?Książka ta opowiada dzieje Persów od czasu ich przybycia na Wyżynę Irańską, około 1000 roku p.n.e., do roku 330 p.n.e., kiedy ich potężne państwo zostało zdobyte i zduszone silną ręką Aleksandra Macedońskiego.?
Niezwykła podróż w czasie, do starożytności, perskiej historii, opowiedzianej nie, jak to zwykle bywa materiałami dawnych greckich wrogów, ale poprzez irańskie osiągnięcia i świadectwa istnienia. Lloyd Llewellyn-Jones zaproponował nieco inne niż zazwyczaj spojrzenie na cywilizację Persów, oddając im wiodący głos, poprzez odkrycia archeologiczne, dzieła sztuki, inskrypcje. Sprawił, że stali się bardziej zrozumiali, barwniejsi i pełniejsi poprzez odkrywanie ich przeszłości. Czasami miało się wrażenie, że autor nazbyt wierzył w perskie źródła i zdecydowanie odrzucał greckie, które mogły zapewnić równowagę i komplementarność wiedzy o historii Persów, ale kryła się za tym wyjątkowa achemenidzka admiracja. Książka niesamowicie wciągała, dostarczała znanej wiedzy, ale za sprawą naświetlenia z innego ujęcia faktów przybliżała interesujące aspekty perskiego imperium. Fascynujące, jak bardzo perskie imperium rozwinęło się, jakimi wartościami się kierowało, jak błędnie było oceniane przez nieprzyjaciół.
Imponujące wspaniałe wojskowe przedsięwzięcia, wciągające dzieje achemenidzkiego rodu, zaskakujący dorobek wyrafinowanej kultury, złożony obraz życia społecznego, majestatycznej władzy i okazałej potęgi gospodarczej, ogromny wkład w rozwój światowej cywilizacji. Autor oprowadzał po narodzinach pierwszego imperium starożytności, omawiał jego funkcjonowanie, okres stabilności, szczytowej potęgi, schyłku i zapomnienia. Teispes, Cyrus I, Kambyzes I, Cyrus II, Makbyzes II, Bardija, Dariusz I, Kserkses I, Artakserkses I, Kserkses II, Sogdianos, Dariusz II, Artakserkses III, Artakserkses IV, Dariusz III. Wypaczony przez zachodnią opinię obraz Iranu stawiał w nowym świetle praźródła, w tym rozległość i wielokulturowość imperium, zbiór barwnych historycznych postaci, sposób traktowania światopoglądu podbijanych ludów. Zebrany materiał robił wrażenie, dawał wyobrażenie, proponował literaturę uzupełniającą i zachęcał do dalszych dociekań. Publikacja zawierała pomocne mapy, ilustracje, zdjęcia, drzewo dynastyczne, listę królów, arystokratów, kobiet, dworzan, urzędników i cudzoziemców, indeks i wyjaśnienia skrótów.
Opinia bierze udział w konkursie