"Rozkaz mordować Polaków" Marek A. Koprowski
Postać, jaką był Roman Szuchewycz zapisała się na najczarniejszych kartach historii Polski. Dowódca Ukraińskiej Powstańczej Armii był jedną z wielu osób odpowiedzialnych za ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1947. Jak doszło do tego, że potomek inteligenckiego rodu stał się zbrodniarzem wojennym?
"Rozkaz mordować Polaków" to lektura wymagająca od czytelnika więcej uwagi i, poniekąd, nerwów ze stali. Autor tym razem bierze na tapet sylwetkę człowieka, który zasłynął swoją morderczą działalnością, wzbudza po dziś dzień swoiste odczucie niepokoju. Temat podjęty w książce klasyfikuje się jako kontrowersyjny, ponieważ Szuchewycz uważany jest za bohatera narodowego Ukrainy, gdyż rzekomo przyczynił się do jej powstania.
Marek A. Koprowski na podstawie wielu źródeł historycznych, materiałów archiwalnych i wspomnień odtwarza bardzo starannie i rzetelnie życiorys Romana Szuchewycza. Poznajemy pochodzenie jego rodziny, dzieciństwo, młodość, początki działalności w strukturach nacjonalistycznych, życie dorosłe, okres wojny, i tak po kolei aż do śmierci. Zagłębiając się w lekturze pozycji, jesteśmy w stanie uformować dosyć dokładny portret psychologiczny opisywanej postaci. Zostają nam przedstawione także idee towarzyszące Szuchewyczowi, jego "ogniste" poglądy oraz zajmowane stanowisko w sprawie ludobójstwa na Polakach. Autor przybliża nam również sposób działania Ukraińskiej Powstańczej Armii, ważne i mniej ważne akcje sabotażowe, ich przebieg i konsekwencje. Dzięki temu wszystkiemu, jak i również ogromowi pracy Koprowskiego dostajemy w nasze ręce biografię kompletną, dopracowaną w każdym calu, a co najważniejsze zgodną z prawdą historyczną.
Pomiędzy wierszami autorowi udało zawrzeć się to, jak wyglądała indoktrynacja młodych ludzi przez pierwsze organizacje nacjonalistów ukraińskich, co nimi kierowało, gdy dopuszczali się zbrodni, jaki cel im przyświecał.
Dodatkowo książka "Rozkaz mordować Polaków" została wzbogacona o fotografie przedstawiające między innymi rodzinę Romana Szuchewycza.
Podsumowując, książka wywołuje w czytelniku wiele sprzecznych odczuć względem siebie. Z jednej strony uważamy, że Roman Szuchewycz zwyczajnie uległ wpływom nacjonalistycznym, a z drugiej twierdzimy, że był on bezwzględnym, pozbawionym skrupułów potworem zdolnym do największych wyrzeczeń, by osiągnąć obrany punkt. Jednak z pewnością jest to wyczerpujące, pełne opracowanie historyczne, które pokazuje bez jakichkolwiek filtrów postać Szuchewycza.
?7/10
...
*w obliczu obecnej sytuacji na Ukrainie chcę zaznaczyć, że recenzja nie ma na celu urażenia kogokolwiek