SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Rok 1984

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Jaguar
Data wydania 2020
Oprawa miękka
Liczba stron 216
  • Dostępność niedostępny
  • Promocja InpostPay BW

Opis produktu:

Graficzna adaptacja jednej z najważniejszych powieści XX w., która przyniosła Orwellowi literacką nieśmiertelność

Londyn w powieści jest ponurym miastem w totalitarnym stanie Oceanii, gdzie Wielki Brat zawsze patrzy, a Policja Myśli praktycznie potrafi czytać w myślach. Winston Smith znalazł się w poważnym niebezpieczeństwie z tego prostego powodu, że jego pamięć wciąż funkcjonuje. Wciągnięty w zakazany romans, znajduje odwagę, by dołączyć do tajnej organizacji rewolucyjnej zwanej Bractwem, której celem jest zniszczenie Partii. Wraz ze swoją ukochaną Julią ryzykuje życiem w śmiertelnym pojedynku z obecnymi mocami.

Dzięki sugestywnej, wciągającej adaptacji Fido Nestiego, wizja dystopijnego arcydzieła George`a Orwella zyskała nowy wygląd i dodatkową siłę przekazu. Trafi zarówno do młodych czytelników, jak i dorosłych, którzy jeszcze nie odkryli tej kultowej historii, nadal wstrząsająco aktualnej.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Jaguar
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2020
Wymiary: 204x270
Liczba stron: 216
ISBN: 9788376869100
Wprowadzono: 25.09.2020

RECENZJE - książki - Rok 1984 - George Orwell

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.9/5 ( 7 ocen )
  • 5
    6
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

B

ilość recenzji:1

24-04-2021 12:16

dystopijna historia o zniewoleniu, strachu, smutku, pragnieniu wolności i sprzeciwianiu się władzy.
O Bólu, cierpieniu, pragnieniu miłości w czasach, kiedy jest to zupełnie zakazane.
Mroczna, przerażająca, dusząca.
Ambitna i mogąca skłonić do refleksji.
Fikcja, która tak naprawdę fikcją nie jest - ciągle aktualna i przerażająca.


Mimo iż to komiks a treść została okrojona, nie jest tak łatwy i przyjemny jak mogłoby się wydawać - niełatwa lektura, nie na każdy czas i nie dla każdego. To co utrudnia czytanie to niewyraźna i nieczytelna czcionka

Czy recenzja była pomocna?

Amanda Says

ilość recenzji:312

2-12-2020 20:21

Rok 1984 w wersji powieści graficznej to strzał w dziesiątkę! Klasyk w takim wydaniu to prawdziwa gratka dla fanów Orwella, ale także i dla tych, którzy w takiej właśnie formie dopiero poznają ten intrygujący świat Wielkiego Brata. Podobało mi się estetyczne wykonanie i kreska autora, a także utrzymanie całej powieści w stonowanej kolorystyce. Budowało to klimat i pozwalało wczuć się w akcję. Muszę też przyznać, że za każdym razem, gdy wracam do tej historii, zadziwia mnie, a może nawet nieco przeraża, jak bardzo jest ona aktualna i jak wiele odniesień jest w niej do otaczającej nas rzeczywistości.Zdecydowanie polecam Wam tę ilustrowaną wersję ponurego Londynu, to naprawdę godna uwagi pozycja!

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Popkulturka Osobista

ilość recenzji:1

25-11-2020 16:54

Nie będę kłamać, jeśli powiem, że ,,Rok 1984" Orwella to książka, która mną wręcz wstrząsnęła. Chociaż na samym początku mojej czytelniczej przygody poruszył mnie również ,,Folwark zwierzęcy" tego samego autora, to właśnie opowieść o świecie Wielkiego Brata pozostawiła mnie z wieloma pytaniami - niestety bez odpowiedzi. A także myślą, że jest to powieść ponadczasowa i niepowtarzalna. Ona również wywołała moją miłość do antyutopijnych literackich wizji. Cała gama pozytywnych oraz mocnych wspomnień spowodowała, że nawet się nie zastanawiałam nad sięgnięciem po zupełnie nowe, graficzne wydanie. Byłam ciekawa, jak jedna z moich ulubionych książek została zinterpretowana przez kogoś innego. Zwłaszcza, że kreska Fido Nestiego od razu rzuciła mi się w oczy.

