SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Od Syberii po koralowe wyspy Oceanii

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo M wydawnictwo
Data wydania 2023
Oprawa miękka
Liczba stron 608
  • Wysyłamy w 24h - 48h

Opis produktu:

Jeśli czytałeś kiedyś z wypiekami na twarzy przygody Tomka Wilmowskiego - serię autorstwa Alfreda Szklarskiego, która była dla kilku pokoleń prawdziwą skarbnicą wiedzy o najdalszych zakątkach świata - to teraz masz okazję poznać historie wypraw prawdziwych polskich podróżników z przełomu wieków: XIX i XX. Część z nich rozpoczęła swoje wyprawy jeszcze przed wybuchem I wojny światowej i doczekała się niepodległości. Natomiast wszyscy bohaterowie tej książki dzięki swoim podróżniczym wyczynom stali się dumą II Rzeczypospolitej.

Kim byli polscy podróżnicy? Są wśród nich geografowie, geolodzy, przyrodnicy, antropolodzy i etnografowie, pisarze i artyści, nieustraszeni alpiniści, polarnicy i żeglarze. Wśród śmiałków zapuszczających się na krańce świata znaleźli się: Arkady Fiedler, Wacław Korabiewicz, Kazimierz Nowak, Antoni Ferdynand Ossendowski, Mariusz Zaruski i wielu innych, którzy o dalekich wyprawach opowiadają w swych pasjonujących tekstach podróżniczych. W tym gronie znalazły się również kobiety-podróżniczki: Maria Czaplicka, Jadwiga Toeplitz-Mrozowska, Michalina Isaakowa.

Wyruszali ku najbardziej odległym zakątkom świata na Daleką Północ i na wody Oceanu Arktycznego, do rozpalonych słońcem Indii i do przepojonego duchem buddyzmu Tybetu, do Mongolii potomków Czyngis-chana i na Czarny Ląd Buszmenów, Hotentotów i białych kolonizatorów, do Nowego Świata i na tropikalne wyspy zachodniego Pacyfiku. Docierali wszędzie wspinali się na najwyższe szczyty Andów, Pamiru i Ruwenzori, zapuszczali w najdziksze rewiry Amazonii, Quebecu i Parany, przemierzali złote piaski Sahary i badali tajemnice dawnych cywilizacji doliny Jeniseju.

Od Syberii po koralowe wyspy Oceanii pozwala czytelnikowi zapoznać się z najciekawszymi fragmentami relacji wspomnieniowych, reportaży, studiów i szkiców podróżniczych okresu międzywojnia. Autorka dodała do nich tło historyczne, życiorysy poszczególnych bohaterów oraz przedstawiła trudności, z jakimi przyszło im się borykać. Dzięki temu powstała książka, która pozwala zobaczyć te wyprawy zarówno z perspektywy ich uczestników, jak i współczesnej wiedzy o nich.


S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Literatura faktu, publicystyka,  Nauki humanistyczne
Wydawnictwo: M wydawnictwo
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2023
Wymiary: 235x165
Liczba stron: 608
ISBN: 9788380439238
Wprowadzono: 09.12.2023

RECENZJE - książki - Od Syberii po koralowe wyspy Oceanii - Agnieszka Kowalczyk

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 1 ocena )
  • 5
    1
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Czar książek

ilość recenzji:287

6-03-2024 19:12

"Podróż to podejmowanie ryzyka, stawanie w obliczu niebezpieczeństwa, pokonywanie wewnętrznych lęków i zmuszanie się do nadludzkiego wysiłku, by osiągnąć zamierzony cel."

Podróżnicy XXlecia międzywojennego, o których mowa w książce "Od Syberii po koralowe wyspy Oceanii" , doskonale o tym wiedzieli. Issakowska, Fiedler, Korabiewicz, Nowak, Zaruski i inni, odważnie przecierali szlaki, smakując obcych lądów, miejsc, kultur. A my dzięki nim, możemy doświadczać ich przeżyć, biorąc do ręki tę wspaniale wydaną publikację Agnieszki Kowalczyk. Pełna niesamowitych fotografii, wspomnień, reportaży, książka odkrywa przed czytelnikiem świat zarezerwowany dla wybranych. Nie każdy z nas będzie mieć okazję przedzierać się przez śniegi syberyjskie (nawet nie wiem czy byłoby wielu chętnych), czy też podróżować rowerem przez Czarny Ląd. Książki mają tę cudowną właściwość, że nie trzeba ruszać się z fotela, by odkrywać nowe światy. Szczególnie książki podróżnicze nam to umożliwiają. Każda z osób, której autorka nie jako udziela głosu na kartach swojej książki, udostępniając ich oryginalne relacje, pomimo różnych profesji połączyła ciekawość świata i odkrywanie jego pierwotnej natury. Z wielką fascynacją czytałam o ich wyprawach pełnych niebezpieczeństwa i zaskakujących sytuacji.

Zachęcam was do tej wyjątkowej wyprawy przez morza i lądy, by wraz z bohaterami opowieści przeżywać odkrywanie nowego i zaspokajać głód świata.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?