SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Oliva Denaro

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Sonia Draga
Data wydania 2023
Oprawa miękka
Liczba stron 344
  • Wysyłamy w 2 - 3 dni + czas dostawy
  • Darmowa dostaw z Inpost Pay produkt

Opis produktu:

Intensywna powieść o dojrzewaniu dziewczyny, która pragnie wolności w czasach, kiedy urodzić się kobietą oznaczało wyrok. - La Stampa Jest rok 160. Oliva Denaro ma piętnaście lat, mieszka w małym miasteczku na Sycylii i od dziecka wie, że - jak obsesyjnie powtarza jej matka - kobieta to misa, jak ją kto stłucze, ma ją wziąć. Lubi chodzić do szkoły, uczyć się trudnych słówek, biegać aż jej się płuca rozpękną, rysować po kryjomu w specjalnym zeszycie portrety gwiazd kina (choć do kina chodzić nie może, bo od tego się w głowie przewraca), zbierać ślimaki z ojcem i strzelać kamykami z procy w tych, którzy wyśmiewają się z jej przyjaciela Sara. Nie podoba jej się za to myśl o ciotce, bo kiedy ta się wreszcie zjawi, Oliva nie będzie już mogła robić tych wszystkich rzeczy, które tak lubi, będzie za to musiała bronić się przed mężczyznami, żeby dotrwać do ślubu nietknięta. Kiedy system milczącego przyzwolenia na przemoc wobec kobiet, w którym przyszło jej żyć, zmusza ją do pogodzenia się z gwałtem, dziewczyna się buntuje i podejmuje walkę o prawo do wyboru. Wypowiada nie, za które przychodzi jej słono zapłacić.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Literatura piękna,  Dla kobiet,  Powieść społeczno-obyczajowa
Wydawnictwo: Sonia Draga
Oprawa: miękka
Rok publikacji: 2023
Wymiary: 123x195
Liczba stron: 344
ISBN: 9788382304299
Wprowadzono: 06.02.2023

RECENZJE - książki - Oliva Denaro - Viola Ardone

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 2 oceny )
  • 5
    2
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Alicja kopczyńska.

ilość recenzji:350

3-04-2023 13:34

Jest początku 1960 roku. Oliva jest nastolatką, ale nie chce być kobietą. Chciałaby się zatrzymać tu gdzie jest. Ma przekonanie graniczące z pewnością, obserwując swoje koleżanki, że kiedy już to nastąpi, jej wolność się skończy. Nie będzie mogła biegać w spodniach, malować z tatą, chodzić sama do i ze szkoły, spotykać się z koleżankami bez kogoś kto będzie miał na nią oko, łapać ślimaki czy strzelać z procy.Nie będzie mogła robić wszystkiego co wolno jej było do tej pory. Tylko dlatego, że z dziewczynki stanie się kobietą. Od chwili kiedy pojawi się miesiączka, będzie miała inne obowiązki. Przede wszystkim wystrzegać się mężczyzn, bo do ślubu musi być ,,czysta". Tam gdzie panuje pozwolenie na porywanie i przemoc, tam też pokutuje przekonanie, że kobieta ma zachować dziewictwo do ślubu. A oprawcy nic nie grozi pod warunkiem, że dziewczynę weźmie za żonę. I właśnie to spotkało Olivę. Konsekwencje jej decyzji ponosi cala rodzina, tylko dlatego, że miała ona czelność wszystko zgłosić i opowiedzieć o swojej krzywdzie.