Orwell stworzył totalitarny świat, w którym każdy człowiek jest nieustannie inwigilowany i kontrolowany. Nad wszystkim panuje Wielki Brat, a wszelkie przejawy nieposłuszeństwa względem Partii są natychmiast tłumione. Jednak czy naprawdę nie ma od tego ucieczki? Przecież nie można zajrzeć do czyichś myśli... To prawda, nawet jeśli Policja Myśli cały czas pilnuje porządku. Jednak niejaki londyńczyk - Winston Smith - zaczyna mieć tych myśli aż za dużo. A przez to niestety sprowadza na siebie niemałe kłopoty...
Na fabule zbytnio skupiać się nie będę, gdyż poznać ją można o wiele lepiej, sięgając po powieść Georgea Orwella. Warto jednak napomknąć, iż nie należy ona do najprostszych i swoim pesymistycznym klimatem potrafi porządnie przygnębić. Ukazuje wręcz wzruszającą walkę o przetrwanie i pozostanie sobą w świecie pełnym kłamstw. Chociaż wszystko zostało wymyślone wiele lat wcześniej, ,,Rok 1984" wydaje się być powieścią proroczą i idealnie ukazującą nasz współczesny, pozbawiony prywatności świat, gdzie szczęście odnajdują jedynie ludzie prości i nie posiadający własnego zdania. Propaganda pełna sukcesów i zwycięstw Wielkiego Brata bardzo dobrze na takie osoby działa...
A wszystko perfekcyjnie współgra z kreską brazylijskiego artysty. Ilustracje są szare, nie dostrzeżemy na nich intensywnych kolorów (poza czerwienią używaną w ważnych fabularnie sytuacjach), a także stonowane i pozbawione niepotrzebnych szczegółów. Dzięki temu idealnie wpasowują się w przygnębiający klimat historii. Moim głównym zastrzeżeniem jest jednak nieczytelność niektórych napisów. Były one zbyt zbliżone kolorystycznie do tła, na którym się pojawiły, przez co bardzo łatwo można było je przeoczyć.

Poza tym problemów z całokształtem nie mam. Fabuła została opowiedziana w sposób ciekawy, a wycięcie niektórych mniej ważnych detali nie utrudniło odbioru fabuły. Dzięki wpadającym w oko ilustracjom można poznać ,,Rok 1984" kompletnie na nowo. Albo też pierwszy raz. Bowiem dzięki formie powieści graficznej na pewno sięgnie po nią wielu czytelników, którym najzwyczajniej w świecie umykał powieściowy pierwowzór. A nie da się ukryć, że Orwell stworzył dzieło godne poznania i zapamiętania - już mniejsza o to, w jakiej jest to formie. Ale może apetyt wzrośnie w miarę jedzenia i niezdecydowany czytelnik zechce zobaczyć, jak też całą historię ubrał w słowa angielski pisarz? Mam szczerą nadzieję.

Wartą przeczytania klasykę oraz jej ciekawe interpretacje będę polecać bez zbędnych wątpliwości oraz wywodów. Dobrą książkę zawsze warto przeczytać, a ,,Rok 1984" ukazany w formie powieści graficznej powinien przypaść do gustu nawet osobom, które oryginał już znają. Fido Nesti idealnie odzwierciedlił panujący w książce klimat, a także przedstawił historię w przystępny, choć być może odrobinę skrócony sposób. Poza tym - lata mijają, a opowieść o z góry przegranym Winstonie Smisie ani trochę nie traci na swojej aktualności. Ja polecam i polecać będę. To naprawdę porządna powieść graficzna stworzona na podstawie wyśmienitej antyutopii. Czy trzeba dodawać coś więcej?

Czy recenzja była pomocna?

czytanie.na.platanie

ilość recenzji:1104

10-11-2020 14:29

Świat, w którym nie ma wolności i sprawiedliwości, w którym miłość jest zbrodnią. Świat wojny, samotności, nienawiści i strachu. Pustych sklepów i jednej właściwej wiary. Pełnej kontroli nad teraźniejszością, przeszłością i przyszłością. Nad obywatelem. Nad jego myślami. Świat pełen absurdów.

