SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Marginesy
Data wydania 2019
Oprawa miękka
Liczba stron 392

Opis produktu:

Ostatnia sobota przed długim majowym weekendem. Czy można sobie wyobrazić lepszy pomysł na spędzenie tego dnia, niż odwiedziny w centrum handlowym, zaprojektowanym przez słynnych dekoratorów wnętrz i pełnym niemal każdej rzeczy, o której się marzy - albo nie wiedziało, że marzy?
Matka, córka i jej przyjaciółka, dwóch dilerów, złodziej i pracownik korporacji. I czające się zagrożenie. Historia jednej nocy opowiedziana z siedmiu różnych punktów widzenia. Sześcioro z nich spędza noc w galerii handlowej, siódme ogląda wydarzenia z zewnątrz. Dwoje jest przekonanych, że ich życiu zagraża niebezpieczeństwo, jedno chce zdobyć sławę, jedno pieniądze, jedno coraz lepiej się bawi, a jedno chce tylko wypełniać porządnie swoje obowiązki. Dwie osoby ścigają trzy, jedna ukrywa się przed resztą. Każde z nich jest gotowe na wszystko, żeby osiągnąć cel. Nawet zabić.
Co zrobić, gdy raj zmieni się w piekło? Kiedy za zakrętem czai się zło i nie wiadomo, komu ufać? Kto dożyje poranka? Czy istnieje jedna, prawdziwa wersja wydarzeń? Od czego zależy prawda? I co tak naprawdę wydarzyło się tamtej nocy w galerii handlowej Raj?

Thriller psychologiczny, w którym nic ani nikt nie jest tym, czym się wydaje.

Marta Guzowska (ur. 1967) - od ponad dwudziestu lat jest archeologiem. Pracowała w Troi, w najbardziej prestiżowych wykopaliskach świata. Autostopem zjeździła całą Turcję, wyspy greckie i pół basenu Morza Śródziemnego. Mieszkała w wielu miejscach na świecie, nie zawsze bezpiecznych. W Turcji przeżyła trzęsienie ziemi, w Izraelu drugą intifadę. Ponad rok spędziła w Atenach, mieszkała też w Heidelbergu, Tybindze, Freibergu, Kopenhadze, Tel Awiwie, Budapeszcie i na Krecie. Od dziewięciu lat żyje z rodziną w Wiedniu i tam pisze swoje książki. Współprowadzi portal "Zbrodnicze siostrzyczki` i wraz ze współautorkami napisała książkę Mordercze miasta. Laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru w 2013 za debiut literacki - Ofiarę Polikseny, wyróżniona też nominacją do tej nagrody za Głowę Niobe i Chciwość. Laureatka Nagrody Złotego Pocisku za Regułę nr 1 (Marginesy 2017). Pozostałe jej książki także spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem: Głowa Niobe (2013), Wszyscy ludzie przez cały czas (2015), Czarne światło (2016), Chciwość (2016) i Ślepy archeolog (Marginesy 2018).
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: książki na jesienne wieczory,  Sensacja, thriller,  Polskie thrillery
Wydawnictwo: Marginesy
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2019
Wymiary: 135x210
Liczba stron: 392
ISBN: 9788366140608
Wprowadzono: 03.04.2019

RECENZJE - książki - Raj - Marta Guzowska

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4/5 ( 4 oceny )
  • 5
    2
  • 4
    0
  • 3
    2
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

pola_red

ilość recenzji:145

7-10-2019 22:16

Ta książka to trochę pomieszanie z poplątaniem. Do tego kompletnie nierzeczywiste dodam. Historia dzieje się w nowo otwartej galerii handlowej o nazwie Raj. Już sama nazwa wzbudza kontrowersje. Mamy kilku bohaterów i naprzemiennie, z ich perspektyw poznajemy fabułę. Mamy tu Teresę, sfrustrowaną czterdziestolatkę, która boi się ognia i pracuje jako psycholog i nijak nie potrafi tej wiedzy wykorzystać w swoim życiu. Samotnie wychowuje nastolatkę. Dorota, córka Teresy która ma dość nadopiekuńczości matki, marzy o tym by być tak popularna i wyluzowana jak jej przyjaciółka. Ce czyli Cecylia, najlepsza przyjaciółka Doroty jest erką modową i ma o wiele więcej swobody od Doroty. Następnie Kuba, młody student który dorabia sobie jako handlarz narkotyków oraz Andriej, rosjanin, dostawca i współpracownik Jakuba. I jeszcze Rudy, złodziej, który wybiera dzień otwarcia galerii do sprawdzenia swoich umiejętności. Wszyscy z powodu różnego splotu wydarzeń zostają zamknięci na noc w galerii. I co tam się nie działo! Wszystko było mocno przerysowane. Niby to kryminał, jednak jak dla mnie wątku kryminalnego było za mało. Ale książkę mimo wszystko dobrze się czytało. Autorka porusza wiele ważnych aktualnie tematów takich jak rozrzutność, pogoń za pieniądzem, używkami i zyskiem, nastolatki nie potrafią żyć bez telefonów. Zabrakło trochę dynamiki, ale powieść nie jest zła. Warta przeczytania.

