Czy wiecie ile gatunków ptaków zamieszkuje terytorium naszego kraju? Stwierdzono ich aż 450. Spotkać można je w miastach, na wsiach, w lasach, parkach, górach i nad morzem. Właściwie wszędzie możemy jakiegoś zobaczyć bądź usłyszeć ptasi trel. A jak wygląda u was sprawa z ich identyfikacją? My mamy to szczęście, że ze względu na bliskość lasu na brak ptasiego towarzystwa nie możemy narzekać. Ptaki często odwiedzają też nasz ogród. Te które widujemy więc regularnie potrafimy rozpoznać. Teraz za sprawą książki "Ptaki Polski" wydawnictwa SBM możemy poznać również inne zamieszkujące Polskę gatunki...
Książka już na pierwszy rzut oka robi niesamowite wrażenie. Solidnie i estetycznie wydany album zachwyca objętością i bogactwem opisanych gatunków. Chociaż mamy w swojej biblioteczce kilka atlasów ptaków ten zdecydowanie je przyćmiewa. Na jego kartach zaprezentowane zostały wszystkie gatunki ptaków, których obecność stwierdzono w Polsce. Bez względu więc na to w której części kraju mieszkacie znajdziecie w nim każdy napotkany i naturalnie występujący w przyrodzie gatunek.
"Ptaki Polski" to dużego formatu, bogato ilustrowana książka skierowana do miłośników ptaków ? amatorów w dziedzinie ornitologii. Znajdziemy w niej całe mnóstwo fotografii ptaków, a także wiele ciekawostek na ich temat. Atlas podzielony jest na dwie części. Pierwsza z nich stanowi krótki wstęp do części drugiej w której to poznajemy kolejno każdy z występujących w Polsce gatunków. Wkraczamy tym sposobem do świata ptaków podzielonych dla porządku wedle rzędów na: blaszkodziobe, grzebiące, flamingowe, perkozowe, gołębiowe, stepówki, lelkowe, kukułkowe, żurawiowe, dropie, siewkowe, nury, rurkonose, pelikanowe, szponiaste, sowy, dzioborożcowe, dzięciołowe, kraskowe, sokołowe oraz wróblowe.
Publikacja jest przejrzysta i sensownie poukładana. Pomijając bardzo pomocny i bogaty w mnóstwo informacji wstęp, oczom czytelnika ukazuje się piękny atlas ptaków. Otwierając zaś dowolną rozkładówkę poznajemy kolejno 2-3 gatunki wraz z ich charakterystyką i kilkoma fotografiami wykonanymi w naturalnym środowisku. Każdy ptak opisany jest w takim samym schemacie. Autor podaje polską nazwę danego gatunku a także jego nazwę łacińską i angielską. Wskazuje też kategorię do jakiej zaliczany jest dany ptak według klasyfikacji AERC. Dalej poznajemy jaki jest status gatunku w naszym kraju. Poznajemy rząd, rodzinę i gatunki podobne. W dalszej części zawarto kilka słów odnośnie rozpoznawania gatunku, zasięgu geograficznego, siedliska i zachowania. Na koniec autor przybliżył kilka ciekawostek odnośnie każdego osobnika. Przewodnik krok po kroku przeprowadzi nas więc przez niełatwą lekcję identyfikacji ptaków. Pozwoli również poznać nie tylko te najbardziej popularne ale też i rzadko spotykane rodzime gatunki.
Książka jest skarbnicą wiedzy, którą z pewnością wykorzystamy i do której regularnie będziemy też mogli powracać. Informacje przedstawione zostały zrozumiałym językiem, a zamieszczone na końcu indeksy w języku polskim i łacińskim znacznie ułatwiają odnalezienie w niej interesującego nas gatunku. Przepiękne zdjęcia niewątpliwie uprzyjemniają czytanie i pomagają rozróżnić poszczególne gatunki oraz utrwalić charakterystyczne cechy każdego osobnika. Lektura jest solidnie wydana, szyta więc bez obaw można ją zabrać w plener (choć lekka nie jest) i na pewno wiele przetrwa. Jej posiadanie może natomiast sprawić, że zwykły spacer po parku czy piknik w ogrodzie przerodzić się może w fascynującą przygodę.
Polecam tę lekturę wszystkim, którzy lubią ptasie towarzystwo i obcowanie z naturą sprawia im po prostu przyjemność. Będzie fajnym pomysłem na prezent i ozdobą domowej biblioteczki. Nas zachwyciła i zainspirowała do jeszcze wnikliwszej obserwacji otaczającego nas świata. Polecam gorąco ;)
Opinia bierze udział w konkursie