"Wojna to pokój
Wolność to niewola
Ignorancja to siła"

Czy stworzona przed siedemdziesięciu laty antyutopia Georga Orwella nie wkracza od jakiegoś czasu w naszą rzeczywistość? Czy nie czujemy się coraz bardziej osaczani, kontrolowani? Czy dzień po dniu, krok po kroku nie odbiera się naszych praw? Czy indywidualizm i samodzielne myślenie nie jest wrogie obecnemu systemowi? Wszak ?ortodoksja zakłada niemyślenie?, wiarę w choćby najbardziej absurdalne zasady i kłamstwa. Bez sprzeciwu, bez zadawania pytań, bez wątpliwości.

Nie dajmy się stłamsić. Nie gódźmy się na zło. Nie pozwólmy się skłócić. Walczmy o swoje prawa, by kiedyś nie ewaporowano nas z kart historii. Ile jest warta nasza wolność?

?Rok 1984? to pozycja obowiązkowa i ostrzeżenie, że taki świat, to nie fikcja istniejąca tylko na kartach książki. To świat, który zawsze może powrócić, bo zawsze znajdą się ludzie owładnięci fanatyczną wizją i żądzą władzy.

Wydawnictwo Jaguar wydało książkę w nowej odsłonie, nieco skróconej, ale w bardzo sugestywnej formie graficznej. Zachęcam do zapoznania się, naprawdę warto.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Inthefuturelondon

ilość recenzji:1

3-11-2020 14:02

Kiedy otrzymałam propozycję przeczytania i zrecenzowania dla Was Roku 1984 w formie powieści graficznej, nawet się nie zawahałam. Bardzo chciałam poznać chociaż jakąś część tej historii. Teraz mogę już z czystym sumieniem napisać, co o tej pozycji sądzę, a także czy ją polecam.

Winston Smith żyje w Londynie, mieście znajdującym się w totalitarnym stanie Oceanii. Wielki Brat zawsze patrzy, a Policja Myśli skutecznie odczytuje wszelkie złe intencje obywateli stanu, a niepodporządkowane jednostki eliminuje. Główny bohater zostaje wciągnięty w romans oraz odnajduje w sobie odwagę, by się zbuntować i dołączyć do tajnej organizacji Bractwo, której celem jest zniszczenie partii. Winston nie wie jednak, ile będzie kosztowało go takie działanie...

Przed rozpoczęciem lektury tej powieści, nie miałam pojęcia, o czym tak naprawdę będę czytać. Nie zagłębiałam się również za bardzo w opis - chciałam samej odkryć wszystkie tajemnice, które serwuje tutaj autor oraz Fido Nesti, który odpowiedzialny był za ilustracje. Teraz jednak po skończeniu tej książki, jestem w stanie napisać: czytajcie to. Bo jest to absolutnie genialna historia.

Główny bohater, czyli Winston, niekoniecznie wzbudził moją sympatię. Domyślam się jednak, że George Orwell celowo właśnie w taki sposób wykreował tę postać. Winston jest dość zamkniętym w sobie człowiekiem, który z początku obawia się wszelkich nielegalnych poczynań, ale ja można się domyślić - im dalej brnie w kolejne wydarzenia, tym coraz mniej wierzy Wielkiemu Bratu i Partii. Jest on również na swój sposób tajemniczy (co zresztą wiąże się z tym, że jest on w sobie zamknięty), więc czytelnik nie jest w stanie poznać go w stu procentach. Czy jest to minus, czy plus ? to już jest indywidualna sprawa.

W powieści poruszane są wątki, które świadczą o tym, że światem przedstawionym rządzi dyktatura. Wielki Brat i Policja Myśli, którzy pilnują porządku za wszelką cenę, sprawili, że sama czułam niepokój i pewne wątpliwości - bo co, jeśli w rzeczywistości ktoś również potrafi odczytywać różne myśli? Podchodzi to pod paranoję, ale no cóż. Chyba w takim wypadku mogę napisać, że George Orwell spisał się świetnie, w końcu udało mu się nastraszyć czytelnika. Trzeba mieć do tego talent.

