocje: książki na wakacje,  wysyłka 24h
Kategoria: Literatura piękna
Wydawnictwo: Literackie
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2024
Wymiary: 150x220
Liczba stron: 496
ISBN: 9788308083918
Wprowadzono: 23.04.2024

RECENZJE - książki - Oczy Mony - Thomas Schlesser

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 1 ocena )
  • 5
    1
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

czytanie.na.platanie

ilość recenzji:1095

25-04-2024 10:48

"Malować oznacza przede wszystkim kochać"

Do paryskich muzeów wybrałabym się z przyjemnością ponownie bogatsza o wiedzę i emocje, które niesie dzisiejsza premiera ?Oczy Mony? autorstwa historyka sztuki Thomasa Schlessera. Bo okazuje się, że nawet takiego laika, jak ja, można nauczyć uważności na sztukę, na jej piękno, głębię i symbolikę.

I ? co więcej ? nie trzeba udawać się do Luwru, d?Orsey i Pompidou, by móc sprawdzić, czy pięćdziesiąt dwa dzieła, o których w książce mowa wywrą na Was podobne wrażenie, jak na dziesięcioletniej Monie i jej dziadku erudycie, Henrym. Na obwolucie znajdziecie zdjęcie każdego z nich i wierzcie mi, że świetnie się bawiłam próbując najpierw sama w nich jak najwięcej dostrzec, a później spoglądając na nie ponownie oczami Mony i jej dziadka.

Powieść ta ma jednak nie tylko wymiar edukacyjny, ale jest przede wszystkim poruszającą historią pięknych i pełnych czułości relacji rodzinnych, prawdziwej więzi dziadka i wnuczki. Dziewczynki, która z niewyjaśnionych przyczyn miewa utraty wzroku i istnieje ryzyko, że kiedyś będzie spoglądać tylko w ciemność. I Henry?ego kochającego wszystko, co piękne, którego celem jest, by wnuczka właśnie to piękno miała pod powiekami i we wspomnieniach, jeśli wydarzy się najgorsze.

Uczą się od siebie wzajemnie dawania, brania i oddawania. Biorą lekcje życia odkrywając piękno i mądrość sztuki, której rolą jest poruszać "najgłębsze warstwy naszego jestestwa" i wyostrzać również nasze lęki. Zgodnie ze słowami Edvarda Muncha "sztuka jest formą obrazu przepuszczonego przez nerwy człowieka ? jego serce ? jego mózg ? jego oko", a emocje, których Mona doświadcza każdego tygodnia swojej muzealnej terapii budują jej dojrzałość i wrażliwość na innych, uczą ją czegoś o świecie i o niej samej.

I każdy z nas może wynieść z tej powieści wiele, jeśli zagłębi się w nią nieśpiesznie i da sobie czas, by dojrzeć bijące z niej światło. Światło, które przelewa się i do naszych serc za sprawą ujmujących bohaterów i ich historii, bogactwa emocji i doznań płynących z lepszego zrozumienia i dostrzeżenia głębszych znaczeń dzieł, do którego kluczem są słowa dziadka Mony. Bo zarówno sztuka, jak i życie kryje znacznie więcej niż to, co widziane oczami i warto zatrzymać się w codziennym biegu, by to dostrzec.

To powieść przepiękna i wartościowa w każdym wymiarze, z której bohaterami chciałoby się bez końca przemierzać korytarze paryskich muzeów, a potem... pójść na lody.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?