SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Partyzanci (twarda)

Wydanie zbiorcze (tom 1)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Taurus Media
Oprawa twarda
Liczba stron 128
  • Wysyłamy w 2 - 3 dni + czas dostawy
  • IPP kod Lato25 produkty

Opis produktu:

Niniejsza książka jest pierwszym z trzech tomów zbiorczego wydania Partyzantów. W dodatkach, które znajdą się w poszczególnych tomach, pojawi się wiele artykułów, zdjęć, szkiców i informacji o Julesie, artyście, oraz jego licznych innych dziełach.

Partyzanci byli początkowo publikowani w byłej Jugosławii co tydzień na ostatniej stronie pisma "Svijet" (Świat) i dopiero potem wydane zostały pełne epizody. Opowieści o jugosłowiańskich partyzantach mają miejsce w latach 1943 - 1944 roku, a głównymi bohaterami są major Dragon i partyzantka Skierka.

W tym tomie znalazły się epizody:
Konwój do El-Shatt
Sektor F-4
Żelazna brama
Oddział dywersyjny "Y"
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Komiks,  Historyczny
Wydawnictwo: Taurus Media
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wymiary: 215x285
Liczba stron: 128
Wprowadzono: 02.06.2015

RECENZJE - książki - Partyzanci, Wydanie zbiorcze (tom 1) - PRACA ZBIOROWA

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.4/5 ( 7 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    2
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Froszti

ilość recenzji:1160

14-11-2023 10:07

Đorđe Lebović to niezwykle ceniony na Bałkanach (Serbia) dramatopisarz i scenarzysta filmowy. Człowiek, spod którego pióra wyszło wiele scenariuszy nagradzanych filmów wojennych. Nie można więc wyobrazić sobie lepszego twórcy historii o partyzantach z okresu II Wojny Światowej. Już na wstępie recenzji trzeba ponadto napisać, że w niezwykły sposób udało mu się przełożyć filmowe doświadczenie (filmy lat 60/70) na papier, oferując tym samym czytelnikowi porcję intensywnych popkulturowych doznań.

Seria dostępna jest u nas w formie trzech tomów zbiorczych. W albumie Partyzanci tom 1 czekają na czytelnika cztery historie skupiające się właśnie na walce z Niemieckim okupantem. Akcja rozgrywa się tu w latach 1943-44, ukazując głównie losy dwójki bohaterów. Majora Dragona (brytyjskiego komandosa) wysłanego na Bałkany i wspierającą go piękną partyzantkę Skierkę.

Może brzmieć to troszkę sztampowo i nie ma co ukrywać, że właśnie tak jest. Poruszana tu II Wojenna tematyka nie oznacza bowiem, że dzieło należy traktować jako pozycję ściśle historyczną. Owszem autor sięga po pewne (drobne) fakty, ale w głównej mierze komiks to sensacyjno-wojenna dawka prostej rozrywki. Już pierwsza z historii doskonale prezentuje wspomniany filmowy wydźwięk, przypominając klasykę kina wojennego pokroju ?Dział Navarony? (dalej jest tylko lepiej).

Mocna akcja rozlewa się więc na wszystkie strony komiksu, zapewniając czytelnikowi porcję intensywnych doznań. Decydując się przeczytać ten tytuł, trzeba być jednak gotowym na pewną dozę uproszczeń czy nawet odrobinę propagandy (gdzie strony konfliktu są jasno podzielone na dobro i zło). Nie umniejsza to moim zdaniem jakości tytułu, po prostu trzeba być świadomym, po jaki rodzaj pozycji się sięga.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Michał Lipka

ilość recenzji:1989

brak oceny 12-01-2017 17:46

KOMIKSOWA PARTYZANTKA

Oto komiks, który spodoba się miłośnikom klasycznych filmów wojennych i powieści w stylu Alistaira MacLeana. Na wskroś europejska seria opowieści o jugosłowiańskich partyzantach przenosi nas w czasy drugiej wojny światowej podane w przygodowo-sensacyjnej otoczce. I chociaż niczym nie zaskakuje, czyta się ją naprawdę przyjemnie.

Koniec roku 1943. Po kapitulacji Włoch, siły alianckie zbliżają się do Półwyspów Apenińskiego i Bałkańskiego, co wywołuje obawy Niemiec przed atakiem z flanki. Ważnym miejscem na strategicznej mapie jest wyspa Vis, na której znajdują się m.in. partyzanckie bazy, port handlowy, centrala służb wywiadowczych i obóz dla rannych. Naziści chcą przejąć nad nią kontrolę, a by to się udało zamierzają wykorzystać sprzyjające im okoliczności. Uchodźcy z Vis mają bowiem zostać przetransportowani do El-Shatt, a ich eskortą zajmą się brytyjskie okręty wojenne. Atak na konwój nie tylko osłabi siły przeciwników, ale także będzie znakiem do rozpoczęcia akcji desantowej. Tymczasem alianci przygotowują swój własny plan wciągnięcia wojsko niemieckich w zasadzkę, poprzez sprowadzenie ich na Bałkany. Obie strony konfliktu zdają sobie sprawę z działań wrogów i za wszelką cenę chcą wmanewrować siebie nawzajem. Przed majorem Dragonem, partyzantką Skierką i ich towarzyszami stoi nie lada wyzwanie. Szczególnie, że w drużynie może być zdrajca?

?Partyzanci? to komiks napisany z iście filmowym zacięciem, ale nic w tym dziwnego. Odpowiedzialny za scenariusz Đorđe Lebović pracował przede wszystkim jako scenarzysta filmowy, spod ręki którego wyszły takie obrazy, jak ?Walter broni Sarajewa?, ?Przeprawa? czy ?Partyzancka eskadra?. Zna się (a właściwie znał, zmarł bowiem w 2004 roku) na rzeczy i potrafi opowiadać niezłe historie. Wprawdzie cztery opowieści o partyzantach, jakie złożyły się na ten tom nie zaskakują, ale są sprawnie poprowadzone i skrojone w sam raz pod kinowe czy telewizyjne adaptacje. Zresztą otwierający album ?Konwój do El-Shatt? pierwotnie miał być filmem właśnie ? niestety brak funduszy przerwał zdjęcia, a potem Lebović został zaangażowany w pisanie serii komiksowej na potrzeby nowo powstałego magazynu "Eppo".

Jednakże prawdziwą gwiazdą ?Partyzantów? nie są fabuły, a znakomite ilustracje w wykonaniu Julio ?Julesa? Radilovića. Chorwacki artysta operując czystą, realistyczną kreską, stworzył wpadającą w oko, pełną detali szatę graficzną. Klasyczną dla europejskiej szkoły, ale przez to niezawodną i doskonale nadającą się do tego typu historii. Dobrze podkreśla ją delikatna, choć barwna paleta, a całość robi naprawdę pozytywne wrażenie.

I chociaż fabularnie jest dość prosto, ?Partyzanci? warci są polecenia. Najbardziej spodobają się wprawdzie miłośnikom klasycznych wojennych opowieści, ale znajdą swoich odbiorców także wśród innych grup. Poza tym całość dzięki swojemu przygodowemu charakterowi nadaje się również dla młodszych czytelników, a brak propagandowego wydźwięku, mimo powstania w czasach komunizmu, tylko bardziej optymistycznie nastraja do albumu. Dodajcie do tego znakomite wydanie i porcję dodatków wraz z historią powstania serii i otrzymacie naprawdę dobry komiks.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?