Czy recenzja była pomocna?

Zaczytane Strony

ilość recenzji:88

brak oceny 22-07-2019 14:21

Któż z nas nie lubi zakupów? Nowo otwarte sklepy kuszą każdego, nawet tego który nie ma pieniędzy, przecież przymierzenie nic nie kosztuje. Sklepy to raj dla nastolatek ale również dla złodziei, nie wiadomo kto przymierza ubrania w kabinie obok nas.
Kiedy przed majowym weekendem otwierają nową galerię o pięknej nazwie Raj, zbierają się tam tłumy, każdy jako pierwszy chce zrobić zakupy lub pochwalić się wizytą tam na social-media, każdy chce się poczuć luksusowo. "Bo przez luksus rozumiemy po prostu wszystko, czego nie musimy, ale chcemy mieć. Biżuterię. Nowe ubrania. Nowe torebki. Nowe buty."
Do galerii jadą Dorota i jej najlepsza przyjaciółka Ce żeby po przymierzać ubrania, mama Doroty żeby wreszcie zacząć nowy etap życia, Rudy który chce okraść kilka sklepów oraz Jakub i Andriej dwóch dilerów narkotyków, niestety nikt nie cieszy się długo wizytą bo w galerii rozlega się alarm pożarowy. "Słychać krzyki, ktoś kogoś zgniata, ktoś komuś miażdży palce u nóg, ktoś komuś wyrywa torebkę." Lecz nie wszyscy zostali ewakuowani, szóstka osób i trzech ochroniarzy zostaje uwięziona w środku, czy wszyscy przeżyją do rana?
Książka podzielona jest na krótkie rozdziały i każdy z bohaterów przedstawia sytuacje ze swojego punktu widzenia, decyzja jednej osoby wpływa na działania całej reszty chociaż sami o tym nie wiedzą. Rudy chce jedynie okraść kilka sklepów a zostaje posądzony o morderstwo, Teresa chciała pierwszy raz w życiu zaszaleć na zakupach a przez córkę musi uciekać przed dilerem i jedynie Ce uważa że świat kręci się wokół niej i nie słucha nikogo.
Historia jest bardzo zabawna, im dalej się posuwa tym bardziej staje się zagmatwana i nie wiadomo jak się skończy, emocje ogromne aż nie mogłam się oderwać a opisy takie że czasami czułam jakbym sama była w tej galerii. Najlepszym pomysłem było to żeby zrobić krótkie rozdziały, dzięki nim książkę czyta się błyskawicznie, nie lubię długich rozdziałów bo wtedy książka mi się bardzo dłuży.
Takie książki właśnie uwielbiam, które wciągają tak czytelnika że nawet nie wie kiedy ją skończył i chciałby żeby trwała i trwała dłużej.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Iwona Nocoń

ilość recenzji:92

brak oceny 17-06-2019 09:57

Raj - słowo budzące pozytywne myśli. Rajem możemy nazwać miejsce, w którym czujemy się dobrze. Niektórym to słowo kojarzy się z miejscem pobytu pierwszych ludzi na ziemi. Ale czy kiedykolwiek ktoś z nas pomyślał, by nadać taką nazwę budynkowi - zwłaszcza galerii handlowej? No cóż... Znalazła się osoba, która zdecydowała się zaryzykować. Z perspektywy osób, które się tam znalazły, chyba nie był to najlepszy pomysł.

Bohaterami książki są:
- Teresa - nadopiekuńcza matka,
- Dorota - córka Teresy,
- Ce - przyjaciółka Doroty,
- Jakub - diler,
- Andriej - rosyjski wspólnik Jakuba,
- Rudy - złodziej,
- Jonasz - pracownik korporacji.

Sześć osób zostało uwięzione w Raju. Każdy trafił tam z innego powodu. Jedni utkwili tak przypadkowo. Inni dążyli do tego by się tam znaleźć. Autorka daje nam możliwość obserwowania historii z punktu widzenia każdej z osób, co niewątpliwie ułatwia wgląd w motywację każdej z postaci. Kto wyjdzie cało z opresji? Czy raj nabierze zupełnie innego znaczenia? Kto zachowa zimną krew, a komu puszczą nerwy?

