SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Rozpieszczony umysł

Jak dobre intencje i złe idee skazują pokolenia na porażkę

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Zysk I S-Ka
Data wydania 2023
Oprawa miękka
Liczba stron 520

Opis produktu:

Życie to ciągła walka pomiędzy ludźmi dobrymi, a tymi złymi. Znasz to powiedzenie? Zdanie powtarzane jak mantra z pokolenia, na pokolenie. Czy naprawdę nic się w tej kwestii nie zmieniło mimo upływu lat? Jonathan Haidt i Greg Lukianoff w swojej książce Rozpieszczony umysł. Jak dobre intencje i złe idee skazują pokolenia na porażkę rozprawiają się z tym mitem. Autorzy udowadniają na wielu przykładach, jak zgubne w skutkach jest powielania tego i kilku innych popularnych mitów na temat współczesnego społeczeństwa. Rozpieszczony umysł to pozycja, która poszerza horyzonty i pokazuje, jak wielki wpływ na rozwój kolejnych młodych pokoleń ma nasze podejście do życia, świata i drugiego człowieka.

O czym jest Rozpieszczony umysł?


Książka Rozpieszczony umysł to solidna porcja wiedzy na temat ludzkiego umysłu, także emocji i relacji międzyludzkich. Jego autorzy, Greg Lukianoff, publicysta i prawnik oraz Jonathan Haidt, psycholog społeczny to prawdziwe autorytety w swoich dziedzinach. Autorzy Rozpieszczonego umysłu mają już za sobą spore doświadczenie zawodowe, więc to bez wątpienia eksperci w temacie, o którym piszą. Ich wspólna publikacja to rzetelne źródło wiedzy o rozwoju emocjonalnym młodych ludzi. Ta książka to wspaniałe narzędzie dla każdego rodzica. Dlaczego? Ponieważ pozwoli zrozumieć umysł młodego człowieka oraz odnaleźć dobrą formę dialogu z młodym pokoleniem. Z książką Rozpieszczony umysł z pewnością uda Ci się uniknąć najpopularniejszych błędów wychowawczych i powielania mitów, które często przekazywane są z pokolenia na pokolenia.

Czy to dobra pozycja dla rodziców?


Rozpieszczony umysł to solidna dawka wiedzy psychologicznej, w szczególności na temat rozwoju młodego człowieka i naturalnych zmian pokoleniowych. To właśnie dlatego jest to książka szczególnie polecana dla każdego rodzica, babci, dziadka, opiekuna i opiekunki. Doświadczenie zawodowe autorów czyni z nich prawdziwych ekspertów i autorytety w poruszanych przez nich tematach. Rozpieszczony umysł to również książka, która pozwoli lepiej zrozumieć współczesne młode pokolenia i bolączki, z jakimi się ono boryka. Coraz powszechniejsze kryzysy psychiczne, brak wiary we własne możliwości, trudności z samoakceptacją oraz akceptacją w grupie rówieśniczej, liczne lęki i depresje oraz braki w umiejętności skutecznej komunikacji. Czy to możliwe, że to problemy nowego pokolenia? Jak sobie z tym wszystkim radzić? I jak wychować młodego człowieka w tak trudnych i niespokojnych czasach? Rozpieszczony umysł rozjaśni wiele z tych kwestii!
S
Szczegóły
Dział: Książki
Promocje: wysyłka 24h
Kategoria: Nauki humanistyczne,  Psychologia,  książki o emocjach
Wydawnictwo: Zysk I S-Ka
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2023
Wymiary: 145x205
Liczba stron: 520
ISBN: 9788382028034
Wprowadzono: 12.05.2023

Jonathan Haidt, Greg Lukianoff - przeczytaj też

RECENZJE - książki - Rozpieszczony umysł, Jak dobre intencje i złe idee skazują pokolenia na porażkę - Jonathan Haidt, Greg Lukianoff

