SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Porzuciłam islam, muszę umrzeć

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Data wydania 2022
z serii Niewolnicy
Oprawa miękka
Liczba stron 336
  • Wysyłamy w 24h - 48h
  • Promocja InpostPay BW

Opis produktu:

Straciła wiarę w Boga, teraz może również stracić za to życie. Wstrząsająca opowieść Saudyjki, która za odrzucenie islamu została skazana na śmierć. Farita od dziecka była ciekawa świata i zadawała wiele pytań dotyczących religii, w której ją wychowywano. W przeciwieństwie do większości grzecznych i cichych muzułmańskich dziewczynek, ku irytacji jej pobożnych bliskich i nauczycieli, wiecznie dociekała prawdy. Nie zadowalały jej cytowane w odpowiedzi fragmenty Koranu. Wręcz przeciwnie, rodziły jeszcze więcej pytań. Kwestionowanie słów proroka nie jest w jednak Arabii Saudyjskiej bezpiecznym zajęciem. Wątpliwości spowodowały, że nie była w stanie utrzymać wiary w przedstawiany przez islam porządek świata. Musiała uciekać ze swojego kraju. Odrzucając wiarę, automatycznie sprowadziła na siebie wyrok śmierci, ale zanim orzeczono go oficjalnie, nakaz uśmiercenia Farity wydał jej własny ojciec. Jej brat podjął się jego wykonania. Przez wiele lat Farita ukrywała się w Europie. Kiedy dowiedziała się o śmierci ojca, odetchnęła z ulgą, ale przedwcześnie... Teraz nikt już wyroku na nią nie odwoła. Poruszająca, trzymająca w napięciu i niestety prawdziwa historia jednej z wielu kobiet, które za swoje prawo do wolności zapłaciły wysoką, a czasami najwyższą cenę. Marcin Margielewski - pracował jako dziennikarz radiowy, prasowy i telewizyjny. Przez dziesięć lat podróżował, mieszkając między innymi w Wielkiej Brytanii, Dubaju, Kuwejcie i Arabii Saudyjskiej. Był dyrektorem kreatywnym kilku światowych marek. Autor bestselerowych książek: `Jak podrywają szejkowie` (2019), `Była arabską stewardesą` (2019),`Zaginione arabskie księżniczki` (2020), `Tajemnice hoteli Dubaju` (2020), `Urodziłam dziecko szejka` (2020), oraz trzytomowej serii `Niewolnicy` (2021).
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwa: Prószyński
Kategoria: Literatura piękna,  Powieść biograficzna,  Powieść społeczno-obyczajowa
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2022
Wymiary: 140x205
Liczba stron: 336
ISBN: 9788382343533
Wprowadzono: 10.03.2022

Marcin Margielewski - przeczytaj też

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - książki - Porzuciłam islam, muszę umrzeć - Marcin Margielewski

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 4 oceny )
  • 5
    4
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

czytac.lubie

ilość recenzji:1

8-06-2022 19:00

Wiemy z mediów jaka jest rola kobiet w islamie. W "Porzuciłam islam, muszę umrzeć" czytamy historię kobiety, która nie zgadza się z takim życiem saudyjek, z takim traktowaniem przez ojców, mężów, braci. Mamy XXI wiek, a przeciwstawianie się religii grozi śmiercią. To poruszająca historia Saudyjki, która porzuciła swoją religię.

Ta książka powstała na podstawie wywiadu z kobietą, która nie godzi się na życie w Arabii Saudyjskiej. Kto odrzuca wiarę w tym kraju, naraża się na śmierć. Najgorsze jest to, że wyrok wydał ojciec, a brat podjął się go wykonać.

Farita, to o niej jest ta książka. Autor spotkał się z bohaterką w jednym z europejskich krajów. Sama nie podała informacji gdzie mieszka, nawet swojego imienia. Wybrała tylko pseudonim. Nie ma żadnych szczegółów, które by mogły naprowadzić do niej jej prześladowców.

Dla mnie była to ciekawa historia. Zachęcam do lektury!

Czy recenzja była pomocna?

woman_kinga

ilość recenzji:1

21-02-2022 21:45

To prawdziwa historia pewnej dziewczynki a później kobiety, która urodziła się w Arabii Saudyjskiej. Bohaterka przyjęła imię Farita. Historia opowiada jej historię od czasów dzieciństwa, kiedy jako mała dziewczynka wychowywała się w bardzo wierzącej rodzinie, wręcz ortodyksyjnej.
Historia ta jest przerażająca. Mamy XXI wiek a radykalizm dalej istnieje w krajach arabskich. Farita jako dziecko była wierząca, ale z czasem zaczęła wątpić i zadawać niewygodne pytania. Będąc na wycieczce w Londynie, zobaczyła jak można żyć inaczej. Bez ograniczeń, po swojemu. Pokochała to życie. Nie chciała wracać do domu ale musiała. Gdy wyszło na jaw, że wyrzekła się wiary ojciec wydał na nią wyrok śmierci.

Lubię czytać książki o krajach arabskich. Jednak za każdym razem, nie mogę pojąć czemu robią takie krzywdy kobietom. Kobieta jest tam człowiekiem gorszego sortu. Nie każdy mułzumanin jest zły, wiadomo że niektórzy są coraz bardziej nowocześni ale niestety radykałowie również istnieją.
Czytając tą historię doceniam, że żyje w Europie.
Polecam Wam spojrzeć na świat z innej perspektywy.