Ciężko było mi sie zebrać, żeby napisać coś o tej książce. Historia dzieje się na początku lat 60-tych XX wieku, a jest jakby ciąg aktualna. Jako społeczeństwo dalej pokutujemy w przekonaniu, że kobieta pewnych rzeczy nie wypada, ze względu na płeć. Oczywiście przykłady nie są już tak abstrakcyjne jak noszenie spodni, ale niestety ciągle można je mnożyć. Ostatnio to zamiast iść do przodu, stoimy w miejscu a wręcz się cofamy dzięki mizoginom i dziadersom jakby zasiadają na stołkach. Autorka skupia się nie tylko na krzywdzących stereotypach przypisanych do płci ale też niesprawiedliwości wynikającej z narzuconych ról i norm społecznych.
Historia Olivy niesamowicie poruszająca, do bólu prawdziwa. Zresztą nie tylko jej, bo cała rodzina doznaje krzywd, jest narażona na ostracyzm że względu na wybory jakie podejmują i sytuacje w jakich sie znajdują. Egzystencja młodej dziewczyny, która zaczyna dojrzewać, w pewnym momencie opiera się tylko na pokorze, spuszczaniu głowy, milczeniu i potakiwaniu w odpowiednich momentach. Piorunujące wrażenie zrobiła na mnie ta historia. Zwłaszcza jeden z wątkow wydaje się nader aktualny. Na przestrzeni lat gwałciciele dalej mogą chodzić z podniesioną głową. Dalej zawstydzna jest kobieta. Argumenty są niezmienne. To jest chore, smutne i wkurzające. Niezwykla historia walki o siebie i swoje prawa, o możliwość chocby powiedzenia ,,nie" w społeczeństwie, w którym panuje ciche przyzwolenie na przemoc.
Polecam bardzo, bo to jest niesamowita lektura. Skłania do refleksji. Unaocznia schematyzm jaki ciągle tkwi-jak zadra-w społeczeństwie.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

czytanie.na.platanie

ilość recenzji:1036

10-02-2023 14:46

Literatura piękna obnaża często brzydotę i zło, wypaczony system chroniący oprawców, a nie skrzywdzone ofiary. Tak jest w pozornie prostej, ale burzącej krew historii o dorastaniu "Oliva Denaro". Autorka zawarła w niej ładunek emocji wręcz trudny do udźwignięcia, bo każda kobieta znajdzie w młodziutkiej Olivie mniejszą lub większą cząstkę siebie. Każda poczuje jej ból, jej sprzeciw, jej niemoc.

"Nie jestem zwolenniczką dorosłości".

Czy można się temu dziwić, jeśli przykłady dorosłości, które widzi w najbliższym otoczeniu zrażają dziewczynę i przerażają? Pozostaje jej cieszyć się ostatnim momentem dzieciństwa, beztroskim bieganiem, chodzeniem z ojcem na ślimaki, spotkaniami z przyjacielem.

Gdy przychodzi "ten" dzień przestaje być niewidzialna odbijając się w oczach wszystkich tych, którzy są skorzy do pomówień i szerzenia plotek. ?Słowa to broń?, a to, że używają jej najczęściej kobiety przeciwko innym kobietom przeraża i smuci najbardziej. Dlaczego nie ma wśród nich zrozumienia, solidarności i wzajemnej pomocy? Bo skoro one mają źle, to nie ma powodu, by inne miały lepiej? Czy dlatego jedyną formą obrony jest atak?

Wraz z Olivą gwałtownie pozbywamy się złudzeń, zostajemy odarci z marzeń i radości życia. W jednej chwili to wszystko zostaje jej odebrane przez wpajane przez matkę posłuszeństwo, przez chorą tradycję przyzwalającą na przemoc, na zbrukanie jej ciała i duszy. Czy jedynym społecznie akceptowalnym rozwiązaniem jest małżeństwo z oprawcą? Czy kobieta nie zasługuje na dochodzenie sprawiedliwości?

Dorastanie samo w sobie jest trudne, ale tu ukazany jest koszmar wchodzenia w dorosłość, jawiącą się jako pułapka bez wyjścia. Towarzyszących czytaniu uczuć nie sposób opisać, trzeba je poczuć boleśnie pod własną skórą utożsamiając się z Olivą Denaro. I choć powieść sięga lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku to emocje pozostają niesłychanie żywe, podobnie jak refleksje, które nasuwają automatyczne skojarzenia z aktualną sytuacją kobiet w różnych krajach, również w Polsce. Tak wiele ciągle pozostaje do zrobienia.

"Od wieków wmawiano nam, że mamy siedzieć cicho, więc teraz musimy nauczyć się robić hałas"

Gorąco polecam!

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?