SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Pakiet: Doktor Bogumił Tom 1/Doktor Anna Tom 2/Doktor Zosia Tom 3 (pakiet)

Uczniowie Hippokratesa

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

Opis produktu:

Doktor Bogumił

Bogumił Korzyński rozpoczyna pracę w warszawskim Szpitalu Dzieciątka Jezus. Jest rok 1850. Siedem lat wcześniej świat odrzuca Horacego Wellsa i jego wynalazek - znieczulający eter - doprowadzając nieszczęsnego dentystę do szaleństwa i samobójczej śmierci. Dwa lata wcześniej pod kołami pociągu ginie Gustav Michaelis, bezskutecznie próbujący wprowadzić zasady aseptyki na sale porodowe. Szpital połowy XIX wieku wciąż spływa ropą, krwią i brudem, a najlepszym chirurgiem jest ten, który potrafi w jak najkrótszym czasie wykonać operację i nie zabić przy tym pacjenta.

Bogumił pragnie zostać ginekologiem i tym samym pomóc kobietom takim jak jego żona, która kolejny poród niemalże przypłaca życiem. Jednocześnie doktor zmaga się z własnymi demonami i przeszłością, o której ani żona, ani jej powszechnie szanowana rodzina lekarska nie mają pojęcia.

W codziennej praktyce i korespondencji ze światowymi autorytetami medycznymi towarzyszy mu zafascynowana medycyną i znająca języki szwagierka Augusta, która marzy, żeby zostać lekarką. Tymczasem zawód ten jest zarezerwowany wyłącznie dla mężczyzn. Kobiety nie mają wstępu na uniwersytety. Nobliwa kadra medyczna jest niechętna wszelkim reformom. Augusta znajduje jednak sposób, żeby wedrzeć się do zamkniętego dla kobiet grona uczniów Hippokratesa...

W powieści prawdziwe odkrycia światowej medycyny przeplatają się z osobistą historią rodzinną bohaterów, co pokazuje trudności, przed jakimi stawali polscy lekarze w drugiej połowie XIX wieku.

Z wielkim zainteresowaniem przeczytałam tę pozycję. Miałam wrażenie, że trzymam kolejną pozycję Jürgena Thorwalda. Czuje się wyraźnie, że autorka ma związki z medycyną. Swobodnie posługuje się terminologią, nieobca jest jej historia postępów w dziedzinie anestezjologii, położnictwa czy epidemiologii. Książkę czyta się jednym tchem.

dr hab. Anna Marek, historyczka medycyny

Ałbena Grabowska - Polka o bułgarskich korzeniach, specjalista neurolog z doktoratem z epileptologii. Do niedawna oddana wyłącznie pacjentom, od 2011 roku autorka powieści dla dorosłych i dzieci. Z upodobaniem sięga po różne gatunki literackie. Jest autorką sagi Stulecie Winnych, na podstawie której powstał popularny serial TVP, książki non-fiction Tam, gdzie urodził się Orfeusz, kryminału Ostatnia chowa klucz, książek przygodowych dla dzieci (cykl Julek i Maja), powieści psychologicznych: Coraz mniej olśnień, Lady M., Lot nisko nad ziemią, cyklu powieściowego Alicja w krainie czasów, dystopii dla młodzieży Nowy świat oraz powieści sensacyjnej Kości proroka (Marginesy 2018) i bestsellera Matki i córki (Marginesy 2019). Mieszka z trójką dzieci oraz trzema kotami w Brwinowie

Doktor Anna

`Doktor Anna. Uczniowie Hippokratesa. Tom 2` Ałbeny Grabowskiej zabierze czytelników do naukowego świata schyłku pozytywizmu. W drugiej części serii spotykamy doktor Annę pod koniec lat siedemdziesiątych XIX wieku, kiedy wraca po studiach ze Szwajcarii, aby w Warszawie otworzyć swoją praktykę lekarską.

Książka Ałbeny Grabowskiej to nie tylko świetny obraz epoki z perspektywy kobiety, ale również mnóstwo odniesień do postaci historycznych, które wywarły wielki wpływ na świat nauki i medycyny. Młoda lekarka ma kwalifikacje, by leczyć i pragnie to robić, jednak w tamtych czasach to nie wystarcza. Towarzystwo Lekarskie wita z otwartymi ramionami wyłącznie mężczyzn.

Mimo że wszechobecny brak higieny skutkuje licznymi chorobami i coraz więcej osób wymaga pomocy, doktor Anna musi starać się podwójnie, aby zacząć pracować w wybranym zawodzie. Powieść ukazuje niezwykle skomplikowany model epoki, w której znakami czasu stały się rozwój i liczne wynalazki, a jednocześnie wciąż nie zlikwidowano licznych uprzedzeń i obskurantyzmu.

O autorce

Ałbena Grabowska to znana polskim czytelnikom pisarka o bułgarskich korzeniach, będąca jednocześnie neurolożką. Większą część życia spędziła, zajmując się przede wszystkim pacjentami borykającymi się z padaczką, jednak od niemal dekady robi również karierę literacką. Jej najpopularniejszą publikacją jest saga `Stulecie winnych`, na podstawie której zrealizowano popularny serial.