Czy recenzja była pomocna?

Biblioteczka Asi

ilość recenzji:1

20-02-2022 14:41

Dzień dobry Moliki! Czy jest tu ktoś kto fascynuje albo po prostu interesuje się kulturą Bliskiego Wschodu? Albo po prostu po ludzku lubi poczytać wstrząsające historie nacechowane odmiennymi od naszych kulturami?

Zapewne wielu z Was czytało już coś Marcina Margielewskiego. Wydał on już dosyć sporo książek opowiadających o losach mieszkańców Bliskiego Wschodu. Ja przyznam Wam się, że przeczytałam właśnie pierwszą moją książkę jego autorstwa. Wcześniej czytałam książki Laili Shukri, które opowiadają z historie tych samych regionów. Nie jestem fascynatką ? przyznam się, ale jestem w dalszym ciągu osobą, którą takie historie potrafią zaciekawić.

Tym razem dałam szansę twórczości Marcina Margielewskiego zaczynając moją przygodę z jego najnowszą książką ? Porzuciłam Islam, muszę umrzeć.

Wow, historia opowiedziana w tej książce jest wprost wstrząsająca. Przerażająca. Tę książkę czyta się z wstrzymanym powietrzem. Wprost nie można uwierzyć, że ta historia jest prawdziwa. Ba! Że takie historie o losy kobiet na Bliskim Wschodzie to codzienność, nic nadzwyczajnego, dla nich dzień jak co dzień.

Niewyobrażalne jest dla mnie, ile cierpienia musiała znieść bohaterka tej książki, by dotrzeć do miejsca, w którym jest dzisiaj. A co najgorsze ? jej koszmar w dalszym ciągu trwa. Prawdopodobnie nigdy się nie skończy.

Książka, jako reportaż, napisana jest w bardzo fajny sposób. Marcin Margielewski oddaje swojej rozmówczyni całą książkę, by ta mogła opowiedzieć w niej swoją historię z perspektywy pierwszoosobowej. Bardzo fajnie i szybko czyta się tak skonstruowany reportaż, przez co czasem nawet można zapomnieć o tym, że to w dalszym ciągu jest reportaż, wywiad, opowieść prawdziwej osoby a nie narracja wymyślonego przez Margielewskiego bohatera. Z jednej strony można dzięki temu zdystansować się od tego cierpienia, z drugiej strony uważam, że nie można zapomnieć o tym, że nasza bohaterka jest prawdziwym człowiekiem ?z krwi i kości, a przede wszystkim ze strachu, uczuć i potrzeby bezpieczeństwa.

Bardzo Wam polecam tę książkę, a sama czuje się bardzo zachęcona do sięgnięcia po inne dzieła Margielewskiego. A jest w czym przebierać!

Czy recenzja była pomocna?

Kocie bajki

ilość recenzji:4

7-02-2022 10:22

"Porzuciłam Islam, muszę umrzeć" to już trzecia książka z serii reportaży margielewskim którą czytałam i jak zwykle jestem pod wrażeniem emocji przelewających się przez strony i sposobu pisania autora, który sprawia, że historię tę pochłania się jak powieść. To trochę tak jakby autor zbierał wspomnienia swoich bohaterów i przelewał je na papier w postaci dziennika, który prowadzi nas przez często dramatyczne i trudne dla nas, europejczyków do zrozumienia sytuacje.
__
Tym razem bohaterką jest Farita (imię jest zmyślone dla bezpieczeństwa kobiety) która jest byłą muzułmanką i pochodzi z Arabii Saudyjskiej. Tam wiara jest najważniejsza, a najgorszym grzechem jej porzucenie. Farita decydując się na taki krok musiała uciekać z kraju, przed gniewem nie tylko społeczności ale i najbliższych - ojca i brata.
__
Nieoczekiwany przyjazd kuzyna zaczyna zmieniać spojrzenie Farity na świat. Ciekawska dziewczynka zadaje wiele pytań, w tym takie podważające wiarę co nie jest dobrze widziane w szkole a tym bardziej domu. Szereg zdarzeń, często smutnych i z jej punktu widzenia bardzo niesprawiedliwych (historia jej siostry), a także wakacyjny wyjazd doprowadza do tego, że w końcu przyznaje się sama przed sobą że nie ma w niej wiary. Jednak wie, że obwieszczenie tego w jej kraju jest równoznaczne z wyrokiem śmierci. Aby żyć w zgodzie ze sobą, musi zniknąć, jednak nie jest to takie proste..
__
Co ciekawe, Farita pokazuje też wiele pozytywnych aspektów czy cech np swego ojca czy życia jakie wiodła jeszcze jako przykładna muzułmanka. Hidżab czy abaja nie jest karą czy dramatem, często kobiety noszą go z radością i dumą. Jej ojciec naprawdę kochał matkę, a małżeństwo swego brata z kobietą z USA przyjął ze spokojem. Ba, nawet ją bardzo lubił. Jednak gdy przyszło o jego własne dzieci i brak zgodności z oryodoksyjną wiarą stał się despotą i.. katem.
__
Przerażające jest, że wiara, która powinna być samym dobrem i miłością staje się dla niektorych narzędziem i wymówką do tyranii, upodlenia czy terroryzowania innych.
...

Czy recenzja była pomocna?