"Jasno zdawała sobie sprawę z przepaści dzielącej ją, ubogą sierotę żyjącą na łaskawym chlebie u bogatych krewnych, od wielkiego pana, arystokraty, właściciela ogromnego majątku."
"Panna z Jaśminowa" to pierwszy tom cyklu "Kochankowie burzy", który liczy aż 11 tomów. Główną bohaterką tejże powieści jest Nina, która po stracie rodziców mieszka u wujostwa Borutyńskich. W jej historii można doszukiwać się delikatnych powiązań do Kopciuszka, co na pewno zauważy niejeden czytelnik.
Nina to młoda kobieta, piętnastolatka, na którą to już przyszedł czas, by wyjść za mąż. Borutyńscy chcą pozbyć się dziewczyny, znajdując jej męża, lecz ona jest zakochana w swoim krewnym, Aleksandrze Klonowieckim. Po cichu jej miłość do mężczyzny rozkwita, z dnia na dzień coraz to bardziej.
Książka skupia się nie tylko na historii młodej dziewczyny, która nieszczęśliwie jest zakochana w swoim krewnym, lecz na czasach, w jakich przystało jej żyć. Jak w Królestwie Polskim obywatele dążą do rewolucji domagając się swobód obywatelskich i reform. Nie brakuje tu krwawych scen, pełnych poruszenia wśród ludzi, którzy pragną dla siebie lepszej przyszłości, wyzwolenia spod władz zaborcy.
Nina, mimo iż nie miała łatwego dzieciństwa, mieszka kątem u wujostwa, to ma ambitne plany na swoje życie. Chciałaby wyjść za mąż z miłości, żyć w dostatku. Jak na czasy dziewiętnastowieczne przystało, kobiety nie miały za wiele do powiedzenia w sprawie zamążpójścia. Po debiucie na salonach, spływają korzystne oferty, lecz czy Nina się ugnie i gorące uczucie zakopie głęboko w sercu?
Całkiem autentycznie została oddana XIX-wieczna etykieta. Zachowania dworskie, tańce, dialogi, rozrywki, potrawy - to wszystko pachnie czasami, których nie mamy możliwości posmakować. Trzeba przyznać, że Elżbieta Gizela Erban nadała taki klimat, jakby sama przeżyła wydarzenia z kart "Panny z Jaśminowa". Jestem pod ogromnym wrażeniem.
Historię Niny poznajemy z pozycji obserwatora, a tu naprawdę dużo się dzieje. Przedstawione są przede wszystkim te brzydkie charaktery, które wprowadzają zamęt do życia innych ludzi. Autorka postarała się, by wciągnąć czytelnika w życie tytułowej "Panny z Jaśminowa" i zagłębiać się w intrygę, którą tak świetnie uknuła. Chciałoby się napisać więcej o tym, co skrywa książka, jednak warto tę przygodę przeżyć samemu.
Jest to powieść historyczna, obyczajowa z subtelnym wątkiem romansu, który dodaje smaku całości. Jak dla mnie jest to świetne połączenie, by powstała całkiem interesująca powieść. Myślę, że znajdzie się spore grono czytelników, które zachwyci się piórem Autorki.