Fascynująca, bardzo ciekawie napisana książka dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Przyprawi o szybsze bicie serca wszystkich miłośników kolei. A dzieci, które jeszcze nie odkryły w sobie pasji do pociągów, z łatwością rozkocha w tych niezwykłych maszynach.
Myślicie, że w czasach wszechobecnych samochodów i licznych linii lotniczych, pociągi to przestarzały i niemodny środek transportu? Nic bardziej mylnego! Pociągi wciąż, każdego dnia, przewożą niezliczoną ilość towarów i miliony pasażerów. Wszystko wskazuje też na to, że to właśnie do nich będzie należeć przyszłość czystego i ekologicznego transportu.
Dzięki tej pięknie wydanej nowości Wydawnictwa Kropks poznacie niezwykłą drogę, jaką przebyły (a właściwie przejechały) pociągi przez ostatnie 200 lat. Przeczytacie, jak powstały, jak zmieniały się ich rozwiązania techniczne i jak powstawała sieć kolei, oplatająca obecnie niemal cały świat. Odkryjecie, jak ogromny wpływ miały na rozwój cywilizacji. Jak zmieniły przemysł, umożliwiły migracje na szeroką skalę oraz dały początek nowym rozwiązaniom inżynieryjnym.
Obok bogatej, niezwykle przystępnej warstwy historycznej, otrzymacie też cały wagon, zapadających w pamięć ciekawostek. Wiecie, że przez nowojorski Grand Central Terminal każdego dnia przewija się 750 tys. osób?! A japoński pociąg Shinkansen, rozwijający prędkość 220 km/h, jest tak punktualny, że jego opóźnienie mierzy się w sekundach, a nie w minutach?! Albo to, że w Kazachstanie znajduje się niezwykła sieć kolejowa, zaprojektowana do transportu całych statków kosmicznych? I to z budynku montażowego wprost do wyrzutni, gdzie zaczynają swoją podróż do gwiazd! Z kolei w Australii jeździł najdłuższy pociąg towarowy, który liczył ponad 7 km (miał 682 wagony i 8 lokomotyw)! Niesamowite, prawda?!
Świetna jest ta pozycja! Doskonale wyczerpująca temat. Znajdziecie tu i przeszłość i przyszłość kolei. Odniesienia do kultury, architektury i światowej historii. Kolejowe rekordy i przydatny słowniczek. Do tego nowoczesne ilustracje, rewelacyjnie dopełniające całość.
Jeśli szukacie świetnej, popularnonaukowej pozycji, gorąco polecam!
Opinia bierze udział w konkursie