Opis produktu:
Książka jest zbiorem rozmów na temat igrzysk olimpijskich, ruchu olimpijskiego i olimpizmu rozumianego jako zestaw ściśle określonych zasad i wartości. Prezentowane w tej książce wypowiedzi ekspertów nie mają charakteru akademickich wykładów. Ich celem jest upowszechnianie humanistycznych wartości sportu w sposób ciekawy i przystępny dla szerokiego grona odbiorców. Treści mają charakter opowiadań o miejscu i roli sportu w kulturze globalnej - a świadczy o niej jego rzeczywisty wpływ na życie sportowców, kibiców oraz wszystkich tych, którzy utożsamiają się ideami i zasadami ruchu olimpijskiego. Taka perspektywa mówienia o sporcie otwiera dostęp do świata daleko odmiennego od tego, jaki serwują nam media nastawione na poszukiwania treści częściej szokujących, rzadziej krzepiących i edukacyjnych.
Igrzyska olimpijskie przykuwają naszą uwagę, bo rządni jesteśmy kolejnych rekordów świata, które w cyklu czteroletnim ustanawiane są przez herosów globalnego sportu. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie postęp technologii treningowej, a więc procesu poszukiwania nowych i efektywniejszych metod kształtowania ludzkiej psychofizyczności. Ale nie o taką technologię chodzi w tej książce. Idąc tropem myśli twórcy nowożytnych igrzysk olimpijskich Pierre`a de Coubertina, mówimy o technologii prowadzącej nie do kolejnego sportowego rekordu, lecz takiej, która potrafi `uczynić pokój na świecie`. Igrzyska olimpijskie, jako główne narzędzie w całym instrumentarium olimpijskim mającym na celu budowanie międzynarodowego porozumienia i współpracy, to wyjątkowa, ale - mimo wszystko - część wielkiego olimpijskiego eksperymentu społecznego zapoczątkowanego przez młodego francuskiego arystokratę. Podczas pamiętnego paryskiego kongresu w 1894 r. zaanonsował on światu odrodzenie idei olimpijskiej, `która na kształt promienia przepotężnego słońca przedarła się przez mgły wieków i wraca, by blask radosnej nadziei rzucić na próg dwudziestego wieku` . Ta idea to program odrodzenia społeczeństwa w duchu dwudziestowiecznego liberalnego humanizmu. Odrodzenie to miało się odbywać nie tylko na stadionach sportowych, lecz także w ludzkich sercach i umysłach. Taka przemiana wymagała innej technologii.
Książka ta powstała na bazie radiowej audycji pt. W blasku olimpijskiego znicza zrealizowanej w 2016 roku przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Opolu `Radio Opole` S.A. Towarzyszyła ona igrzyskom olimpijskim w Rio de Janeiro pomagając kibicom w przeżywaniu tego sportowego święta. Była wyjątkowym w skali polskiej przedsięwzięciem edukacyjnym, które wymagało zaangażowania i współpracy wielu osób reprezentujących rożne środowiska. Powodzenie i życzliwe przyjęcie tej audycji przez słuchaczy Radia Opole zawdzięczamy niezwykłym olimpijskim opowieściom, wykładom i wspomnieniom naszych ekspertów. Dlatego w pierwszej kolejności redaktorzy chcieliby podziękować zaproszonym do audycji gościom, których wymienimy tutaj w kolejności realizacji nagrań. Serdecznie dziękujemy Józefowi Lipcowi, Jerzemu Nowocieniowi, Krzysztofowi Zuchorze, Otylii Jędrzejczak oraz Adamowi Krzesińskiemu. Wartość tego przedsięwzięcia docenił także Polski Komitet Olimpijski, który objął tę audycję patronatem honorowym, za co Władzom PKOl jesteśmy niezmiernie wdzięczni. Podczas realizacji programu mieliśmy możliwość wykorzystania części zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, dlatego podziękowania ślemy także w stronę Pana Tomasza Jagodzińskiego, dyrektora muzeum oraz w stronę Pani dr Iwony Grys, kustosza tegoż muzeum. Redaktorzy audycji radiowej i niniejszej publikacji serdecznie dziękują wszystkim pracownikom Radia Opole, którzy przyczynili do realizacji nagrań, a szczególnie Panu Dyrektorowi Robertowi Kosickiemu, który czuwał nad powodzeniem całego przedsięwzięcia.
Produkt wprowadzony do obrotu na terenie UE przed 13.12.2024