Nie będę się zgrywać i od razu przyznam się do tego, że ta pozycja mi się podobała. Wszystko było na swoim miejscu, fabuła miała ręce i nogi. Bohaterowie dobrze rozpisani, trochę schematycznie, ale jednak różnorodnie. To wszystko powoduje, że miałam przyjemność obcowania z bardzo dobrym thrillerem psychologicznym. Dodatkowym plusem jest okładka, która jednocześnie pobudza nas za sprawą czerwieni, a jednocześnie powoduje rozleniwienie i pozytywne skojarzenia dzięki palmom. Ode mnie 8/10

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Werka

ilość recenzji:1

brak oceny 13-06-2019 17:06

"Raj" czytało mi się szybko i przyjemnie. Bardzo podobało mi się, że mamy w książce
kilkoro bohaterów, którzy z jakiś powodów zostają na całą noc zamknięci w galerii. Niestety nie są bezpieczni bo ktoś chce ich zabić. Już sam pomysł na fabułę wydawał mi się ciekawy i na szczęście sposób wykonania mnie nie zawiódł. Bohaterowie są przeróżni, najbardziej polubiłam Andrieja (ruska), mimo, że jego postawa w wielu sytuacjach była nie na miejscu, rozsmieszal mnie do łez. Autorką odpowiednio dobiera słownictwo do sytuacji co dla mnie jest ogromnym plusem bo jeszcze bardziej wkrecam się w fabułę. Jedynym minusem jak dla mnie były pojawiające się stereotypy. Akcja rozkręca się stopniowo, zwłaszcza w drugiej połowie, ale warto przemęczyc tych kilka pierwszych stron. Książka mi się podobała i na pewno mam ochotę na więcej książek M. Guzowskiej.

"Jak zawsze. W tym pieprzonym mieście nigdy nie ma miejsca do parkowania, a głupie Polaczki ciagle kupują nowe samochody. Niedługo do sracza będą jeździć samochodami, jeden za drugim."

Czy recenzja była pomocna?

Matka z książką

ilość recenzji:77

brak oceny 16-05-2019 20:50

Teresa - wystraszona matka nastolatki, panicznie boi się ognia, z zawodu psycholog (a jak psycholog to wiadomo że ma problemy ze sobą).
Dorota - córka Teresy, typowa nastolatka która narzeka na matkę, na brak kasy i za mało lajków na insta.
Ce - ?przyjaciółka? Doroty i blogerka modowa.
Rudy - fan ekologii, złodziej aspirujący do bycia mistrzem w tym fachu.
Andriej - Rosjanin, diler narkotyków i ich dostawca dla Jakuba.
Jakub - młody diler narkotyków, w którym podkochują się Dorota i Ce.
Co łączy te sześć osób? Wszystkie w wyniku różnych wyborów i perturbacji zostają zamknięte na noc w nowym centrum handlowym ?Raj?. Zaznaczyć trzeba że Raj otwarto na szybko, dla jak największego zysku, pomimo niedokończonych różnych prac i braku należytych zabezpieczeń - to w zasadzie akurat w Polsce nic nadzwyczajnego.

Bardzo trudno mi ocenić tę książkę. Naprawdę sama nie wiem co sądzić bo miałam znów wysokie oczekiwania, które nie zostały spełnione. Obiektywnie - czyta się szybko dzięki krótkim rozdziałów, jest dużo akcji która pokazana jest z perspektywy wszystkich zamkniętych w galerii osób i tak samo z różnych perspektyw poznajemy bohaterów tej książki. W zasadzie w tej kwestii nie ma się do czego przyczepić i można ocenić że jest to dobra powieść obyczajowa i świetnie ukazuje różne rodzaje osobowości, sposób myślenia nastolatek, motywacje złodzieja a nawet dilera narkotyków.
I tutaj pojawia się moje ?ale? - Ale to miał być kryminał! A tutaj wątek kryminalny pojawia się (przynajmniej w moim odczuciu) trochę przypadkiem, na zasadzie pomyłek, błędnego myślenia i niedopowiedzeń. Momentami miałam wrażenie że czytam komedię kryminalną więc szczerze muszę powiedzieć że ta książka nie do końca mnie przekonała. To co prawda pierwsze moje spotkanie z tą autorką i pomimo wszystko sięgnę po jej poprzednie książki, ale tutaj mocno się zawiodłam. Uważam że sam motyw zamknięcia kilku zupełnie różnych osób w jednym obszernym miejscu jest bardzo ciekawy i można było to pociągnąć w bardziej mroczną stronę, mogło być więcej dreszczyku i tego najbardziej zabrakło. A końcówka? Też mnie rozczarowała bo w sumie wynikło z niej tyle że nikomu te wydarzenia nie dały do myślenia, niewiele się zmieniło zarówno od strony ludzi zamkniętych w galerii jak i samych jej właścicieli.
Podsumowując, nie była to książka w moim klimacie, mnie nie przekonała i trochę szkoda że temat nie został inaczej pociągnięty.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

bookoholik27

ilość recenzji:43

brak oceny 5-05-2019 13:30

Książka została napisana w bardzo ciekawy sposób. Znajdziemy w niej jedną historię pokazaną z siedmiu perspektyw. Główni bohaterowie to: Jonasz, Teresa, Dorota, Cecylia, Jakub, Andriej i Rudy. Za sprawą przypadku szóstka z nich zostaje zamknięta w galerii handlowej "Raj" na noc. Jak już możemy przypuszczać, coś się wydarzy. Czy główni bohaterowie spotkają się ze sobą? Dlaczego zostali zamknięci w galerii?

