Nina jest oszustką ? obserwuje swoje cele w mediach społecznościowych, a potem kradnie z ich domów antyki, biżuterię i inne błyskotki. Wybiera bogatych ludzi, którym nie chce się bawić w zgłaszanie kradzieży. Jednak gdy do jej domu puka policja, kobieta jest w kropce. Na domiar złego jej matka choruje i wymaga drogiego leczenia. Nina wraz ze swoim partnerem obiera kolejny cel, tym razem z dala od domu ? postanawia okraść Vanessę Liebling, celebrytkę pochodzącą z bogatej rodziny. Czy jej plan wypali?
Oszustka Janelle Brown to thriller, w którym mamy dwie narratorki. Pierwszą z nich jest Nina. To młoda kobieta, która para się oszustwem i kradzieżą. Jest w tym dobra, ale nie takie życie chciała wieść. Choroba matki zmusiła ją jednak do tego, by podjąć takie zajęcie. W ten sposób Nina może zdobyć fundusze na dalsze leczenie. Nina jest inteligentna, dobrze dobiera cele, potrafi poruszać się w mediach społecznościowych i wyszukiwać tam potrzebne informacje. Umie też wcielić się w odpowiednie role, które wzbudzą zainteresowanie w ofiarach, które ma na celowniku. Nina zna się na dziełach sztuki, antykach, a ta wiedza doskonale przydaje się w jej ?fachu?. Nie jest jednak do szpiku złą osobą ? ma wyrzuty sumienia, potrafi też litować się nad ofiarami swoich przestępstw.
Drugą narratorką pierwszoosobową jest Vanessa. Początkowo jawi się jako próżna kobieta, dla której najważniejsze są ładne ciuchy i uwielbienie obcych ludzi. Nie jest ani błyskotliwa, ani zbyt inteligenta, ale jest ładna i bogata, a to wystarczy, by wyjść dobrze na zdjęciach i zainteresować obserwatorów. Kreuje swój świat na Instagramie, ale w głębi duszy nie jest szczęśliwa. Niczego w życiu nie osiągnęła, pieniądze od ojca sprawiają, że nie musi pracować i martwić się o swoją przyszłość. Relacje z rodziną są dość powierzchowne, Vanessa nie ma też prawdziwych przyjaciół. Gdy dopada ją proza życia codziennego ? choroba brata, śmierć ojca ? okazuje się, że to bardzo samotna kobieta, która pragnie miłości i uznania i dla nich zrobi wszystko. Jest ufna, naiwna i to w pewnym momencie może ją zgubić.
Fabuła jest bardzo dobrze skonstruowana. To nie tylko pokazanie realizacji planu Niny i jej partnera. To przede wszystkim świetny szkic psychologiczny dwóch kobiet. Poznajemy lepiej Ninę i Vanessę, autorka zdradza wydarzenia z ich przeszłości, które je ukształtowały. Dzięki temu jesteśmy w stanie zrozumieć, dlaczego celebrytka stała się celem oszustki. Jeśli chodzi o plan kradzieży to jest on ciekawy, a jego realizacja wymaga wielu przygotowań i zabiegów.
Dobrze wygląda też narracja ? po pierwsze dwie narratorki to dwa różne spojrzenia na te same sytuacje. Czasem da się w tych relacjach odnaleźć pewne drobne różnice, co związane jest ze sposobem odczytania rzeczywistości czy zapamiętaniem danego wydarzenia w inny sposób. To bardzo dobry zabieg, który dodaje tej opowieści smaczku. Nie zabrakło też zwrotów akcji ? może nie jest ich tak wiele jak w powieściach sensacyjnych, ale pojawiają się i wbijają w fotel, zmieniając spojrzenie czytelnika na wydarzenia.
Bardzo podobała mi się ta powieść. Była wciągająca, dobrze napisana, ciekawa. Autorka postarała się o stworzenie dwóch intrygujących bohaterek ? ich portrety psychologiczne mnie urzekły. Były zupełnie różne, a nic w ich zachowaniu i podejmowanych decyzjach nie było czarno-białe.
Oszustka to wciągająca powieść, która reklamowana jest jako thriller epoki Instagrama. To nie do końca prawda ? o tym portalu jest tu niewiele, służy on raczej jako wabik na okładce niż ważny punkt fabuły. Owszem, Nina korzysta z Instagrama, by poznać życie swoich celów, zbliżyć się do nich, a Vanessa traktuje go jako źródło niewyczerpanego uwielbienia, ale nie jest to książka, która kręci się wokół tego medium.
Oszustka spodoba się fanom thrillerów psychologicznych. Dobrze napisana, wciągająca od pierwszej strony ? taka właśnie jest ta powieść. Co ciekawe ? na jej podstawie ma powstać serial, więc nie czekajcie, sięgnijcie najpierw po książkę, by potem móc ją porównać z ekranizacją.
Opinia bierze udział w konkursie