SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Ostatni sprawiedliwi (twarda)

Rozmowy z Polakami, którzy ratowali Żydów podczas II Wojny Światowej

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja
przeczytaj fragment

książka

Wydawnictwo Znak
Data wydania 2020
Oprawa twarda
Liczba stron 320
  • Wysyłamy w 2 - 3 dni + czas dostawy Ten produkt może nie dotrzeć do Ciebie przed Świętami!
  • DPD za 5,99

Opis produktu:

Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat.

`Tam każda sekunda to była śmierć` - mówi dziś Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, jeden z bohaterów książki.

Dwadzieścia rozmów. Kilkadziesiąt uratowanych istnień. Prawdziwe wspomnienia, ludzkie emocje i opowieści ostatnich żyjących uczestników tamtych wydarzeń. Nieraz trudno uwierzyć, że te historie wydarzyły się naprawdę.

Helena Goldstein zostaje Marią Bożek. Koleżanka ze szkolnej ławki pomaga jej wydostać się z krakowskiego getta, ukrywa na strychu kamienicy, organizuje wyjazd do Warszawy. I dzieli się z nią własną tożsamością.

Władysław Misiuna pracuje w królikarni przy nazistowskim obozie. Jedzenie, które dostaje od nazistów, zamiast dla królików trafia do ludzi...

Józef Walaszczyk przyjmuje do zarządzanej przez siebie fabryki trzydziestu Żydów. By ich ocalić, musi negocjować z Niemcami. Po wojnie nazwą go polskim Schindlerem.

Jeszcze kilkanaście lat temu przeprowadzenie tych rozmów byłoby niemożliwe. Bohaterowie długo dojrzewali do opowiedzenia światu o tym, co przeżyli i jak wiele ryzykowali, by ratować życie: krewnych i przyjaciół, ale także nieznajomych, przypadkowo spotkanych ludzi. O tym, co robili, często nie wiedzieli nawet ich najbliżsi.

Dziś szczególnie potrzebujemy takich opowieści - pełnych życzliwości, solidarności i bezinteresowności. Opowieści, które powinniśmy szanować i dbać, by nie były instrumentalnie wykorzystywane w naszych doraźnych sporach.

Niezwykła książka przedstawiająca wspomnienia Polaków obdarzonych tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Bohaterowie opowiadają historie swoje i ludzi, którym pomogli.

Produkt wprowadzony do obrotu na terenie UE przed 13.12.2024

S
Szczegóły
Dział: Książki
Promocje: nagrody literackie,  IBBY Polska Sekcja
Wydawnictwa: Znak
Kategoria: Biografie i wspomnienia,  Wywiady, rozmowy,  książki o Holokauście
Wydawnictwo: Znak
Wydawnictwo - adres:
m.nowak@znak.com.pl , http://www.znak.com.pl , 30-105 , ul. T. Kościuszki 37 , Kraków , PL
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2020
Wymiary: 144x205
Liczba stron: 320
ISBN: 9788324060412
Wprowadzono: 16.01.2020

RECENZJE - książki - Ostatni sprawiedliwi, Rozmowy z Polakami, którzy ratowali Żydów podczas II Wojny Światowej - Katarzyna Pruszkowska-Sokalla, Anna Piątkowska

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.5/5 ( 2 oceny )
  • 5
    1
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Bookowa pasjonatka

ilość recenzji:350

16-11-2020 18:20

Temat holocaustu jest trudnym zagadnieniem. ostatnisprawiedliwi to książka, w której znajduje się dwadzieścia rozmów z osobami, które pomagały ukrywać Żydów w czasie II Wojny Światowej. Często narażając życie swoje i swoich bliskich, bo za ich ukrywanie groziła śmierć. W tej książce jest wiele emocji, łez i trudnych wspomnień. Ci ludzie często byli dziećmi i aktywnie pomagali rodzicom. Czasami nawet nie zdając sobie sprawy z zagrożenia a czasami świadomie, dużo zależało od wieku. To rozmowy o organizowaniu kryjówek, jedzenia, dokumentów i choćby małej pomocy. A liczyły się przede wszystkim jedzenie i lekarstwa choćby w niewielkiej ilości. Wiele z tych osób (ale to też w zależności od regionu naszego kraju) przyznaje, że nie było przed wojną podziału na Polaków i Żydów. Sąsiad to był sąsiad a człowiek to był człowiek, a nie zwierzę, które można zabić, zagłodzić czy wysłać do gazu... wszytko zmieniło się w trakcie wojny do czego przyczyniła się propaganda niemiecka. Żydzi zaczęli być traktowani jak złodzieje i ludzie gorszego gatunku. Wielu porusza temat tego, że w czasie pogromu Żydów w planach była także likwidacja Polaków... wiemy przecież, że w obozach oprócz Żydów byli też ludzie wielu innych narodowości. Czytając takie historie nie można się nie zastanowić i zadać sobie pytania ,,Kim trzeba być, żeby pozbawić życia innego człowieka ze względu na przekonania czy wyznanie?" A jednak temat antysemityzmu jest wciąż aktualny...

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?