Nie spodziewałem się, że jedna historia może być tak różna, przedstawiona z różnych perspektyw. Każdy bohater ma inny bagaż doświadczeń, boi się o coś innego, ma zupełnie inny pogląd na świat od pozostałych. Jest to ciekawy zabieg. Po raz pierwszy spotkałem się z czymś takim w książce. Autorka wykreowała aż siedmiu głównych bohaterów. Każdego bardzo dobrze poznajemy. Czasami autorzy przez zbyt wiele wątków gubią się, tutaj Marta Guzowska pokazała, że poradziła sobie fenomenalnie. Nie pogubiła się i bardzo dobrze opowiedziała historię. Pomimo, że w niektórych momentach przypuszczałem co się może wydarzyć, to zakończenie jest absolutnym zaskoczeniem.

Na początku historia wydaje się przeciętna, jednak z każdą stroną dzieje się coraz więcej. Historia się zazębia, fakty się łączą. Robi się coraz ciekawiej. Momentami śmieszyły mnie zbiegi okoliczności. Niektóre sytuacje wydawały się aż zbyt dużymi zbiegami okoliczności, aby były możliwe. Ale prawdziwe życie nie raz nas zadziwia, a wiec takie rzeczy nie mogłyby zdarzyć się w książce?

Podsumowując, książka jest napisana w bardzo ciekawy sposób. Do narracji autorki musiałem się przyzwyczaić. Fabuła jest interesująca. Bohaterowie zostali dobrze przedstawieni.

Cytaty

?Miasto jej (galerii) chce, ludzie jej chcą, bo ludzie chcą nowych rzeczy. Oprócz mąki oraz świeżych warzyw oprócz sportowych butów dla dzieciaków, którym ciągle rosną nogi, ludzie, dorośli konsumenci, chcą rzeczy dla siebie. Nie potrzebują ich. Ale ich pragną.?

"Zaraz za głównym wejściem galeria przypomina wielki ogród, no właśnie rajski, albo jakąś dżunglę. Wszędzie dookoła są drzewa i Dorota musi naprawdę się przyjrzeć, by zobaczyć, że niektóre są namalowane na ścianach i suficie- a tylko niektóre w 3D. Na patio naprzeciwko wejścia pluska prostokątna fontanna, a nad nią od sufitu do samej wody rozpięte są pionowe struny. N nich pojawiają się obrazy, chyba jakieś laserowe: ogromne meduzy..."

Czy recenzja była pomocna?

WolneLitery

ilość recenzji:100

brak oceny 4-05-2019 12:28

Niby tak prosty i banalny temat na książkę, a tak ciekawie i mądrze ujęty! Mamy 7 osób, 7 kompletnie różnych osobowości i charakterów i jedno centrum handlowe, jedną noc i jedną szansę na przetrwanie tych kilku godzin.

Poznajemy Teresę, samotną matkę wychowującą swoją jedynaczkę. Dorotę (jej córkę) i Cecylię, przyjaciółkę dla której największą wartość mają followersi. Jest też Rudy - niespełniony złodziej. I na dopełnienie mamy dwóch dilerów - Jakuba i Andrieja. Jest też Jonasz, czyli jeden z założycieli galerii Raj. To wokół pierwszej szóstki wszystko się kręci i cała historia oplata się wokół nich. Akcja dzieje się tak szybko, że sami zobaczycie, że ciężko jest się od niej oderwać!

Świetny pomysł autorki na przedstawienie rozdziałów z perspektywy każdego z bohaterów. Każdy z nich jest bardzo dokładnie i dobrze wykreowany, każdy ma swoją własną osobowość oraz przeszłość. Widać co ich ukształtowało, jakimi są osobami i jak myślą. Dzięki temu każdy z nich jest nam bliższy i o wiele lepiej możemy go poznać i wejść w jego skórę.

Książka widać, że ma ukryty cel, że niesie jakieś przesłanie i myślę, że każdy z nas odbierze ją inaczej i osobiście. To właśnie w niej nowoczesna, bezpieczna i przyjazna galeria handlowa na jedną noc zamieni się w prawdziwy escape room. Czy komuś uda się z niego uciec? Mocna, ciekawa i refleksyjna! I ten ostatni rozdział! To jest jej naprawdę idealne podsumowanie.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Popkulturka osobista

