SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Psychiatra i demony (twarda)

Powieść biograficzna o profesorze Antonim Kępińskim

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo MG
Oprawa twarda
Liczba stron 640

Opis produktu:

Antoni Kępiński - najsłynniejszy polski psychiatra i znakomity eseista - to nie tylko guru medycyny i filozofii, ale także postać tajemnicza, pełna sprzeczności i niespełnionych marzeń. Przyszedł na świat tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i od razu jego rodzina musiała uciekać przed demonami szowinizmu; zaczął studiować medycynę, ale upiory nazizmu rzuciły go w wir przygód i na wyboiste drogi tułaczki po niemal całej Europie; wrócił do Polski - prosto w łapy i kły biesów komunizmu.

Książka plastycznie i dynamicznie pokazuje Mistrza Antoniego nie tylko w labiryncie podróży inicjacyjnej i w różnych sytuacjach granicznych (w karcerze obozu koncentracyjnego, kokpicie myśliwca Royal Air Force, sali szpitala psychiatrycznego czy na łożu śmierci), ale i w brudnej, cuchnącej suterenie, w której siedział jak mnich i mistrz przyjmujący swoich uczniów - pacjentów, ludzi doświadczonych przez los, chorych psychicznie, opętanych przez demony iluzji i urojeń, amnezji i halucynacji, ludzi, których pamięć i fantazja przypominają mroczne wizje z płócien Boscha czy Bruegla.

Heroiczna walka Profesora z demonem śmierci to dramatyczna gra z czasem, batalia o utrwalenie własnych i cudzych doświadczeń na kartach książek, które mogą rozpalać serca i umysły licznych czytelników. To, co napisał, jeszcze długo będzie głosem rozsądku w zwariowanym świecie intelektualnych i artystycznych mód.
W walce z demonami pomagała mu miłość do żony Jadwigi oraz wsparcie tak niezwykłych znajomych i przyjaciół, jak Halina Poświatowska, Wanda Półtawska, Hanna Chrzanowska, Janina Ipohorska, Karol Wojtyła, Józef Tischner, Jerzy Panek, Roman Ingarden, Jan Sztaudynger, Julian Aleksandrowicz, Stefan Szuman, Kazimierz Dąbrowski.

Autorzy przedstawiają psychiatrię jako swoiste ćwiczenie duchowe, powieść ta jest więc nie tylko historią genialnego naukowca i artysty, ale w pewnej mierze również przewodnikiem po rozmaitych koncepcjach psychologicznych oraz poradnikiem zdrowia psychicznego, podszeptnikiem, jak żyć kreatywnie i szczęśliwie.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Biografie i wspomnienia,  Biografie i autobiografie,  Wspomnienia,  Literatura piękna,  Powieść biograficzna
Wydawnictwo: MG
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wymiary: 240x170
Liczba stron: 640
ISBN: 9788377795729
Wprowadzono: 17.10.2019

Wojciech Wiercioch, Jolanta Szymska-Wiercioch - przeczytaj też

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - książki - Psychiatra i demony, Powieść biograficzna o profesorze Antonim Kępińskim - Wojciech Wiercioch, Jolanta Szymska-Wiercioch

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

2.3/5 ( 3 oceny )
  • 5
    1
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    2