Z racji tego, że jest to powieść graficzna, treść książki musiała zostać w pewien sposób okrojona. Ja jednak nie odczułam braku niektórych fragmentów (tę informację mam zresztą od osób, które czytały pełną wersję tej historii), więc nie jestem w stanie niestety określić, czy jest to rzeczywiście problematyczne. Natomiast myślę, że warto zapoznać się z tą pozycją, choćby ze względu na ilustracje, które doskonale oddają klimat tej historii, a nawet sprawiają, że Rok 1984 robi się jeszcze bardziej mroczny, niepewny i niepokojący. Jest to również niezwykle aktualna historia, której czytanie w obecnych czasach może dosłownie porazić.

Jestem szczerze zachwycona tą powieścią i z ogromną chęcią sięgnę po książkową wersję. Jeżeli lubicie powieści graficzne, a chcielibyście poznać książkę George?a Orwella od innej strony, to koniecznie musicie zaopatrzyć się w tę pozycję.

Czy recenzja była pomocna?

Hrosskar

ilość recenzji:227

13-10-2020 18:30

Niemalże równo pięć lat temu po raz pierwszy przeczytałem książkę Orwella Rok 1984. która zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Doskonale pamiętam, jak trudno mi było cokolwiek napisać o tej powieści, ponieważ nie sposób oddać, jak wiele treści kryje w sobie ten tytuł i jak dużo przemyśleń towarzyszy czytelnikowi w trakcie lekturze. Trzeba ją po prostu samemu przeczytać i przemyśleć. Dlatego byłem bardzo ciekawy jak zawarte w tej książce treści i przesłanie zostanie opowiedziane w formie graficznej.

Fido Nesti, odpowiedzialny za adaptację i ilustrację, stanął na wysokości zadania i jestem zachwycony jak doskonale jego rysunki współgrają z treścią. Są one dość proste, bez większych detali, a cała kolorystyka utrzymana jest w odcieniach szarości i czerwieni. Postacie są brzydkie, zmęczone życiem, a świat ponury i zniszczony. Nadaje to całości bardzo mrocznego i pesymistycznego wydźwięku oraz potęguje poczucie smutku i beznadziei wyłaniającej się z kart powieści. Znajdziemy tutaj znacznie więcej treści niż w zwykłym komiksie i to nie tylko w formie dialogów, ale również przemyśleń bohaterów i opisów tego, co widzą i czują postacie. Dzięki temu udało się oddać bardzo wiernie oryginał i nie dopatrzyłem się żadnych skrótów, czy pominięcia niektórych wątków. Oczywiście opisy nie są tak długie jak w powieści, ale wynagradza to strona graficzna, dzięki której możemy lepiej uzmysłowić sobie świat, w jakim przyszło żyć Winstonowi. Muszę się jednak przyczepić do jednej rzeczy - dość często na ciemnym tle, mamy czarne lub ciemnoszare litery, a nie białe. Powoduje to, że tekst jest ciężko przeczytać, szczególnie wieczorami. Niby drobny detal, ale niekiedy bywał dość irytujący.

Przesłanie wyłaniające się z tej powieści jest jakże aktualne i to niestety coraz bardziej. Społeczeństwo w książce Orwella potrafi przyjąć za pewnik każde, nawet najbardziej oczywiste kłamstwo, bez żadnego zastanawiania się nad ich prawdziwością. Podkreślają to rozterki Winstona, który zastanawia się, czy tylko on jest tego świadomy, czy też wszyscy są już na takim etapie, że ślepo wierzą w Partię. Ponadto, wszyscy w tym świecie są nieustannie podglądani i podsłuchiwani przy pomocy teleekranów zamontowanych w każdym pokoju, na ulicach, czy w budynkach urzędowych. Wszystkie przejawy samodzielnego myślenia są od razu wykrywane i eliminowane. Zakończenie zaś nie przynosi nadziei, lecz stanowi taką mocną kropkę nad i w wymowie całego dzieła - cokolwiek byśmy nie spróbowali zrobić, jesteśmy skazani na porażkę. Nie da się pokonać Partii...

Rok 1984 w formie powieści graficznej to znakomita adaptacja powieści Orwella. Jestem oczarowany rysunkami Fido Nesti, które świetnie współgrają z treścią, a zastosowana ciemna kolorystyka jeszcze pogłębia posępny nastrój towarzyszący lekturze. Polecam nie tylko fanom komiksów!

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję księgarni Gandalf.com.pl!

Czy recenzja była pomocna?