SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Patoposłuszeństwo

Jak szkoła, rodzina i państwo uczą nas bezradności i co z tym zrobić?

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Znak
Data wydania 2022
Oprawa miękka
Liczba stron 304
  • Wysyłamy w 2 - 3 dni + czas dostawy
  • Darmowa dostaw z Inpost Pay produkt

Opis produktu:

Epoka buntu zaczyna się właśnie teraz Czy wiesz, że słowa `dom` i `dominacja` mają ten sam rdzeń, a łacińska familia (rodzina) pochodzi od słowa famulus oznaczającego niewolnika?
Czy wiesz, że praktyki wychowawcze wykorzystywane dziś w szkołach i przedszkolach mają swój początek w badaniach nad zachowaniami i tresurą zwierząt? Czy wiesz, że na każdym etapie życia jesteśmy uczeni bezmyślnego patologicznego posłuszeństwa?

System, w którym tkwimy od narodzin, wmawia nam, że dla naszego dobra musimy się mu podporządkować. Ograniczyć pewnymi ramami swoją wyobraźnię, nie wychylać się, nie odzywać bez pytania. Im dłużej w nim tkwimy, tym bardziej przyzwyczajamy się do tego, że tak musi być.
Zaczynamy wierzyć, że takie posłuszeństwo jest normalne i naturalne. A co, jeśli wcale tak nie jest? Co jeśli rządząca naszym światem ekonomia oparta jest na XIX-wiecznych spostrzeżeniach, które już dawno zostały podważone? Co jeśli szkoła ma za zadanie nauczyć nas między innymi akceptowania różnych form przemocy systemowej, jakie spotkamy w dorosłym życiu? Co jeśli katastrofy klimatyczne, kryzys gospodarczy, ogólnoświatowa pandemia i konflikty zbrojne to efekty bezrefleksyjnego powielania wzorców wymyślonych przeszło 200 lat temu i mających na celu stworzenie społeczeństwa całkowicie podległego sprawującym władzę?

Mikołaj Marcela pokazuje, że nie jesteśmy skazani na trwanie w tym systemie. Już dziś są dostępne alternatywne opcje. Musimy tylko znaleźć w sobie odwagę, by się na nie zdecydować. Kiedyś zostaliśmy nauczeni, że świat musi wyglądać tak, jak wygląda. Teraz przyszedł czas, by się tego oduczyć.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwa: Znak
Kategoria: Nauki społeczne,  Socjologia,  Poradniki
Wydawnictwo: Znak
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2022
Wymiary: 140x205
Liczba stron: 304
ISBN: 9788324064977
Wprowadzono: 19.08.2022

RECENZJE - książki - Patoposłuszeństwo, Jak szkoła, rodzina i państwo uczą nas bezradności i co z tym zrobić? - Mikołaj Marcela

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 3 oceny )
  • 5
    3
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Katarzyna

ilość recenzji:2

28-08-2022 15:15

Książka Mikołaja Marcela ?Patoposłuszeństwo. Jak szkoła, rodzina i państwo uczą nas bezradności i co z tym zrobić?? pobudza do zastanowienia i przemyślenia wielu aspektów naszego życia i funkcjonowania. Jest niczym wstrząs, ukazuje całkiem odmienną perspektywę patrzenia na szkoły, społeczeństwo, państwo, rodzinę, środowisko czy ojczyznę. I tu właśnie wypełnia swój cel ? zmusza do przemyślenia naszego życia i zachęca do wprowadzenia zmian. Zmian będących kolejnym ulepszeniem naszego świata.

Książkę czyta się bardzo przyjemnie. Napisana jest przystępnym językiem. Autor w swoich przemyśleniach i analizach odnosi się do wielu światowej sławy autorytetów w dziedzinie ekonomii, psychologii, pedagogiki czy filozofii.

Mikołaj Marcela ukazuje jak państwo i instytucje mu podlegające uczą nas posłuszeństwa. Przedstawia jak zabija się naszą kreatywność, podporządkowuje zasadą i tworzy z nas konformistów niszczących środowisko. Co najciekawsze ukazuje również drogi wyjścia z patoposłuszeństwa. A podstawą tego jest nasza świadomość i umiejętność nie poddawania się (buntowania się) działaniom systemów.

Zmiana zaczyna się od nas. Żaden superbohater nie ulepszy naszego świata. Uważam, że każdy powinien zapoznać się z tą publikacją. W wielu aspektach wywoła ona pewnie wewnętrzny sprzeciw w odbiorze czytelnika, ale tym zmusza do myślenia, a z konfliktów wychodzą kompromisy, a kompromisy ulepszają otoczenie.

Czy recenzja była pomocna?