Doktor Zosia

Kiedy doktor Zofia Nibużanka dostaje propozycję pracy w Szpitalu Ujazdowskim w Warszawie, nie waha się ani chwili. W wojskowej placówce medycznej z otwartością wita się lekarki i traktuje je na równi z mężczyznami. Dla Zofii jest to szansa, żeby doskonalić wiedzę i umiejętności na wielu prężnie się rozwijających oddziałach medycznych i w nowoczesnych pracowniach. Poznaje tajniki radiologii, neurologii, hematologii i innych specjalizacji, które w przyszłości pomogą jej stać się doskonałą pediatrą, chociaż w skrytości ducha marzy o chirurgii.

Pracę u boku najwybitniejszych specjalistów tamtych czasów przerywa wybuch wojny. Rzeczpospolita Ujazdowska - tak medycy nazywają swój szpital - funkcjonuje na bazie konwencji haskiej, ale jej regulacje są bezwzględnie łamane przez okupanta, a personel, zwłaszcza lekarze i pielęgniarki zaangażowani w konspirację, doświadcza wyjątkowego okrucieństwa wojny. Kadra oficerska zostaje wywieziona na Wschód i przepada bez wieści. Dopiero po latach świat usłyszy o Katyniu. Część lekarzy ginie w bombardowaniach, inni są wywożeni do obozów koncentracyjnych, zamykani w getcie albo torturowani w katowniach gestapo. Ocalali, a wśród nich doktor Zosia, starają się ratować pacjentów w warunkach urągających ludzkiej godności. Młodej lekarce jest tym trudniej, że jej mąż włącza się działania konspiracyjne oraz co chwilę docierają do niej złe wieści o losie najbliższych. Najgorsze przyjdzie jednak dopiero wraz z wybuchem powstania warszawskiego.

W powieści ożywa przedwojenna Warszawa - losy fikcyjnych bohaterów przeplatają się z prawdziwymi wydarzeniami, w których uczestniczyli wybitni artyści, politycy i naukowcy dwudziestolecia międzywojennego. W powieści, wzorem poprzednich części cyklu, zostały przedstawione sylwetki autentycznych gigantów medycyny, takich jak Zygmunt Freud, Alois Alzheimer czy Kazimierz Funk.

Doktor Zosia to ostatnia część cyklu Uczniowie Hippokratesa łączącego opowieść fabularną z przełomowymi wydarzeniami z historii medycyny.

Doktor Zosia to książka wyjątkowa. Losy głównej bohaterki przeplatają się tu z opowieścią o Szpitalu Ujazdowskim, który jeszcze nigdy nie został tak szeroko i szczegółowo opisany, a jego dzieje można określić `historią Polski w pigułce`. Ałbena Grabowska trylogią Uczniowie Hippokratesa dokonała rzeczy wielkiej - sprawiła, że historia medycyny uwolniła się z podręczników i stała się dostępna dla każdego. Po Thorwaldzie, który przybliżył dzieje światowej medycyny, Grabowska opisuje historię polskiej medycyny, i robi to tak, że nie sposób się oderwać.

Lek. Krzysztof Królikowski

Prezes Stowarzyszenia d. Szpital Ujazdowski



Ałbena Grabowska - Polka o bułgarskich korzeniach, neurolog z drugim stopniem specjalizacji i doktoratem. Kiedyś oddana wyłącznie pacjentom (szczególnie chorującym na padaczkę), od dziesięciu lat autorka powieści dla dorosłych i dzieci. Z upodobaniem sięga po różne gatunki literackie. Napisała między innymi sagę Stulecie Winnych - na podstawie której powstał popularny serial emitowany na antenie TV- oraz powieści obyczajowe: Kości proroka (Marginesy 2018) i Matki i córki (Marginesy 2019), a także Uczniów Hippokratesa - cyklu powieści z elementami historii medycyny, na który składają się tomy: Doktor Bogumił (Marginesy 2020) oraz Doktor Anna (Marginesy 2021). Mieszka z trójką dzieci oraz dwoma kotami i psem w Brwinowie.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Promocje: Dzień Babci i Dziadka
Kategoria: Literatura piękna,  Dla kobiet,  Powieść społeczno-obyczajowa,  Romans,  Pakiety,  książki dla babci,  książki na jesienne wieczory,  książki o obozach koncentracyjnych
Wydawnictwo: Marginesy
Oprawa: miękka
Okładka: pakiet
Rok publikacji: 2022
Wymiary: 220x145
Liczba stron: 1552
ISBN: 9788367406956
Wprowadzono: 23.11.2022

Ałbena Grabowska - przeczytaj też

RECENZJE - książki - Pakiet: Doktor Bogumił Tom 1/Doktor Anna Tom 2/Doktor Zosia Tom 3, Uczniowie Hippokratesa - Ałbena Grabowska

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

0/5 ( brak ocen )
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję: