SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Opowieści niesamowite z hispanoameryki (twarda)

Opowieści niesamowite, Tom 6

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania 2022
z serii Opowieści niesamowite
Oprawa twarda
Liczba stron 496

Opis produktu:

Tom 6 serii Opowieści niesamowite, pod redakcją Tomasza Pindla, gromadzi utwory najważniejszych autorów Ameryki hiszpańskojęzycznej z XIX i pierwszej połowy XX stulecia, czyli okresu, kiedy obecność niesamowitości i fantastyki była na owym kontynencie słaba - bądź słabo widoczna. Najwięksi i znani twórcy nie wzięli się jednak znikąd. Już wcześniej odkryto, że `niepoważne` - jak wielu je wówczas postrzegało - opowieści mogą służyć całkiem poważnym celom.

Pośród opowiadań fantastycznych autorów z Argentyny, Meksyku, Peru czy Nikaragui, w Polsce słabo obecnych lub nieobecnych w ogóle, kulminacyjnymi punktami zbioru są opowieści argentyńskiej pary Adolfo Bioy Casares i Silvina Ocampo - prywatnie małżeństwa, bliskich przyjaciół i współpracowników Borgesa i - można by rzec - ofiar tej bliskości. Borges rzucał bowiem cień na Bioy Casaresa, a oni dwaj - na Ocampo. Obecność Ocampo w tomie jest szczególnie istotna, jej onirycznej, hipnotyzującej twórczości czytelnik polski w zasadzie nie miał okazji poznać. Wybór zamyka obszerne wampiryczne opowiadanie Carlosa Fuentesa, które łamie czasowe ramy antologii - wywodzi się już z naszego stulecia. Nie mogło jednak zabraknąć w tym tomie tego wytrawnego twórcy opowieści grozy.

Więcej książek z serii Opowieści niesamowite
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Fantastyka,  Literatura piękna,  książki na jesienne wieczory
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2022
Wymiary: 135x204
Liczba stron: 496
ISBN: 9788381962148
Wprowadzono: 16.05.2022

RECENZJE - książki - Opowieści niesamowite z hispanoameryki, Opowieści niesamowite, Tom 6 - PRACA ZBIOROWA

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 1 ocena )
  • 5
    1
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Ola poleca

ilość recenzji:4

15-05-2024 16:34

Myśląc o dziedzictwie literatury iberoamerykańskiej, mamy w głowie dość wytarte frazesy: realizm magiczny, łączenie tego co realistyczne z fantastycznym, niezwykła atmosfera. Określenia te wydają się na tyle ogólne, że w zasadzie niewiele mówią. Z pomocą przyjść może nam kolejny tom Opowieści niesamowitych, kultowej serii, wznowionej niedawno przez Państwowy Instytut Wydawniczy.

?Opowieści niesamowite z Hispanoameryki?, bo o nich mowa, stanowią bogaty przegląd najważniejszych opowiadań z obszaru hiszpańskojęzycznej Ameryki. Znajdziemy prekursorów, klasyków, a także niepublikowanych do tej pory mistrzów tworzących tajemnicze krótkie prozy.

W początkowych tekstach znajdziemy, i klasyczne opowieści grozy Juany Manueli Gorriti, nawiązujące do mistrza gatunku Edgara Allana Poego, ale również pierwsze przymiarki w estetykę science-fiction, jak w świetnym, ale nie pozbawionym humoru ?Horacy Kalibang albo automaty? Eduardo Holmberga. Ten wgląd w XIX-wieczne początki daje podstawy do obserwowania rozwoju niesamowitych gatunków, bo już za chwilę otrzymujemy egzotyczne, podlane sosem szaleństwa historie Horacia Quirogii, a także hołdy dla fantastyki naukowej napisane przez mistrza Borgesa: Leopolda Lugonesa. Nie brak tu geniuszy pisarskiego fachu jak Carlos Fuentes (wampiryczny ?Vlad?) czy Adolfo Bioy Casares (labiryntowe metafikcje), a największą gratkę stanowią opowiadania, niewydawanej do tej pory w języku polskim Silviny Ocampo.

Zbiór pokazuje jak szerokim wachlarzem pisarskim dysponują autorzy Hispanoamerykańscy. Zamykanie ich w jednym nurcie takim jak realizm magiczny, wydaje się posunięciem co najmniej krzywdzącym, a na pewno daleko idącym uproszczeniem.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?