ilość recenzji:41

brak oceny 3-05-2019 22:16

Czyż Raj nie brzmi jak urokliwe miejsce? Któż nie chciałby spędzić tam choć chwili? Nie ukrywam, że mnie również to miejsce naprawdę zaciekawiło i własnie dlatego postanowiłam sięgnąć po najnowszą książkę Marty Guzowskiej. Choć było to moje pierwsze spotkanie z tą autorką, mogę śmiało stwierdzić, iż należało ono do dość udanych. Nieczęsto sięgam po thrillery, więc trochę obawiałam się, co mnie w tej historii spotka. Cóż, mimo wszystko naprawdę pozytywnie się zaskoczyłam, Raj to była naprawdę miła, dająca do myślenia lektura. Spora część książki dzieje się w tytułowym Raju, ogromnej, cudownej i dopiero co otwartej galerii handlowej, gdzie można znaleźć praktycznie wszystko, o czym się tylko marzy. Nikt jednak jeszcze nie wie o tym, że już za kilka godzin ta galeria stanie się więzieniem, w którym kilka osób będzie musiało przeżyć swoją noc. Jeden krótki filmik będzie mógł wpłynąć kilka żyć... Każdy ma swój cel i niektórzy będą zdolni do najokropniejszych posunięć, by tylko osiągnąć sukces. Teresa to nadopiekuńcza matka, która stara się jakoś przemówić do swojej zbuntowanej córki, Doroty. Ta jednak woli spędzać czas z Ce, "gwiazdą internetu" i dość znaną Youtuberką zajmującą się ocenianiem najnowszych ubrań od swoich sponsorów. Pewnego dnia postanawiają wymknąć się na otwarcie galerii, o której każdy tyle mówi. Muszą być przecież na topie, racja? W międzyczasie student Jakub i ,,głupi rusek" Andriej mają robotę, są w końcu dilerami. Coś jednak nie idzie po ich myśli (znowu ten Andriej coś odwalił!) i są zmuszeni do przerwania swojego, nie ukrywajmy, dość udanego interesu. Jest również Rudy, inteligentny złodziej-ekolog, który chce dokonać największej kradzieży w swojej karierze i przygotować się do poważniejszych akcji. Jak można było przewidzieć, jemu również niezbyt to wychodzi i jest zmuszony do zmiany planów. W tej historii pojawia się też Jonasz, szef całego przedsięwzięcia i człowiek od zadań specjalnych. Dla niego nie liczy się dobro ludzi, a dochody, jakie przyniesie mu galeria. Każdy z bohaterów jest unikalny i na swój sposób interesujący. Z ogromną chęcią śledziłam ich losy i byłam bardzo ciekawa, co im się jeszcze wydarzy. Mimo wszystko, do gustu najbardziej przypadł mi Rudy. Jego historia była jakby oddzielna i po prostu najmniej mnie z nich wszystkich denerwował. Był sprytnym, inteligentnym młodzieńcem, któremu zależało na szybkim wykonaniu swojego zadania, nie zwracają nawet na innych zbyt wielkiej uwagi. Niemiłosiernie denerwowały mnie dwie nastolatki. Zwłaszcza Ce, która dla fejmu i lajków była gotowa do najgłupszych posunięć. Bardzo podobało mi się, że każdy rozdział był pisany z perspektywy innej postaci i uważam to za ciekawy pomysł. Co prawda nie była to narracja pierwszoosobowa, jednak pojawiały się zwroty i sformułowania, które kojarzyły się z danym bohaterem, a także zmieniał się styl pisania. Pozwalało to lepiej poznać każdego z bohaterów i jeszcze bardziej wciągnąć się w ich losy. Można pomyśleć, że takie przeskoki będą naprawdę męczące, lecz nic bardziej mylnego! Samą książkę czyta się naprawdę szybko i przyjemnie, głównie ze względu na współczesny język i częste używanie młodzieżowego slangu. Fabuła również jest ciekawa i aż chce się samemu odkryć, jak ta nietypowa noc w galerii się zakończy. Marta Guzowska poruszyła ważny temat, jakim jest bezmyślne podążanie za trendami, chęć zdobycia sławy i rozgłosu w Internecie, a także konsumpcjonizm współczesnego społeczeństwa. W Raju nic nie jest tak, jak być powinno. Ludzie interesują się jedynie sobą, nie przejmując się dobrem innych. Bardzo łatwo potrafią również pokazać wszystkie najmroczniejsze ludzkie wady. Najbardziej poruszyło mnie zakończenie przedstawiające... cóż, dość szokującą sytuację i ogromną znieczulicę. Autorka przedstawiła ten problem w dość nietypowy, lecz zmuszający do refleksji sposób. Minusem było powtarzanie niektórych sytuacji, jednak z perspektywy innego bohatera. Czasem dawało to możliwość, by inaczej do danego momentu podejść, lecz wiele razy było to zupełnie niepotrzebne i jedynie spowalniało akcję książki. Kolejną, choć już trochę mniejszą, wadą było stereotypowe podejście do niektórych bohaterów. Nie oszukujmy się, nie wszystkie nastolatki są takie jak Ce i Dorota! Mnie co prawda bohaterowie osobiście aż tak nie przeszkadzali, więc wszystko zależy od czytającego. Reasumując, Raj to naprawdę ciekawy thriller psychologiczny, w którym wiele się dzieje i nie ma czasu na nudę. Nie jest to co prawda książka bez wad, jednak nie są one aż tak dostrzegalne i nie przeszkadzają w czytaniu. Bardzo podobał mi się zamysł i temat, który został w tym tytule poruszony. Być może sięgnę jeszcze kiedyś po inne książki Marty Guzowskiej, choć są one osadzone w nieco innych realiach... Mimo wszystko, Raj polecam.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Monika

