SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Od Nerwosolka do Yansa

50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

Opis produktu:

W czasach PRL-u, kiedy nawet śnieg wydawał się szary, byli tacy, którzy ową szarość próbowali pokolorować. To twórcy kultowych komedii, kabareciarze, ale także... autorzy komiksów. Komiksów, na których socjalistyczna władza nie zostawiała suchej nitki - wszak ich korzenie pochodziły z `imperialistycznego Zachodu`, czyhającego, aby wyprać do cna mózgi młodych czytelników.

Autorzy tego leksykonu (obaj rocznik 1979) ze znawstwem przypominają nie tylko kultowe tytuły doby PRL-u, jak choćby `Tytus, Romek i A`Tomek`, `Kajko i Kokosz` czy `Thorgal`, ale także te mniej popularne, a równie ciekawe. `Od Nerwosolka do Yansa` to subiektywny przewodnik po najlepszym, co zdarzyło się polskiemu komiksowi w tych niewesołych czasach. Obowiązkowa pozycja przede wszystkim dla zagorzałych fanów opowieści z dymkami, ale również inspiracja dla tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z polską klasyką komiksową.

Daniel Koziarski
Urodzony w 1979 roku, gdynianin, z zawodu - prawnik, z zamiłowania - pisarz i czytelnik, pasjonat komiksów. Autor m.in. powieściowego cyklu `Socjopata`, współtwórca (wraz z Arturem Ruduchą) komiksowej serii `Kapitan Szpic`, znany również ze współpracy z Agnieszką Lingas-Łoniewską (`Zbrodnie pozamałżeńskie`, `Klub niewiernych`).

Wojciech Obremski
Urodzony w 1979 roku w Bydgoszczy. Ojciec trzech synów. Absolwent politologii oraz dziennikarstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, były redaktor naczelny lubuskiego miesięcznika `Przekrój Lokalny`. Rzecznik prasowy starosty słubickiego, przewodzący również tamtejszym `Wiadomościom Powiatowym`. Publikuje w czasopismach w całym kraju (w tym teksty poświęcone fenomenom popkultury w dziennikach grupy Polska Press).
Jest autorem książek: `Krótka historia sztuki komiksu w Polsce (1945-2003)` oraz `W krainie siedmiu słońc`, a także współautorem `Galerii osobowości z terenu Krainy Szlaków Turystycznych`. Nominowany do nagrody Osobowość Roku 2019 w kategorii Kultura w plebiscycie `Gazety Lubuskiej`

Produkt wprowadzony do obrotu na terenie UE przed 13.12.2024

S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Komiks,  książki o wikingach,  Popularnonaukowe
Wydawnictwo: Novae Res
Wydawnictwo - adres:
wojciech.gustowski@novaeres.pl , http://novaeres.pl/ , PL
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wymiary: 135x210
Liczba stron: 316
ISBN: 9788382194104
Wprowadzono: 19.07.2021

RECENZJE - książki - Od Nerwosolka do Yansa, 50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią - Wojciech Obremski, Daniel Koziarski

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 2 oceny )
  • 5
    2
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

