Opis produktu:
Pisarze, jak wszystko inne, przychodzą i odchodzą. Niektórych zatrzymujemy na chwilę, innych na całe życie - pisze Rylski w tomie szkiców poświęconych swoim fascynacjom literackim. Zaglądamy do Rosji Turgieniewa i Błoka, na Sycylię, gdzie Iwaszkiewicz kończył Panny z Wilka, do Oranu z Camusowskiej Dżumy, śledzimy losy Capote'a, Hemingwaya. Rylski zaskakuje i... prowokuje. Po wyznaniu, że lektura Śniadania u Tiffanny'ego to jedna z jego najważniejszych przygód, nie zostawia na powieści przysłowiowej suchej nitki. Opowiada też o magicznym wpływie fizjonomii pisarzy na ich twórczość. Wspaniały, precyzyjny język i niepowtarzalny, osobisty klimat - wyjątkowa książka!
'Rylski tworzy własny kanon pisarzy i postaci literackich, nie kieruje się jednak przy tym ich rzekomą obiektywną wielkością albo istotnością. Chodzi tu o coś innego: o więź, jaka potrafi się wytworzyć między życiem a tekstem, a która - z grubsza - polega na tym, że literatura potrafi naszą biografię oświetlić, wytłumaczyć, ale też bezczelnie wyśmiać i skompromitować, potrafi być i mądra, i głupia - naszą mądrością i głupotą. Dla Rylskiego książki są jak ludzie, ze wszystkimi ich zaletami i wadami. Jak przyjaciele, których się traci i zyskuje. Jak miłości, które goją się i zostawiają krzywo zrośniętą bliznę.'
Piotr Kofta, Dziennik, styczeń 2009
Eustachy Rylski - urodził się 18 listopada 1944 r. w Nawojowej koło Nowego Sącza. Prozaik, dramaturg, scenarzysta. W 1984 roku, już jako 40-latek, wydał debiutancki dyptyk powieściowy Stankiewicz. Powrót, bardzo dobrze przyjęty przez krytykę i publiczność. Powieść Stankiewicz otrzymała nagrodę za debiut roku 1984 tygodnika Literatura. Wydany w 1987 r. zbiór opowiadań Tylko chłód wyróżniono Warszawską Premierą Literacką.
W latach 1985-1990 drukował fragmenty prozy w Miesięczniku literackim, Kulturze (warszawskiej), Literaturze. Z miesięcznikiem Dialog współpracuje od początku lat 90., tam opublikował m.in. Chłodną jesień, Nettę, Co nie jest snem. W latach 1990-2001 współpracuje z Teatrem TV, a także pisze scenariusze filmowe.
Człowiek w cieniu był powrotem Rylskiego do dłuższych form prozatorskich i został uhonorowany nagrodą im. J. Mackiewicza. Kolejna powieść Warunek (2005) została uznana za jedną z najważniejszych powieści ostatnich lat. Spośród wielu nagród, jakie otrzymał za nią autor są; Fenomen roku 2005 tygodnika Przekrój, nagroda Warszawskiej Premiery Literackiej za wrzesień 2005, a także książka roku Magazynu Literackiego Książki. Ta powieść znalazła się również w finale nagrody Nike 2006.
Do dorobku Eustachego Rylskiego nalezy również zaliczyć wydany w 2007 r. zbiór opowiadań Wyspa oraz najnowszy wybór szkiców o literaturze -
Po śniadaniu (2009).
Produkt wprowadzony do obrotu na terenie UE przed 13.12.2024