ilość recenzji:1

brak oceny 2-05-2019 14:17

Tytułowy "Raj" to nowo otwarta galeria handlowa. Posiada wiele niedoróbek np. nie wszystkie kamery działają, wyjścia ewakuacyjne są zamknięte itp. ale ze względu na dobry czas handlowy, galeria zostaje otwarta. Po włączonym alarmie w galerii, wszyscy muszą opuścić budynek. Okazuje się, że sześcioro osób zostaje uwięzionych w środku: Teresa-matka Doroty, Dorota i jej przyjaciółka Ce, Rudy oraz Andriej i Jakub. Teresa z Dorotą są przekonane, że grozi im niebezpieczeństwo gdyż Dorota nagrała filmik jak Jakub diluje. Ce myśli tylko o zrobieniu jak najlepszej słitfoci i zdobyć jak najwięcej lajków, Rudy ma plan jak się wzbogacić, a Andriej i Jakub chcą usunąć filmik, który nagrały dziewczyny na którym widać jak dilują.
Co się wydarzy w ciągu nocy w Raju? Kto przetrwa? Czy ktoś zginie?
Książka jest godna polecenia, fajnie i szybko się ją czyta. Zdecydowanie polecam. Ciekawa fabuła.

Czy recenzja była pomocna?

Agnieszka

ilość recenzji:1

brak oceny 30-04-2019 16:05

Gdyby to był film, nazwałabym go czarną komedią. Na pewno nie kryminałem. Nie przepadam za tego typu literaturą, niby strasznie a jednak śmiesznie, ale "Raj" Guzowskiej mi się podobał.
Pierwszy dzień otwarcia nowej galerii handlowej. Jeszcze nie wszystko gotowe, nie wszystko działa, za mało strażników, ale za moment długi weekend i zaplanowane otwarcie, więc przecież nikt nie będzie z tym czekał. Tuż przed zamknięciem włącza się alarm pożarowy. W środku jednak zostaje kilka osób. Trzech strażników, złodziej, dwóch dilerów narkotyków, matka i jej córka nastolatka z przyjaciółką. To nie może się dobrze skończyć.
Guzowska opisuje akcję z punktu widzenia kolejno wszystkich zamkniętych w galerii osób. To popularny ostatnio i ciekawy zabieg. Tyle że przy okazji zmienia język, co początkowo trochę mnie męczyło. Ostatecznie jednak przestałam zwracać na to uwagę.
Nie do końca mi zagrało zakończenie, trochę zbyt poważne do całości, ale ogólnie książka na plus.

Czy recenzja była pomocna?

Dorota Ka

ilość recenzji:46

brak oceny 30-04-2019 11:42

Galeria handlowa jednym kojarzy się z rajem, innym bardziej z piekłem (to drugie skojarzenie pewnie częściej mają mężczyźni czekajacy na swoje szalejące w sklepach połowice). Na otwarcie tego konkretnego Raju wyruszyło chyba całe miasto, bo najlepszy czas na łowienie okazji to właśnie pierwszy dzień w nowej galerii, a przynajmniej tak wszyscy myślą. W tym tłumie jest też kilka osób, które z różnych wzgledów nie opuszczą budynku przed zmrokiem. Ich drogi będą się krzyżować, plątać, a Raj nocą będzie czymś zupełnie innym niż za dnia. Noc w raju - brzmi kusząco? Uwierzcie mi, że absolutnie nie.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

