Oddychanie jest czynnością automatyczną. Odbywa się niezależnie od naszej woli ? nie możemy go zaprzestać a co najwyżej na krotki czas wpłynąć na jego częstotliwość. Zdaniem autora możemy jednak podjąć tzw. pracę z oddechem w celu poprawy jakości swojego życia. Autor już na wstępie wymienia szereg zalet, jakie niesie za sobą zastosowanie jego rad i wskazówek. A to wszystko oparte oczywiście o osobiste doświadczenia Grzegorza Pawłowskiego ? trenera i tzw. coucha oddechu. Dewiza ?Jak oddychasz, tak żyjesz?, nie jest więc zapewne odkryciem. Jeśli więc chcecie nauczyć się oddychać pełną piersią, a tym samym zacząć żyć lepiej , to zachęcam do lektury:)
.
Aby móc korzystać z dobrodziejstw świadomego oddechu a tam samym móc zredukować stres należy dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest stres i jak wpływa on na nasz organizm. Wraz z lekturą tej książki poznamy różne rodzaje oddechu, a także dowiemy się, na czym polega umiejętność słuchania ciała poprzez oddech. Nauczymy się jak oswoić lęk, który towarzyszy mam niemal w każdej chwili naszego życia. Ponadto autor proponuje proste ale skuteczne ćwiczenia na tzw. oddychanie czakrami i wspomina o osobach, w przypadku których terapia oddechem przyniosła pozytywne rezultaty.
.
Oddychanie holotropowe, rebirthing, oddech słuchający (rodzimy się z nim) i oddech sięgający (ten w jodze) to tylko niektóre z ciekawych pojęć, których znaczenie warto poznać. Ponadto autor chwali jogę, jednak jest za jej udoskonalaniem i czerpaniem z niej tylko tego, co nam najbardziej odpowiada. Mówi o traumie porodu, która wywiera wpływ na nasze życie ? bo rożne rodzaje porodu to różne traumy. Szeroko omawia pojęcia takie jak wewnętrzne dziecko, toksyczny krytyk czy krytyk wewnętrzny. Dodam, że są to terminy dobrze mi znane z innych tego typu książek, aczkolwiek miło było je sobie przypomnieć. Moim zdaniem książka wymaga zwiększonej uwagi, ponieważ zawiera sporo trudniejszych zagadnień. Mogę jednak powiedzieć, że jej lektura dostarczyła mi na pewno sporej dawki wiedzy i zachęciła do zgłębienia tematu, ale jedno wiem na pewno - raczej nie zaprowadzi mnie to na zajęcia z coachem. Należę do sceptyków, jeżeli chodzi o długotrwałe sesje terapeutyczne, a o takich tu autor wspomina.
.
A jak jest u was? Wierzycie, że trening oddechu może pozytywnie wpłynąć na wasze zdrowie i samopoczucie? A może medytujecie lub ćwiczycie jogę i jesteście w stanie potwierdzić, że terapia oddechem naprawdę działa?
.
Opinia bierze udział w konkursie