mal***************

ilość recenzji:711

17-09-2021 19:23

Już nie pamiętam kiedy miałam okazję na bliskie spotkanie z komiksem. To dla mnie tak odległa przeszłość, że aż pamięć zawodzi. Ale oto dwóch odważnych postanowiło przypomnieć nam nieco historii, a tych którzy są bardzo młodzi zachęcić do sięgnięcia po historyczne tytuły komiksów. A jest w czym wybierać. Masa opowieści. Znakomitych tytułów. Kultowych postaci. Ciekawych historii.
Od Nerwosolka do Yansa: 50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią to znakomity, jedyny w swoim rodzaju, leksykon wiedzy o historii komiksów. Dzięki Danielowi Koziarskiemu i Wojciechowi Obremskiemu wracamy do pamiętnych czasów PRL-u. Szarych i smutnych, przesyconych reżimem socjalizmu, ale kolorowych dzięki ? właśnie komiksom, a właściwie opowieściom, które są ich kwintesencją. Poznajemy nie tylko autorów tych krótkich opowiastek, ale także wyśmienitych grafików. To dzięki nim komiks nabierał znaczenia i wymiaru, to oni wtłaczali w komiksy życie i tchnienie. Kalejdoskop tytułów jest ogromny, oprócz kultowych ?Kajko i Kokosz? czy ?Tytus, Romek i A?Tomek?, poznamy mniej sławne jak ?Sąd Parysa?, ?Kubuś Piekielny? czy ?Wyprawa na ziemię?. Autorzy zastosowali pewien schemat w swoim dziele. Krótka notka biograficzna autorów, geneza powstania utworu i skrótowa fabuła, i chwila refleksji.
W mojej ocenie komiksy w tamtych czasach stanowiły oręż w walce z ustrojem, jaki wtedy panował w naszym kraju. Pozwalały chociaż trochę otworzyć się na świat i walczyć z komunistycznym złem.
Czy takie lektury są dzisiaj potrzebne? Jestem na tak. Dzisiaj młodzież już nie wie co to komiks, a na pewno nie potrafi wymienić tytułów tych, które odcisnęły na nas swoje piętno. Niektóre komiksy to prawdziwe dzieła sztuki, niech za przykład posłuży poniższy cytat o bajecznych rysunkach w ?Funkym Kovalu?:
?Polch ? O, ten jest zupełnie niesamowity. Kiedyś pokazywał mi stronę swojego ?Funkyego Kovala?. Był na niej rysunek bohatera trzymającego w ręce monetę. Na tym dolarze były umieszczone wszystkie napisy, jak na prawdziwym. Musiał to chyba pod lupą robić. Zapytałem go, po co to, przecież w druku tego zupełnie nie będzie widać. Odpowiedział: ?No, jasne! Lecz ja wiem, że to tam jest?.
Nie można zapomnieć, że niektóre z tytułów doczekały się przeniesienia na wielki ekran, niektóre można było oglądać miesiącami jako kultowe seriale. A to już świadczy o ich wartości i ogromnym znaczeniu.
Świetna i ciekawa lektura. Podsumowanie wiedzy na temat historii rodzimego komiksu. A wszystko w jednej książce. Dzięki niej możesz zgłębić ten tytuł, który najbardziej cię przekonał i zaintrygował. Nie ociągaj się, uzupełniaj szybko swoją wiedzę i poznaj bohaterów, o których na pewno kiedyś słyszałeś. Polecam zarówno dla starszych, jak i młodszych. Starsi czytelnicy mogą się wybrać w sentymentalną podróż do krainy przeszłości, a młodsi przekonać się, jakie tytuły królowały w czasach młodości ich rodziców i czym rodzice się zachwycali.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

kar*******************

ilość recenzji:11

20-08-2021 12:52

Książka z ...

Czasy PRL-u to czasy szare i smutne. Nic dziwnego więc w tym, że ludzie pragnęli nadać swojemu życiu barw i kolorów. Udawało się to poprzez piosenki, kabarety, książki, a także komiksy.

Póki nie sięgnęłam po publikację autorstwa Koziarskiego i Obremskiego nie miałam świadomości, że tyle ciekawych i świetnych pod względem graficznym i fabularnym komiksów powstało w naszym kraju. No cóż, człowiek uczy się całe życie.

"Od Nerwosolka do Yansa" to swoista encyklopedia polskiego komiksu, przekrój 50 komiksów, które warto poznać. Przyznam, że spośród tej piećdziesiątki kojarzyłam może z trzy komiksy, a pozostałe były dla mnie zupełną nowością. W publikacji tej podzielonej na 50 dość krótkich rozdziałów poznajemy świat polskich twórców komiksów. Autorzy przybliżają tu sylwetki rysowników, zarys fabuły danego komiksu, jak także ciekawostki na temat tego gdzie i kiedy dane dzieło powstawało, czy kiedy i przez kogo było wydawane. Przed każdym rozdziałem widnieje kolorowa wklejka przedstawiająca okładkę danego komiksu bądź fragment ze środka, a przed niektórymi nie ma niestety nic, więc trudno sobie zwizualizować to jak ten komiks się prezentuje. Myślę, że zaintrygowanych czytelników skłoni to do poszukiwań i zaspokojenia swojej ciekawości. Trochę szkoda, że tylko przy kilku komiksach dostajemy zamiast okładki wgląd w to jak wygląda zawartość danego dzieła. Ale to już czytelnik, którego dany tytuł zainteresuje może sięgnąć po niego na własną rękę i zapoznać się z nim.

"Od Nerwosolka do Yansa" to bardzo ciekawa, zwięźle napisana, przejrzyście wydana, w twardej oprawie publikacja, stanowiąca zbiór najsłynniejszych polskich komiksów, która dla każdego fana tego gatunku będzie stanowiła nielada gratkę. Myślę, że dla ludzi, którzy czasy PRL-u znają jedynie z opowieści, filmów, seriali to idealna lektura by zapoznać się z tym wspaniałym, barwnym, kolorowym, pełnym humoru komiksowym światem, a ci, którzy poznali te czasy na własnej skórze, będzie to idealna podróż do przeszłości i okazja do wspominek czasów dzieciństwa czy młodości. Interesująca publikacja, polecam !

Za egzemplarz do recenzji dziękuję ...

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?