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.5/5 ( 2 oceny )
  • 5
    1
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Bookendorfina

ilość recenzji:1545

21-07-2023 06:47

?Przygotuj dziecko na drogę, a nie drogę dla dziecka.? mądrość ludowa

Książka przyniosła niewiele wiedzy, której wcześniej nie poznałam, ale nie z takim zamiarem po nią sięgałam. Bardziej zależało mi na utwierdzeniu się w słuszności wniosków wynikających z obserwacji trendów pojawiających się we współczesnym społeczeństwie, powiązanych z szeroko rozumianym krytycznym myśleniem, oraz usystematyzowaniu towarzyszących im idei i pojęć. Z perspektywy przeżytego półwiecza, dostrzegam, analizuję i interpretuję społeczne zjawiska. Nasuwają się przypuszczenia, że spory segment młodych ludzi ma problem z samodzielnym myśleniem, sprawdzaniem podawanych informacji, logicznym łączeniem przyczyn i skutków. I w badaniach przeprowadzonych przez autorów znalazłam potwierdzenie wysuwanych tez.

Greg Lukianoff i Jonathan Haidt odważnie i systematycznie podeszli do intensyfikacji bezkrytycznego przyjmowania przekazów i eskalacji ekstremalnych poglądów. Uświadamiali, że złożyło się na to wiele czynników, nieprawd wpajanych w procesie wychowania i edukacji, przekazywanych w bezpośredni i pośredni sposób, za pośrednictwem reguł, praktyk i norm. Obecnie, właśnie na trzech przytaczanych nieprawdach bazują zasady i ruchy społeczne, wywierają negatywne wpływy w postaci stanów lękowych, depresji i samobójstw. Nieprawdy rozprzestrzeniają się nie tylko w środowisku uniwersyteckim, na jakim autorzy skoncentrowali uwagę, ale również wkraczają do przestrzeni korporacyjnej, publicznej i politycznej.

Myślenie w zniekształcony sposób tworzy schematy zgubnych zachowań opartych na błędnych przekonaniach. Zaufanie do pierwszych emocjonalnych reakcji, przyjmowanie tezy, że co cię nie zabije, to uczyni cię słabszym, oraz pojmowanie życia jako wojny między dobrymi złymi ludźmi. Wyolbrzymianie zagrożeń, unikanie życiowych wyzwań, dychotomiczne myślenie, uleganie zaburzeniom poznawczym, czy obronna autocenzura, prowadzą do pogarszania się zdrowia psychicznego, zakłócania rozwoju intelektualnego, utrudnień w prowadzeniu otwartych debat, w tym kulturalnej dyskusji i krytycznego myślenia. Szalenie niepokojące jest obniżanie poprzeczki myślenia, ograniczanie możliwości zdobywania wiedzy, zanikanie czasu na swobodną zabawę, rozszerzanie pojęć traumy i bezpieczeństwa emocjonalnego, wypaczanie rzeczywistości, niszczenie relacji społecznych, obsesje na punkcie natury sprawiedliwości i mikroagresje.

Ciekawie było zapoznawać się z polityką tożsamości powszechnego człowieczeństwa, polityką tożsamości wspólnego wroga, intersekcjonalnością i kulturą call-out dominującą właściwie już w każdej sferze ludzkiego życia. Konkretne przykłady szkodliwości lansowanych społecznie idei, zwłaszcza w akademickim środowisku, mogły wywołać zdziwienie absurdalnością, naiwnością wymuszanej poprawności, osobliwością błędnego koła, lekkomyślnym uleganiom roszczeniom rodziców i studentów. Rozdział poświęcony sugestiom poprawy sytuacji na wyższych uczelniach został ogólnie potraktowany. Liczyłam nie tyle na pobieżne, acz poprawne, porady, ale na głębsze wniknięcie w istotę rozwiązań, wyjście poza teoretyzowanie, nawet jeśli w naukowych barwach. Publikacja odnosiła się głównie do realiów w Stanach Zjednoczonych, po części Anglii i Australii, ale poddane krytyce trendy nieuchronnie wnikają i do naszego społeczeństwa, a na negatywne skutki nie trzeba będzie długo czekać. Jakże zgadzam się ze słowami Hanny Holborn Gray, że edukacja nie ma sprawić, że ludzie poczują się bezpiecznie; ma ich zmusić do myślenia.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?