SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Postdobrobyt. Przyczyny i skutki kryzysu Europy

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Von Borowiecky
Oprawa miękka
Liczba stron 166

Opis produktu:

Ponad dwadzieścia pięć lat temu, a więc jedno pokolenie wstecz, ukazała się książka Francisa Fukujamy, w której wieścił on koniec historii, jaki - jego zdaniem - przyniósł upadek komunizmu w krajach Europy środkowej i wschodniej oraz w ZSRR (było kiedyś takie państwo, które miało istnieć wiecznie, a stopniowo, poprzez podbój pokojowy i militarny, obejmować ludy i lądy całego świata - dziś jego następcą jest - z konieczności bardziej terytorialnej, ale i po części mentalnej - Rosja). Na pierwszy rzut oka słabszym umysłom mogło się wydawać, że po upadku klasycznej wersji marksizmu-leninizmu rozpocznie się wiecznotrwały okres pokojowej rywalizacji i rosnącego w jej wyniku bogactwa narodów. Trochę bystrzejsze umysły zwracały jednak już wówczas uwagę, że próżnia po ZSRR jest czysto teoretyczna, a w praktyce różni ambicjonerzy będą próbowali ją wypełnić. Tak rzeczywiście było. Jeszcze ZSRR porządnie się nie rozpadł, a już Saddam Husajn najechał Kuwejt, zmierzając do skupienia w swych rękach i pod swoją władzą ogromnej większości złóż ropy, aby... podyktować importerom, czyli przede wszystkim Zachodowi, odpowiednio wysokie ceny. Historia więc nie skończyła się ani wtedy, ani później... Współczesne państwa należące do kręgu tzw. cywilizacji zachodniej zadłużają się coraz bardziej, mimo klęski Saddama, mimo rozwoju nowych technologii, mimo wzrostu gospodarczego, coraz bardziej zresztą iluzorycznego, ale jednak tu i ówdzie np. w Polsce, dającego się jeszcze zauważyć, np. w nowych drogach, mostach, estakadach, nawet wieżowcach. Generalnie jednak długi są coraz większe, przyrost naturalny coraz mniejszy, poziom wykształcenia coraz niższy, aspiracje za to i apetyty wyborców coraz większe..., a możliwości państw coraz mniejsze. Dokąd to prowadzi, czym się skończy i kiedy? Wreszcie - co nie jest bez znaczenia - kto i co odpowiada ze ten stan rzeczy? Być może po erze `końca historii` nastąpiła era `płynnej rzeczywistości` i beztroski wolnej od odpowiedzialności, ale i ona dobiega końca, i to w błyskawicznym tempie. W Polsce tempo to można śledzić patrząc na zegar zadłużenia publicznego... Gdyby na jego miejscu umieścić zegar odmierzający tempo zadłużania się całego Zachodu, cyfry zmieniałyby się prawdopodobnie tak szybko, że tylko zmianę pierwszych w szeregu oko ludzkie byłoby w stanie uchwycić. Rosnące zadłużenie to nie jest jednak jedyna, ani nawet naczelna przyczyna kryzysu Europy... O tym, co nią jest, co przyczynuje koniec Europy i czy da się go uniknąć, czy da się w starą Europe na nowo tchnąć życie - jest ta niezwykła, napisana prostym i zrozumiałem językiem, mimo że o sprawach nieraz trudnych i skomplikowanych, książka. Nie wyszła, Bogu dzięki, spod ręki humanisty. Jej autor, wykładowca Politechniki Warszawskiej, wybitny informatyk, ale i ekonomista, to niewątpliwie umysł ścisły. Nie pisze długich, nudnych bajek, ale w bajeczny sposób wskazuje na istotę problemu, bo po prostu WIE...
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Nauki społeczne,  Polityka
Wydawnictwo: Von Borowiecky
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wymiary: 145x205
Liczba stron: 166
ISBN: 978-83-60748-45-9
Wprowadzono: 09.01.2014

RECENZJE - książki - Postdobrobyt. Przyczyny i skutki kryzysu Europy - Paweł Wawrzyński

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.6/5 ( 11 ocen )
  • 5
    10
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    1

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

paw

ilość recenzji:118

brak oceny 15-10-2015 11:31

"Postdobrobyt. Przyczyny i skutki kryzysu Europy" książka autorstwa Pawła Wawrzyńskiego to swego rodzaju próba odpowiedzi na obecną sytuację geopolityczną. Autor dotyka w swoim debiucie publicystycznym szeregu istotnych spraw zarówno ekonomicznych, kulturowych jak i politycznych. Zarysowuje ramy w obrębie, których stara się w jak najprostszy sposób wyjaśnić jaka była geneza globalnego kryzysu finansowego. Jak działa Unia Europejska i jakie stoją przed nią ?niezwykle ważne- kwestie do rozwiązania. Warto zwrócić uwagę, że Europa nie ma już tej dynamiki co niegdyś, to Stany Zjednoczone kuszą intratnymi stanowiskami obywateli Europy i to one niegdyś w cieniu Europy dziś stanowią supermocarstwo. UE skupia obecnie blisko 30 państw, różniących się kulturą, językiem, systemem politycznym i charakterem narodowym. Te wszystkie elementy kształtowały się przez setki lat. Jednym słowem trudno jest zarządzać tak złożonym organizmem politycznym. Najłatwiej się o tym przekonać śledząc media szczególnie papierowe, ponieważ niejednokrotnie w sposób najpełniejszy są w stanie objaśnić skomplikowane współczesne realia. Paweł Wawrzyński jako, że z wykształcenia jest zarówno informatykiem jak i ekonomistą w stosunkowo prosty i lapidarny sposób potrafił wyłuszczyć czytelnikowi niezwykłą złożoność problematyki współczesnej globalnej wioski. Autor zwraca uwagę na szalenie istotny problem demograficzny, z którym Europa ma coraz większy problem. Społeczeństwa się starzeją a współczynnik dzietności w wielu krajach jest zbyt niski aby następowała zastępowalność pokoleń. Co za tym idzie w niedalekiej przyszłości nie tylko pojawią się problemy z emeryturami ale również ze zbyt małą liczbą lekarzy np. geriatrów. Nie dość, że w "Postdobrobycie. Przyczynach i skutkach kryzysu Europy" Wawrzyński wyjaśnia wiele kwestii to dodatkowo bazując na licznych przesłankach stara się, na miarę swoich możliwości, nakreślić potencjalne przyszłe wydarzenia, co w dynamicznym XXI wieku wcale nie jest łatwe. Dobrze, że w ręce czytelnika mogła trafić książka taka jak ta, bowiem w sposób skondensowany dostarcza wiedzy jakiej nie potrafią przekazać niejednokrotnie kilkusetstronicowe woluminy.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?