SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Olimpia de Gouges (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Kultura gniewu
Oprawa twarda
Liczba stron 490
  • Wysyłamy w 24h - 48h
  • DPD za 5,99

Opis produktu:

"Skoro kobieta może zgodnie z prawem zawisnąć na szubienicy, winna również mieć prawo stanąć na mównicy" - to słynny cytat z Olimpii de Gouges, francuskiej abolicjonistki, niezależnej myślicielki i prekursorki feminizmu. Bohaterki komiksu Catel oraz Jose-Louisa Bocqueta, duetu któremu sławę przyniosła głośna biografia "Kiki z Montparnasseu".

Olimia, a w zasadzie Marie Gouzes, wyszła za mąż w wieku 18 lat, niedługo potem została matką, ale także wdową. Chyba nie ubolewała nad tym specjalnie, skoro zasłynęła także takim zdaniem: "małżeństwo to grób dla zaufania i miłości". Dopiero po śmierci męża poczuła się prawdziwie wolna. Porzuciła dawne nazwisko i została Olimpią de Gouges.

Nazywano ją córą Oświecenia, libertynką i republikanką. Jej ścieżki przecięły się z większością tych, których nazwiska znajdują się w każdej książce o francuskiej rewolucji. Byli wśród nich Wolter, Rousseau, Mirabeau, Lafayette, Benjamin Franklin, Philippe Egalite, Condorcet Theroigne de Mericourt, Desmoulins Marat, Robespierre...

Przeszła do historii nie tylko jako autorka sztuki "Zamor i Mirza, czyli szczęśliwe zatonięcie", krytykującej niewolnictwo i będącej pochwałą wolności oraz równości wszystkich ludzi bez względu na kolor skóry, ale przede wszystkim jako autorka Deklaracji Praw Kobiety i Obywatelki z 1791 roku. Jej pierwszy artykuł brzmiał: `kobieta rodzi się i pozostaje wolna i równa w prawach mężczyźnie`. W tym wyprzedzającym swój czas dokumencie domagała się równości płci i praw wyborczych dla kobiet. Postulaty te w wielu miejscach świata pozostają rewolucyjne do dziś.

W fascynującej komiksowej biografii Olimpii de Gouges Catel oraz Jose-Louis Bocquet w blisko 300 scenach prowadzą nas przez życie tej niezwykłej kobiety, jednej z najważniejszych postaci w walce o prawa kobiet. Walki, za którą zapłaciła najwyższą cenę.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Komiks,  Biograficzny
Wydawnictwo: Kultura gniewu
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wymiary: 245x180
Liczba stron: 490
ISBN: 9788366128118
Wprowadzono: 21.05.2019

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - książki - Olimpia de Gouges - Jose-Louis Bocquet

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4/5 ( 1 ocena )
  • 5
    0
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

ilo99

ilość recenzji:2511

28-02-2020 10:12

Bohaterka tego komiksu urodziła się w 1748 roku jako Marie Gouze. Była nieślubnym dzieckiem arystokraty, Lefranca de Pompignan. Od dziecka zaczytywała się w powieściach filozoficznych, a z biegiem lat zaczęła upominać się o prawa niewolników i kobiet. Uważała, że kobiety mają na równi z mężczyznami prawo do wypowiadania się w sprawach publicznych, dotyczących całego społeczeństwa. Pisała sztuki, pamflety, odezwy - czasami pod przybranym nazwiskiem Olimpia de Gouges, a często ukrywała się pod innymi pseudonimami. Występowała również w teatrze. Była kobietą wyzwoloną, żyła w związku nieformalnym, co ułatwiał jej status wdowy. Powieść ciekawa, jednakże odrobinę demagogią trąci. Bardziej podobała mi się poprzednia książka, czyli Kiki z Montparnasseu. Kreska charakterystyczna dla autorów, co bynajmniej nie znaczy, że odpychająca. Polecam.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Michał

ilość recenzji:1989

brak oceny 27-06-2019 15:17

WALKA O RÓWNOŚĆ

Nie wiem, czy w ostatnich latach zrobiła się na naszym rynku moda na komiksy feministyczne, czy to ja po prostu na nie trafiam (wydaje mi się, że jednak ta pierwsza opcja), ale w krótkim czasie przez moje ręce przewinęło się kilka albumów mocno tkwiących w tej tematyce. Fakt, że wszystkie z nich przebiegały według jednego schematu, sprawił, że lektura Olimpii de Gouges stała się dla mnie swoistą powtórką z rozrywki. Za to powtórką jak najbardziej udaną, bo to naprawdę znakomicie wykonana, jakże obszerna opowieść, która w interesujący sposób przedstawia bohaterkę i jej świat.

Osiemnasty wiek. Marie Gouzes ma siedemnaście lat, kiedy wychodzi za mąż. W związku nie czuje się jednak dobrze, ma wrażenie, że została złożona w ofierze, a nie weszła w związek małżeński. Jako żona i matka nie znajduje spełnienia. Gdy rok później mąż odchodzi z tego świata, przed młodą kobietą otwiera się cały świat możliwości. Odcięła się od dawnego życia, porzuciła nawet własne nazwisko na rzecz Olimpii de Gouges i wkroczyła na ścieżkę libertyńskiego życia. Na swej drodze spotkała wszystkich najważniejszych ludzi epoki, przeżyła niejedno, zasłynęła jednak ze swoich poglądów o równości ludzi: krytyki niewolnictwa i nieuznawania prawa kobiet. Poglądów, które dały początek Deklaracji Praw Kobiety i Obywatelki. Zanim to jednak nastąpiło, czekało ją niezwykłe i niewolne od problemów życie?

Czy recenzja była pomocna?