na_marginesie_ksiazki

ilość recenzji:1

brak oceny 18-04-2019 18:45

Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Marty Guzowskiej i muszę się przyznać, że udane. Cała książka oparta jest na koncepcji escape roomu. Nasi bohaterowie próbują uwolnić się z śmiertelnej pułapki, są odcięci od świata zewnętrznego, nie mogą liczyć na niczyją pomoc. Do tego ten klaustrofobiczny klimat. Z pewnością dużym plusem ksiązki jest oryginalna fabuła, i przystępny, czasami wręcz uproszczony język, który początkowo strasznie mi przeszkadzał. Wraz z postępującą akcją zrozumiałam ze autorka wystylizowała i dostosowała go do każdego z bohaterów, dzięki czemu mieli zyskać na wiarygodności. Naprawdę jej się to udało, widać że autorka włożyła w to sporo pracy i wysiłku. Nastolatki posługują się swoim współczesnym skrótowym slangiem, Teresa jako kobieta z ogromnym życiowym doświadczeniem stosuje różnego rodzaju psychologiczne dygresje, a rosyjski diler przeklina i traktuje ?słabych Polaczków? z góry. Autorka swoją drogą świetnie wykreowała i przedstawiła bohaterów, z których każdy czymś się wyróżnia, jest ciekawy i charyzmatyczny. Przekrój jest ogromy, od blogerki modowej, nadopiekuńczej matki, nieokiełznanego dilera i ambitnego złodzieja. Rozdziały są krótkie, napięcie jest budowane misternie i powoli by wreszcie w kulminacyjnym momencie wybuchnąć. Podczas czytania udziela się nam niepokój i obawy uczestników. Wydarzenia poznajemy z perspektywy siedmiu bohaterów, szóstki uwięzionej w galerii oraz korpospeca przebywającego na zewnątrz. Ciekawym zabiegiem zastosowanym w książce jest przedstawianie poszczególnych scen z perspektywy różnych bohaterów. Ma to swojej plusy i minusy. Możemy z jednej strony zyskać szerszy obraz danej sytuacji, zrozumieć pobudki i psychikę bohaterów, z drugiej zaś akcja momentami ciągnie się w nieskończoność. Autorce nie można odmówić talentu, jej styl jest nietuzinkowy i zaskakujący, niestety nie czuję się jednak przekonana, zabrakło mi dynamiki, bohaterowie zamiast wypaść wiarygodnie, strasznie działali mi na nerwy. Pewne sformułowania się powtarzały, a niektóre fragmenty były przerysowane. Nie kupuje tej całej historii, choć niezaprzeczalnie daje ona do myślenia. Zwłaszcza zakończenie, które pokazuje że człowiek nie zawsze uczy się na błędach, próbuje wręcz wykorzystać je do zyskania osobistych korzyści. Być może taka była koncepcja autorki ale mam wrażenie że cała ta historia jest odrobinę zironizowana, dzięki czemu ksiązka z pewnością zmusza do refleksji. "Żyjemy w czasach nadmiaru i nie ukrywam, że miasto nie potrzebuje nowej galerii handlowej. Ale miasto jej chce!" to zdanie najlepiej oddaje obraz współczesnego społeczeństwa, w których zapomnienie odchodzą podstawowe wartości, a człowiek zewsząd zasypywany jest towarami bez których by sobie poradził. Niektórzy mogą postrzegać wizję przedstawioną w?Raju? jako literacką fikcje, rzeczywistość jest jednak inna. Lajki, fejm i followersi doprowadzają do zaniku prywatności, a strefa komfortu niebezpiecznie się przesunęła. Każdy z nas odczuwa potrzebę akceptacji i zainteresowania niestety współczesne czasy wyznaczają w tych kontekście smutne standardy. Jesteś popularny w mediach społecznościowych jesteś kimś, masz pieniądze jesteś kimś, masz to jesteś. ?Raj? bardzo mocno na mnie wpłynął, wizja współczesności z tak różnych perspektyw jak rodzic, nastolatka, złodziej i diler jest przerażająca. By zabłysnąć, być lepszym, zrealizować swoje cele człowiek jest w stanie zrobić tak wiele, bez względu na konsekwencje, ale przede wszystkim bez względu na drugiego człowieka. Jest to moje pierwsze spotkanie z ta autorką i nie ostatnie. Mimo że ?Raj nie znajdzie się na półce moich ulubionych książek to z pewnością na długo go zapamiętam. Ksiązka jest niebanalna dlatego z pewnością mogę polecić ją czytelnikom thrillerów.

Czy recenzja była pomocna?

patriseria

ilość recenzji:51

brak oceny 17-04-2019 19:45

Sobota przed weekendem majowym to idealny czas by zrobić wielkie otwarcie nowej galerii handlowej.
Sprytne sztuczki marketingowe i widmo wolnego wprawiają kupujących w dobry humor, a słupki sprzedaży pną się do góry jak szalone.
Jednak nie wszystko jest tak idylliczne, naprędce otwarty obiekt zawiera pewne niedoróbki, więc dwie godziny przed zamknięciem wybucha alarm pożarowy, który okazuje się niegroźny.
Teraz do czasu, powrotu ekip techników, w obiekcie powinno zostać trzech ochroniarzy (docelowo ośmiu). Jednak plątanina korytarzy i dekoracji, skrywa kogoś jeszcze; złodzieja - zwabionego ochotą szybkiego zarobku, matkę ?psycholożkę? ? próbującą ochronić swoją córkę, dwie nastolatki ? żyjące według reguł portali społecznościowych i dwóch dilerów, którzy chcą je złapać.
Każda z tych postaci chce osiągnąć swój cel i nie cofnie się przed niczym. Niebezpieczeństwo jest wręcz namacalne. To istne igrzyska śmierci, kto przetrwa do rana?
Autorka pisze w sposób specyficzny, wręcz surowy, dzięki temu wprowadza zimny, wręcz przerażający klimat. Historie poznajemy z kilku perspektyw, różnych bohaterów, co pozwala nam lepiej zrozumieć ich pobudki i psychikę. Jednoosobowa narracja tu nie przeszkadza, a wręcz pomaga.
Dialogi nie są sztuczne, ale specyficzne, zimne, cząstkowe ? czuć w nich wiele negatywnych emocji, to potęguje klimat.
Dostajemy trochę zironizowany obraz współczesnego świata, gdzie moralność zastępowana jest żądzą lajków, a mieć to znaczy być. Ludzie nie rozstają się ze swoimi smartfonami, sprzedają swoją prywatność, żyją wirtualnie.