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Qultura słowa

ilość recenzji:467

25-12-2019 10:46

Niezwykła biografia niezwykłego człowieka
Antoni Kępiński często stawiany jest obok Korczaka, Wojtyły czy Tischnera jako jeden z najwybitniejszych ludzi polskiej humanistyki. Szukając informacji na jego temat, można przeczytać, iż był on lekarzem, humanistą i autorem książek, jednak określenia te nie mają nic wspólnego z tym, jakim człowiekiem Kępiński był i jakie myśli czy idee wniósł do nauki, w jaki sposób zmienił on życie jednostek. Z sylwetką tego wybitnego psychiatry spotkałam się już w toku nauki, nigdy jednak nie przyszło mi na myśl, żeby poznać również człowieka, który za określonymi teoriami stoi.
Aż do teraz, bowiem dzięki Wydawnictwu MG mamy możliwość przeczytać o Kępińskim, rozkładając jego życie na czynniki pierwsze, ale nie za pomocą historycznych faktów i towarzyszących im licznych odwołań do naukowych źródeł, ale dzięki emocjom i ? współuczestniczeniu w jego burzliwym życiu. Książka pt. ?Psychiatra i demony. Powieść biograficzna o profesorze Antonim Kępińskim?, to kolejna już biografia tego genialnego psychiatry, ale biografia niezwykła. Autorzy: Wojciech Wiercioch i Jolanta Szymska-Wiercioch postanowili napisać tekst oscylujący pomiędzy biografią reportażem, a powieścią i choć niebezpiecznie zbacza on w kierunku powieści, na dodatek o lekko transcendentalnej wymowie, to jednak z książki tej wyłania się niezwykła postać, kochająca życie i drugiego człowieka, nie wahająca się przekraczać ustalonych granic.
Po książkę sięgnąć mogą nie tylko studenci medycyny czy też kierunków humanistycznych, ale wszyscy, którzy pragną poznać bądź poznać lepiej tego niezwykłego psychiatrę, którego pragnieniem było popularyzowanie wiedzy psychiatrycznej wśród wszystkich zainteresowanych, który nieustannie dowodził, jak ożywcze dla funkcjonowania człowieka jest zanurzanie się w świat przeżyć i emocji. Dlatego też publikacja może stać się również bodźcem do refleksji (autorefleksji), do ponownego napisania swojej historii życia, a właściwie do dopisania kolejnego rozdziału.
Powieść rozpoczyna się od strasznej sceny ucieczki przez las oraz chłopca rozszarpywanego przez wilki. Czy to sam Kępiński? Skąd bierze się ten sen, który nieustannie śni? To tylko jedna z kwestii zajmujących tego lekarza, który stworzył model lekarza idealnego, podchodząc do każdego pacjenta indywidualnie, z szacunkiem, wyrażając przekonanie, że miłość terapeutyczne jest podstawą relacji łączących lekarza z pacjentem.
Sam życiorys psychiatry jest tematem na porywającą powieść akcji, począwszy od dramatu rozgrywającego się po jego urodzeniu po nieuleczalną chorobę, na którą zapadł. Tu jeszcze życiorys ten został opatrzony refleksją nad światem, nad możliwościami ludzkiego umysłu, a także nad samym sobą. Z racji tego, że Kępiński zdawał się być nieustannie poddawany cięż lik próbom,
W to wszystko wplecione są tak znamienite postacie, jak m.in. Karol Wojtyła czy Józef Tischner, traumy związane z wojną, które stały się impulsem do walki z systemowym złem, a także przekonanie, że człowiek powinien być współodpowiedzialny za proces leczenia.
Pozycję taką jak ?Psychiatra i demony? zrecenzować jest trudno ? do czego bowiem się odnieść? Do życia osoby wokół której biografia ta jest opleciona ? to byłoby nieuczciwe. Do wartości literackiej dzieła ? jak jednak ją zmierzyć. Najlepiej odnieść się zatem do emocji, którą ta licząca sobie ponad sześćset stron lektura w nas budzi. Te zaś są gwałtowne i sprawiają, że od książki nie sposób się oderwać. I choć przeszkadzały mi w odbiorze liczne równoważniki zdań, urwane myśli, jakby nie do końca uchwycone wśród myśli Kępińskiego, to jednak ta opowieść nie pozwala na takich niuansach nadmiernie się koncentrować. Pokazując, w jaki sposób można połączyć podejście medyczne z humanistycznym, a także w jaki sposób z godnością traktować pacjenta, człowiek ten staje się dla nas wzorem, a dla mnie poznanie jego podejścia ? kamieniem milowym w mojej codziennej pracy, zarówno tej nad sobą, jak i pracy zawodowej.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?