?Żyjemy w czasach nadmiaru i nie ukrywam, że miasto nie potrzebuje nowej galerii handlowej. Ale miasto jej chce!?

Przez spaczone postrzeganie świata nie potrafią wyczuć niebezpieczeństwa.
Marta Guzowska rozpoczęła swój debiut literacki w świetnym stylu, naprawdę liczę na więcej.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

CherryLadyReads

ilość recenzji:19

brak oceny 15-04-2019 18:30

Kiedy Raj zamienia się w prawdziwe piekło!

Nowe centrum handlowe, o kontrowersyjnej nazwie ?Raj?, zostało otwarte dla klientów. Wielkie otwarcie wypadło w ostatni dzień przed majowym weekendem, a chętnych by zobaczyć nowy obiekt jest tak wielu, że w budynku jest ogromny ruch. W galerii czas spędzają dwie nastolatki Ce i Dora by się pochwalić na Insta zdjęciami z otwarcia centrum, matka Dory by móc kontrolować swoją córkę, która jest jej oczkiem w głowie, diler narkotyków Jakub ze swoim współpracownikiem, by zdobyć nowy rejon handlu oraz złodziej, który traktuje dzisiejsze wyzwanie jako test swoich możliwości.
Radosny nastrój pryska, gdy Jakub orientuje się, że został nagrany podczas sprzedaży towaru przez dwie nastolatki, które znikają we wnętrzu galerii handlowej. Razem ze swoim wspólnikiem muszą za wszelką cenę odzyskać telefony dziewczyn i usunąć nagrany film. Pogoń za małolatami przerywa alarm przeciwpożarowy, który rozlega się w galerii, co umożliwia dziewczynom ukryć się przed ścigającymi je mężczyznami. Okazuje się, że zamkniętych na noc w centrum handlowym zostaje 6 osób oraz 3 strażników. W galerii, w której pomimo otwarcia dla klientów, wiele systemów jeszcze nie działa, w której nie ma zasięgu i nie można wykonać żadnego połączenia telefonicznego, która okazuje się wielką, choć piękną pułapką. Komu uda się ocalić życie i dotrwać do rana?

Książka podzielona jest na krótkie rozdziały, które przedstawiają przebieg wydarzeń z punktu widzenia siedmiu osób. Sześć z nich znajduje się w galerii i walczy o przetrwanie, a siódmą jest pracownik korporacji odpowiedzialny za wizerunek galerii, który obserwuje wydarzenia z zewnątrz. Autorka postarała się by język jakim posługują się bohaterowie, był adekwatny do wieku, doświadczeń i uczuć jakie targają postaciami. Dlatego Ce mówi w slangu młodzieżowym, Teresa patrzy na świat wykorzystując wiedzę ze swojej pracy psychologa, Jakubowi zdarzy się przekląć, a jego wspólnik lekceważąco odnosi się do Polaków, chwaląc mentalność swoich rodaków. Ponadto rozdziały kończą się w takim momencie, że czytelnik jest zmuszony czytać dalej, by dowiedzieć się co jeszcze się wydarzy. A dzieje się tutaj i to sporo, choć Marta Guzowska stopniowo buduje napięcie, by w kulminacyjnym momencie spowodować prawdziwy Armagedon.

Jeżeli chodzi o bohaterów to mamy naprawdę dobrą mieszankę charakterów. Mnie najmniej przypadł do gustu Andriej, który ewidentnie jest tutaj czarnym charakterem, oraz Ce. Aż nie chce mi się wierzyć, że nastolatki potrafią być aż tak infantylne i głupie. Ale autorka, dzięki jej kreacji świetnie nakreśliła uzależnienie dzisiejszej młodzieży od mediów społecznościowych i ciągłej chęci bycia sławnym.

?Raj? jest trzymającym w napięciu thrillerem psychologicznym, który nie pozwoli czytelnikowi przerwać lektury, aż nie przeczyta książki do samego końca. Powieść doskonale pokazuje, że w sytuacji kryzysowej człowiek zdolny jest do czynów, jakie w normalnych warunkach nawet by mu do głowy nie przyszły. Z pozoru błahe sprawy, okazują się być początkiem walki o przetrwanie i pokonanie własnego strachu. Niepewność, lęk i wrażenie, że jest się ciągle obserwowanym sprawia, że czujemy się jakbyśmy to my uciekali przez słabo oświetlone korytarze galerii.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?